بررسی فواید طلایی مصرف یونجه زرد برای درمان بیماری ها

استفاده از دارو های گیاهی بخش عمده ای از انواع روش های درمان برای بیماری های مختلف را تشکیل می دهند. هر گیاهی دارای ویژگی ها و خواص متفاوتی است که بر بدن انسان تاثیرات مختلفی را وارد می کند. یکی از انواع این گیاهان یونجه زرد و یا همان شبدر است که دارای خواص دارویی بسیار زیادی می باشد. در ادامه قصد داریم تا به بررسی خواص این گیاه بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

شبدر شیرین یک گیاه دو سالانه است که به ارتفاع ۲-۴ فوت (۰.۶-۱.۲ متر) رشد می‌کند و گل‌های زرد کوچک تولید می‌کند که عطر شبیه یونجه یا وانیل دارد.

این گیاه عضو خانواده Leguminosae است در طول اولین سال رشد خود، بیشتر انرژی آن در حال توسعه سیستم ریشه خود است در سال دوم، میوه ، دانه‌های آن را می‌سازد و می‌میرد. دانه‌های آن ممکن است برای بیش از ۳۰ سال زنده بمانند در اوایل دهه ۱۹۰۰، شبدر شیرین برای علوفه و برای تولید خاک رشد یافت، زیرا ریشه‌های آن به نیتروژن در خاک کمک می‌کرد در قرن بیست و یکم از آن برای تولید عسل استفاده می‌شود. با این حال، در برخی از مناطق کشاورزی شبدر شیرین در حال حاضر به عنوان مزاحم در نظر گرفته می‌شود، زیرا به سرعت گسترش می‌یابد و می تواند زمین های باز یا پرپیچ و خم را بگیرد.

مصارف معمول:

شبدر شیرین برای مصارف دارویی خود ارزشمند است زیرا گل‌های آن حاوی اسیدهای کومارینیک است. کومارین ماده فعال در داروهای ضد انعقاد تجویز شده (داروهای کاهش دهنده خون) است. حضور آن در شبدر شیرین باعث کاهش التهاب و تورم با افزایش جریان خون بین قلب و رگ‌ها می‌شود و به عنوان یک داروی گیاهی، شبدر شیرین در درمان کبودی، هموروئید و ورید واریسی استفاده می شود خواص درمانی آن در بهبود زخم در آزمایشات انجام شده در حیوانات تأیید شده است زمانی که این گیاه به عنوان چای یا به عنوان یک تیسان مصرف می‌شود می‌تواند ناراحتی در پاها را کاهش دهد این گیاه همچنین از درما ن‌های سنتی التهاب ورید، لخته‌های خون و تراکم غدد لنفاوی پشتیبانی می‌کند و به عنوان مثال، زمانی که شبدر شیرین به صورت خارجی اعمال می‌شود می‌تواند باعث بهبودی کبودی‌ها شود و تورم هموروئید را کاهش دهد.

 

منبع: فارس