7 ماده ی غذایی که می توانند به پیشگیری از میگرن کمک کنند

زمانی که سردرد میگرنی رخ می دهد، ممکن است به نظر برسد که مسکن یا داروی تجویزی درد های ضربه ای و ناتوان کننده را آرام میکند. با وجود اینکه بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی ها مانند کافئین، چیپس و لبنیات باعث سردرد می شوند، بسیاری از مواد غذایی نیز هستند که میتوانند با سردرد های میگرنی مقابله نمایند.
هفت ماده ی غذایی زیر همگی نشان داده اند که می توانند از سر درد های میگرنی جلوگیری کنند، همانطور که توصیه شده است آن ها را جهت بهبود سلامتی خود مصرف کنید، قرص ها و داروها را کنار بگذارید و آشپزی کنید.

1. سبزیجات سبز تیره

یکی از توصیه های مکرر بهداشتی، خوردن سبزیجات تیره مانند اسفناج، کلم، برگ چغندر و کاهو نمونه های کمی از سبزیجات هستند که از بروز سردرد های مزمن میگرنی می کاهند. اسفناج سرشار از ویتامین های ب 2، ب6 و همچنین امگا 3 است که همگی آنها می توانند سردرد های میگرنی را کاهش دهند. ویتامین ب2 که آن را با نام ریبوفلاوین می شناسند، در کاهش شدت سردرد ها و طول مدت آنها موثر می باشد. زمانی که بدنبال سبزیجات عالی هستید در نظر داشته باشید که هرچه سبزیجات تیره تر باشند ارزش غذایی آنان نیز بیشتر است.

2. آجیل ودانه ها

زمانی که سر درد های میگرنی برایتان اتفاق می افتند، مغز های مورد علاقه ی خود را بخورید. شواهد نشان می دهند افرادی که از سر درد های میگرنی رنج می برند، سطح منیزیم بدنشان پایین تر از افرادی است که دچار این سر درد ها نمی شوند. یک بررسی نشان داد که شدت حمله ی میگرنی 41 درصد در افرادی که مکمل های منیزیم استفاده می کردند کاهش یافته است. کلم بروکلی بر روی بادام، دانه ی کنجد، بادام زمینی، آجیل برزیل، دانه های آفتاب گردان و مغز گردو میان وعده ی سرشار از منیزیم می باشد.

3. گوشت قرمز

انجمن ملی میگرن توصیه می کند از مصرف گوشت های خاص مانند محصولات سالم، خشک شده، تخمیر شده، ترش شده، نمک سود شده یا گوشت دودی ممانعت به عمل آید، زیرا می توانند سبب سر درد های میگرنی شوند. اما خوردن گوشت گاو علفی می تواند راه حل ساده ای برای سردرد بی پایان شما باشد. گوشت قرمز غنی از CoQ10، یک ترکیب طبیعی در بدن شما و همچنین ویتامین B2 است.

4. جوانه ی گل سرخ

این گیاه یک نوع گیاه از خانواده ی گل آفتاب گردان است که بشدت مورد مطالعه قرار گرفته و در پیشگیری از سر درد های میگرنی موثر است. در یک بررسی محققان آلمانی و آمریکایی 75 میلی گرمی یا یک مسکن را دو بار در روز به بزرگسالانی که از میگرن رنج می بردند می دادند . پس از 4 ماه این محققان دریافتند که جوانه ی گل سرخ 48 درصد و مسکن 26 درصد سر درد های میگرنی را کاهش می دهد. اما باید آن را با احتیاط مصرف کرد زیرا ممکن است به کبد آسیب برساند.

7 ماده ی غذایی که می توانند به پیشگیری از میگرن کمک کنند

 

5. تخم مرغ

تخم مرغ و بطور کلی ویتامین ها نقش بزرگی در سر درد و پیش گیری و درمان میگرن دارند، مقادیر 200 یا 400 میلی گرمی یک روزه ی ریبوفلاوین (ویتامین ب2) در کاهش شدت و مدت سر درد موثر بوده است. دو تخم مرغ بزرگ حاوی 24 ماده ی مغذی می باشد که برای سلامت بسیار مفید است.

6. غلات کامل

یکی از ساده ترین روش های درمانی سر درد، خوردن غلات کامل است. هایپوگلیسمی یا پایین بودن سطح قند خون بطور طبیعی می تواند سردرد ها را تحریک کند. برای پیشگیری از سردرد هایی که بعلت قند خون پایین بوجود می آیند، وعده های غذایی خود را حذف نکنید و کربوهیدرات و فیبر را بطور کامل مصرف کنید. برای اینکه بمدت طولانی تری سیر بمانید و سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید، بدنبال محصولاتی باشید که صد در صد حاوی غلات کامل هستند و فهرست ترکیبات را بخوانید. غلات کامل گندم و جو باید در اول لیست قرار گرفته باشند و به هیچ عنوان حاوی آرد گندم غنی شده نباشد.

7. ماهی آب سرد

بررسی بیماران مزمن میگرنی نشان داد که افزایش امگا 3 همراه با کاهش امگا6 منجر به کاهش سر درد ها در طول ماه و کاهش چشمگیر پریشانی فیزیولوژیکی و همچنین بهبود سلامت می شود. برای افزایش دریافت امگا3، ماهی آب سرد مانند سالمون، شاه ماهی، هالیبوت یا نوعی ماهی پهن، ماهی خال مخالی، ماهی های ساردین و ماهی تن مصرف کنید.

برگردان عرب زاده