برسی علائم اولیه 9 بیماری کشنده

تشخیص به موقع را می توان بزرگ ترین گام در درمان بیماری به شمار آورد، چه بسیار افرادی بوده اند که با تشخیص به موقع بیماری خود و مراجعه به پزشک معالج این اختلال را درمان کرده اند و همچنین چه بسیار افرادی که به دلیل عدم تشخیض به موقع جان خود را از دست داده اند. در ادامه قصد داریم تا علائم اولیه 9 بیماری خطرناک را بررسی کنیم. با دکتر سلام همراه باشید.

برخی بیماری های خطرناک بی صدا به سراغ انسان می آیند و زمانی متوجه وجودشان می شویم که شاید دیر باشد اما اگر علایم این بیماری ها را بشناسیم می تواند در تشخیص زودهنگام این بیماری ها مفید باشد. در این مطلب علائم زودهنگام برخی بیماری های خطرناک را به شما معرفی می کنیم تا درصورت ابتلا به آن ها در اولین مراحل متوجه شوید و بتوانید اقدامات درمانی ازم را انجام دهید.

سوزاک

سوزاک یک بیماری مسری است و اغلب از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. این بیماری هم در زنان و هم درمردان شایع است و توسط باکتری نایسریا گونوره (Neisseria gonorrhoeae)، که می تواند به راحتی به رشد و تکثیر در غشاهای مخاطی بدن ادامه دهد، ایجاد می شود.

گاهی اوقات علائم آنقدر خفیف است که مورد توجه قرار نمی گیرند. برخی از عوارضی که ممکن است ظهور یابند عبارتند از: ترشحات زرد یا سفید مایل به سبز از واژن، درد ناحیه تحتانی شکم یا درد لگنی، سوزش هنگام دفع ادرار، ورم ملتحمه چشم (قرمز، خارش چشم)، خونریزی بین دوره، خونریزی پس از مقاربت، سوزش در گلو (به علت به …. دهانی) و بیضه ها متورم و یا دردناک.

سرطان خون وابسته به مغز استخوان مزمن

سرطان خون وابسته به مغز استخوان مزمن (CML) یک نوع سرطان و یک اختلال خونی است که در آن مغز استخوان باعث تولید مقادیر بسیار زیادی از گلبول های سفید خون می شود. این بیماری معمولا در حین یا بعد از میانسالی رخ می دهد، و به ندرت در کودکان رخ می دهد. سلول های سفید ناسالم خون به نام سلول های لوکمیک (در معرض سرطان خون) شناخته می شوند.

CML ممکن است هیچ گونه علائمی نشان ندهد. علائم ممکن شامل خستگی، کاهش وزن بدون هیچ دلیل شناخته شده، عرق شبانه، تب و درد یا احساس پری در زیر دنده ها در سمت چپ باشند.

برسی علائم اولیه 9 بیماری کشنده

کلامیدیا

کلامیدیا یک عفونت منتقله از راه جنسی است که به آسانی منتشر می شود، زیرا غالبا باعث علائمی نمی شود. حدود ۷۵٪ از عفونت ها در زنان و ۵۰٪ در مردان بدون علامت هستند.

علائم در زنان عبارتند از: ترشحات غیر طبیعی واژن که ممکن است بوی خونریزی بین عادت ماهیانه، عادت های دردناک، درد شکمی همراه با تب، درد هنگام رابطه جنسی، خارش یا سوزش در داخل یا اطراف مهبل (واژن) و درد هنگام دفع ادرار در حالی که علائم در مردان عبارتند از: ترشح مقدار کمی از ترشحات روشن یا شیری از آلت تناسلی، دفع ادرار دردناک، سوزش و خارش اطراف آلت تناسلی و درد و تورم در اطراف بیضه.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک مشکل با هضم گلوتن است. گلوتن پروتئینی است که در غذاهایی مثل نان، بیسکویت، ماکارونی و غیره وجود دارد.

