mikro-biomدرافراد بزرگسال مبتلا به پیش دیابت، یک داروی جدید که  باکتری ومحیط زیست آنها را در دستگاه  گوارش عوض میکند باعث بهبود  تحمل گلوکز (واکنش بدن به استفاده کربوهیدراتها) گردید، این بهبود  پس از28  روز معالجه   با NM504و بدون هیچگونه تغییری در رژیم غذایی این اشخاص  مشاهده شد.

NM504اولین ماده درگروه  جدید درمانی بنام تعدیل کننده های میکروبیوم دستگاه گوارش است که هنوز نمی توان بروی آن نام دارو نهاد. به عقیده ی محققان میکروبیوم دستگاه  گوارش مخلوطی از میکروبها و فاکتورهای فیزیکی وشیمیایی در سیستم گوارش است که نقش حیاتی در تنظیم  متابولیسم بدن دارد.

نتایج بدست آمده  دراین مطالعه ی اولیه در نشست  مشترک  جامعه ی بین المللی  غدد درون ریز و انستیتو غدد ارائه شد.

شواهد علمی اخیرنشان می دهد عدم تعادل میکروبی یا dysbiosisدر روده  می تواند  منجر به بروز دیابت  نوع 2 در افراد  گردد.

پرفسور Mark Heimanمی گوید: ما معتقدیم  رژیم های غذایی مدرن غربی در بروز دیابت  نوع 2 سهم  دارند که بخشی به دلیل تغییر محیط زیست میکروارگانیسم های مقیم در روده  می باشد. این تغییرات  درجمعیت میکروبی روده بطریقی صورت می گیرد که بروی سلامت متابولیک فرد تأثیر می گذارد. پرفسور Heimanمدیر علمی  شرکت زیست فناوری تولید کننده ی NM504در کلورادو می گوید:NM504 برای تغییر باکتریهای دستگاه گوارش و سایر ارگانیسم ها- میکروبیوتا- و محیط زیست آنها بروشهای اختصاصی برای دست  یافتن  به سلامت  بهتر طراحی شده است.

دکتر Heimanمی گوید: این دارو شامل مواد غذایی دارای اجزاء فعال زیستی  با غلظت بالا می باشد: اینولین (یک نوع فیبر)، بتاگلوکان و ترکیبات آنتی اکسیدانی پلی فنولیک است.

 پرفسور Heimanو همکارانش  بروی 28 فرد بالغ مبتلا به پیش دیابت مطالعه  کردند  به 14 نفر از این افراد بصورت  تصادفی دوبار در روز داروی NM504و به 14 فرد دیگر دارونما  داده شد. نه شرکت کنندگان و نه محققین  از نوع  قرص های داده شد، آگاه  نبودند.

قبل از شروع  تحقیق و پس از 4 هفته از شروع درمان  از همه ی افراد آزمایش گلوکز خوراکی گرفته شد. در این آزمایش  یک محلول  غلیظ گلوگز  به افراد داده شده و مقدار قند خون آنها  در زمانهای مختلف اندازه گیری و با مقادیر از قبل تعیین شده مقایسه می گردد.

diabet33

نتایج این آزمایشات  نشان داد مقدار قند خون افرادی که داروی NM504را دریافت کرده بودند در 120 و 180 دقیقه پس از خوردن محلول قندی نسبت به افرادیکه  دارونما استفاده می کردند بطور  قابل توجهی کمتر است.

همچنین دراین آزمایش  مشخص گردید، NM504سبب افزایش  حساسیت  به انسولین  و افزایش توانایی بدن در پاک کردن  گلوکز از جریان  خون می شود.

درمقایسه با دارونما، درمان  با NM504همچنین سبب کاهش اشتهای افراد می شود که این یکی از خواسته های محققین  درمانهای میکروبی بود.

دکتر Heimanمی گوید: افراد تحت درمان با NM504بخوبی قادر به تحمل درمان بودند و تنها عارضه ی  جانبی آن افزایش خفیف نفخ و گاز در دستگاه  گوارش بود.

 نتایج این تحقیق یک هدف درمانی جدید- میکروبیوم دستگاه  گوارش- را که پتانسیل ایجاد انقلابی در روش درمان  بیماریهای متابولیک  مانند دیابت نوع  2 را دارد، معرفی نمود.

منبع-http://diabetestma.org