7 راه که بدن شما از آب و لیمو فایده می برد

آب و لیمو میل مفرط این روزها است. بسیاری از رستوران ها آن را به طور مرتب سرو می کنند و برخی از مردم روز خود را به جای قهوه یا چای با آب و لیمو شروع می کنند. بدون شک لیمو خوشمزه است، اما آیا اضافه کردن آنها به آب آشامیدنی، شما را سالم تر می کند؟
بخش عمده ای از شواهد حمایتی از مزایای سلامتی آب و لیمو، عاقلانه است. در مورد تاثیر آب و لیمو به طور خاص بر سلامت، به طور کلی تحقیقات علمی کمی انجام شده است، اما بعضی از تحقیقات در مورد مزایای لیمو و آب به طور جداگانه وجود دارد.

1- باعث افزایش هیدراتاسیون می شود.

طبق گزارش هیئت مدیره غذا و تغذیه، مصرف مرجع غذایی برای آب 91 تا 125 اونس است. این شامل آب گرفته شده از طریق مصرف غذا و نوشیدنی ها است. آب بهترین نوشیدنی برای هیدراتاسیون است، اما برخی از مردم طعم آن را به تنهایی دوست ندارند. اضافه کردن لیمو، طعم آب را افزایش می دهد و ممکن است به شما کمک کند آب بیشتری بنوشید.

2- این یک منبع خوب ویتامین C است.

مرکباتی مانند لیمو دارای ویتامین C بالا هستند که یک آنتی اکسیدان اولیه است و به محافظت از سلول ها دربرابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. ویتامین C ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی و فشار خون بالا را کاهش دهد.
تحقیقات منتشر شده در “سکته مغزی” نشان داده است که افرادی که دارای سطح ویتامین C کم هستند، به ویژه مردان چاق مبتلا به فشار خون بالا، خطر ابتلا به سکته مغزی دارند. ویتامین C همچنین ممکن است برای جلوگیری یا محدود کردن مدت سرماخوردگی در برخی افراد کمک کند،
گرچه مطالعات متناقض است.

در حالی که لیمو سرلیست مرکبات با ویتامین C بالا نیست، اما هنوز هم یک منبع خوب آن است. به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، یک چهارم فنجان آب لیمو خام حدود 23.6 گرم ویتامین C را فراهم می کند. این بیش از 30 درصد مصرف روزانه توصیه شده (RDA) است.

3- کیفیت پوست شما را بهبود می بخشد.

ویتامین C موجود در لیمو ممکن است به کاهش چین و چروک پوست کمک کند. مطالعه ای که در انجمن تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد، به این نتیجه رسید که افرادی که بیشتر ویتامین C مصرف می کنند، دارای خطر کمتری برای ابتلا به چروک و خشکی پوست هستند. چطور آب پوست را
بهبود می بخشد بحث برانگیز است، اما یک چیز مشخص است. اگر پوست شما رطوبت را از دست بدهد، شروع به خشک شدن و چروک برداشتن میکند. این که آیا بهتر است مرطوب کننده را به پوست اعمال کنید یا آب بیشتری بنوشید، روشن نیست، اما UW Health توصیه می کند حداقل
هشت لیوان آب روزانه بنوشید تا هیدراته شوید واز شر سموم پوست خلاص شوید.

4- از کاهش وزن پشتیبانی می کند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Biochemical and Nutrition Clinical نشان داد که آنتی اکسیدان های پلی فنول موجود در لیمو ها به طور قابل توجهی، سبب کاهش وزن در رژیم غذایی با چربی بالا در موش می شوند. علاوه بر این، مقاومت به انسولین نیز بهبود یافته است.
در حالی که نتایج مشابهی در انسان باید ثابت شود، شواهد حاکی از آن است که آب لیمو از کاهش وزن حمایت می کند. باید دیده شود که آیا این به دلیل افزودن آن به آب مصرفی و غنی شدن آب است و یا به خاطر مصرف لیمو در آن است.

5- به هضم کمک می کند.

بعضی افراد آب و لیمو را به عنوان یک ملین روزانه صبح ها برای جلوگیری از یبوست می نوشند. هنگامی که از خواب بیدار میشوید آب آشامیدنی گرم یا داغ به همراه لیمو ممکن است به حرکات سیستم گوارش شما کمک کند. طب آیورودا معتقد است که طعم لیمو ترش باعث تحریک “agni” شما می شود. در آیورودا، یک agni قوی، پرش سیستم گوارشی را آغاز می کند، و به شما اجازه می دهد تا غذا را به راحتی هضم کنید و به جلوگیری از ایجاد سموم کمک می کند.