ممکن است علائم مانند از دست دادن وزن با علت ناشناخته با وجود داشتن اشتهای عادی، خستگی، ضعف و نفخ نشان دهد. برخی از علائم دیگر نیز ممکن است ظهور یابد که ممکن است به بیماری ارتباط نداشته باشند مانند ناباروری و سقط جنین. علائم این بیماری خیلی جدی نیست و همچنین می تواند با انواع مختلفی از بیماری های دیگر، که می توانند تشخیص اولیه را به تاخیر بیاندازد در ارتباط باشد. همچنین ممکن است بیماری سلیاک بدون هیچ نشانه ای داشته باشیم.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یک بیماری بسیار خطرناک بدون علامت است که هنگامی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم خارج از کنترل رشد می کنند جاییکه دهانه رحم قسمت پایین رحم است و به داخل واژن باز می شود. سرطان خوش خیم باقی می ماند و مورد توجه قرار نمی گیرند تا زمانیکه بسیار پیشرفته شود اما خوشبختانه سرطان گردن رحم، در صورت تشخیص به موقع اغلب می تواند به درمان بیانجامد.

برخی از نشانه ها عبارتند از: خونریزی از مهبل (واژن) است که طبیعی نیست، و یا تغییر در سیکل قاعدگی خود که قادربه توضیح نباشد، خونریزی زمانی که چیزی در تماس با دهانه رحم می آید ، از جمله در حین مقاربت جنسی و یا زمانی که شما دیافراگم میشوید، درد در طول رابطه جنسی و ترشح واژن است که آغشته به خون است.

برسی علائم اولیه 9 بیماری کشنده

گلوکوم یا آب سیاه (Glaucoma)

آسیب عصب بینایی به عنوان گلوکوم یا آب سیاه شناخته می شود. این آسیب در نهایت منجر به از دست دادن بینایی (کوری) می شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می تواند در طول چند سال سبب کاهش بینایی و نهایتاٌ کوری شود. درمان زودرس می تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار گردد.ا فراد بالای ۴۰ سال و کسانیکه در خانواده شان سابقه این بیماری وجود دارد بیشتر در معرض خطر هستند.

تومور بدخیم بافت چربی

Liposarcoma تومور بدخیمی است که در سلول های چربی در بافت نرم عمیق، مانند آنچه که در داخل ران و یا در پشت پرده صفاق وجود دارد. بیماران معمولا هیچ علامتی را احساس نمی کنند تا زمانی که تومور تا حد یک جرم عمیق در بافت نرم رشد می کند. علائم درد یا اختلالات عملکردی پس از آن که تومور به اندازه کافی بزرگ شد، رخ می دهد. تومورهای کوچک ممکن است نشانه هایی از کاهش وزن و لاغری و دردهای شکمی را نشان دهد. تومورهای بزرگ نیز با فشرده سازی کلیه یا حالب منجر به نقص عضو می شود. تشخیص با بررسی بافت شناسی از بافت، به عنوان مثال بیوپسی (تهیه نمونه های بافتی از حیوان زنده برای برسی کلینیکی) انجام می شود.

ایدز

ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن انسان می‌گردد. فرد مبتلا به HIV هنگامی به مرحلهٔ ایدز می‌رسد که شمار گویچه‌های سفید CD4+T آنقدر کم شود که نتوانند از پس انجام وظیفه معمولی خود برآیند. CD4+T یاخته‌های سفید خون هستند که واکنش‌های ایمنی بدن را متعادل و مهار می‌کنند. این بیماری با سرعت کم پیشرفت می‌کند که ممکن است یک تا ۱۵ سال به درازی بکشد.

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که در آن به شبکیه چشم صدمه وارد می شود که به علت عوارض دیابت است. شبکیه قسمتی از چشم است که عکس می گیرد و عکسها و تصاویر را به مغز می فرستد. رتینوپاتی دیابتی در نهایت منجر به کوری می شود. این مشکل در صورتی که سطح قند خون در محدوده امن نباشد، رخ می دهد. رگ های خونی جدید که در داخل چشم گسترش می یابند ضعیف هستند و هر زمان ممکن است پاره شوند، این خون وارد چشم میشود و دید را تحت تاثیر قرار می دهد. خونریزی همچنین می تواند باعث شکل گیری بافت اسکار (بافت‌ همبند جای‌ زخم‌،) شود، که می تواند بر روی شبکیه چشم کشیده شود و باعث حرکت شبکیه چشم به دور از دیواره چشم شود. این جداشدگی شبکیه نامیده می شود.

متاسفانه این بیماری هیچ نشانه ای را تا زمانی که دید را تحت تاثیر قرار دهد، نشان نمی دهد. معاینه منظم چشم توسط متخصص چشم تنها راه برای تشخیص و درمان به موقع رتینوپاتی دیابتی می باشد.

 

منبع: عصر خبر