images44
رایج ترین علت درد زانو در افراد درد در جلوی کشکک زانو است؛برای درمان آن از نشست و برخواست روی زانو خودداری کنید و دو زانو ننشینید و رفتار فیزیکی نامناسب انجام ندهید

سیدمرتضی کاظمی متخصص ارتوپد و رئیس مرکز تحقیقات ارتوپدی و دانشیار ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی در گفتگو با  مجله پزشکی دکتر سلام، اظهار داشت: یکی از شایع‌ترین علت درد زانو، درد در جلوی کشکک زانو است که معمولا در سنین متوسط بین 20 الی 40 سال اتفاق می‌افتد.
وی گفت: علت اینگونه درد، پله یا دو زانو نشستن است که توصیه می‌شود به مدت شش الی 8 هفته (2 ماه) از نشست و برخواست روی زانو خودداری شود چرا که با این روش حالت التهابی زیر کشکک زانو از بین رفته و فرد می‌تواند به فعالیت عادی خود ادامه دهد.
این متخصص با اشاره به اینکه آرتروز زانو یا ورم مفاصل افراد بالای 40 سال را شامل می‌شود گفت: در این مورد بهتر است به پزشک مراجعه شود تا پس از بررسی‌ها علت مشخص و درمان شود.
رئیس انجمن تحقیقات ارتوپدی با بیان اینکه ساییدگی مفصل در افراد 50 تا 60 سال بروز می‌کند، تصریح کرد: درد زانو در این سن بعد از ورزش صبحگاهی خفیف‌تر می‌شود ولی در حالت راه رفتن دوباره به حالت اول برمی‌گردد و افزایش می‌یابد و توصیه می‌شود به تقویت عضلات اطراف زانو پرداخت.
وی در پایان یادآور شد: مهم‌ترین توصیه کاهش وزن، ‌عدم دو زانو نشستن و رفتار فیزیکی است.