در ایران یکی از پرمصرف ترین غذاها برنج به شمار می رود. برخی از افراد در حد اعتدال و برخی دیگر به صورت افراطی از آن استفاده می کنند. این موضوع نشان دهنده مسئله بسیار مهمی در این خصوص می باشد که آیا علت چاقی که امروزه با آن دست در گریبان هستیم از مصرف برنج است یا خیر؟ برخی ها معتقد هستند که مصرف کردن برنج می تواند موجب شود تا ما به چاقی نیز گرایش پیدا کنیم و با کم کردن میزان برنج از میزان اضافه وزن خود بکاهیم.

مصرف برنج و ارتباط با چاقی
این موضوع که برنج می تواند اضافه وزن شما را به همراه داشته باشد یک موضوع کاملا درست است اما همه ی برنج ها با هر میزان استفاده نیز موجب چاقی شما نخواهند شد. هرچه میزان برنج درون بشقاب شما بیش از اندازه باشد و در هنگام مصرف با وجود سیری به مصرف آن بپردازید ، انتظار چاقی یک انتظار محال نیست. برنج ها انواع مختلفی دارند برخی از آنها ممکن است که دارای فیبر و تأثرگذار بر روی عمل دفع باشند و برخی دیگر نیز فیبری در داخل خود نداشته باشند.

مصرف برنج و ارتباط با چاقی
یکی از علل مهم و بسیار ساده برای چاق شدن در ارتباط با میزان کالری است که پس از صرف غذا به بدن خود می رسانید. این کالری معمولا می تواند در حد نرمال و حتی فراتر باشد. هرچه کالری دریافتی شما بیشتر باشد قطعا بر روی وزن شما مؤثر خواهد بود. در صورتی که شما از طریق فعالیت های روزانه بتوانید درصدی از این کالری دریافتی خود را بسوزانید قطعا می توانید به راحتی مشکل خود را برطرف نمایید و چاقی به دنبال نداشته باشید اما در غیر این صورت به چاقی و در پس آن به سایر بیماری ها نظیر دیابت، فشار خون و . . . مبتلا خواهید شد.

مصرف برنج و ارتباط با چاقی
کالری برنج در حدود 205 کالری می باشد که برنج قهوه ای کمی بیشتر از این میزان کالری دارد. بنابراین برنج تأثیر چندان زیادی بر روی افزایش وزن شما نخواهد داشت. با این حال اگر دوست دارید تا هرچه سریع تر لاغر شوید و به تناسب اندام برسید ، بهتر است تا میزان مصرف برنج خود را کاهش دهید.

از نظر میزان فیبر برنج قهوه ای در رتبه بالاتری قرار دارد. همچنین خواص بسیاری از نظر میزان سبوس نیز با خود به همراه دارد. همه ی این عوامل موجب می شود تا شما سلامتی بیشتر و در کنار آن سیری بیشتری را تجربه کنید. برنج قهوه ای به نسبت برنج سفید به دلیل افزایش فیبر اشتهای شما را کم کرده و در نتیجه می تواند موجب شود که شما شرایط بهینه ای را تجربه نمایید و به وزن ایده آل خود برسید.