6- نفس را تازه می کند.

آیا تا به حال یک لیمو را به دستان خود مالیده اید تا یک بوی قدرتمند را حذف کنید؟ تصور می شود که لیمو بوها را خنثی کند. همان درمان محلی ممکن است به نفس بد بوی ناشی از خوردن غذاهایی با بوی قوی مانند سیر، پیاز یا ماهی نیز به کار آید.
با نوشیدن یک لیوان آب و لیمو پس از هر وعده های غذایی و اولین چیزی که در صبح می نوشید، نفس خود را مطبوع تر سازید. تصور می شود که لیمو برای تحریک بزاق است، و آب کمک می کند تا از خشک شدن دهان جلوگیری شود، که همین خشکی دهان، منجر به نفس بد بوی ناشی از
رشد باکتری های بیش از حد می شود.

7- این کمک می کند تا از سنگ کلیه جلوگیری شود.

اسید سیتریک موجود در لیمو ممکن است به جلوگیری از سنگ کلیه کلسیمی کمک کند. توصیه های بهداشتی، افزایش مصرف اسید سیتریک برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه جدید ناشی از ازدیاد کلسیم را پیشنهاد می دهند. نوشیدن آب و لیمو نه تنها به شما کمک می کند اسید سیتریک بیشتری دریافت کنید، بلکه همچنین آب مورد نیاز برای جلوگیری از تشکیل سنگ را نیز فراهم می کند. 2/1 فنجان آب و لیمو همان مقدار مشابهی از اسید سیتریک را فراهم می کند که در انواع نسخه ای پیدا می شود.

7 راه که بدن شما از آب و لیمو فایده می برد

چگونه آب لیمو را تهیه کنیم.

به منظور بهره بردن از مزایای سلامتی آب و لیمو، شما نیاز به نوشیدن آن به طور مداوم داشته، و به بیش از فقط یک تکه لیمو درلیوان خود نیاز دارید. هنگام تهیه آب و لیمو، همیشه از لیموی تازه استفاده کرده و از آب لیموی مصنوعی موجود در بطری استفاده نکنید.
برای ساختن آب دارای آب لیمو، نصف لیمو را در 8 اونس آب جوش، گرم و یا سرد فشار دهید. برای اینکه تا حد امکان نوشیدنی سالم بنوشید، از آب فیلتر شده و لیموهای ارگانیک استفاده کنید.

عطر و طعم آب و لیمو را با اضافه کردن موارد زیر بیشتر سازید:

– چند شاخه نعناع
– یک قاشق چای خوری از شربت افرا یا عسل خام
– یک تکه زنجبیل تازه
– یک تکه چوب دارچین

شما همچنین می توانید برش هایی از سایر مرکبات تازه مانند لیمو و پرتقال، یا برش های خیار به آب اضافه کنید. داشتن قالب های یخی لیمویی دست ساز، یک راه عالی برای افزودن لیمو به آب است. به سادگی آب لیموی تازه را در قالب های مکعبی ریخته و در فریزر بگذارید تا یخ بزند.
چند قطعه از مکعب ها را به یک لیوان آب سرد یا گرم در صورت نیازاضافه کنید. صبحانه خود را با یک لیوان آب گرم و لیمو شروع کنید و یک پارچ آب به همراه چند تکه لیمو در یخچال خود بگذارید تا در طول روز بنوشید.

عوارض جانبی آب لیمو

آب و لیمو به طور کلی برای نوشیدن مفید است اما چند عارضه جانبی بالقوه وجود دارد که باید از آن آگاهی داشته باشید. لیمو حاوی اسید سیتریک است که ممکن است مینای دندان را کاهش دهد (برای افرادی که از آن برای بهبود نفس بدبو استفاده می کنند، خوب نیست.) برای محدود کردن خطر، نوشیدنی لیمو را از طریق یک نی بنوشید و دهان خود را بعد از آن بشویید.

هنگامی که پای سوزش سر دل می آید، آب و لیمو می تواند به هر دو طرف مثبت و منفی برود. اسیدیته اسید سیتریک ممکن است باعث تحریک سوزش سر دل در برخی افراد شود. سایر افراد ممکن است برای سوزش سر دل خود تسکین پیدا کنند زیرا لیمو در دستگاه گوارش قلیایی می شود. اگر لیمو باعث تشدید سوزش سر دل شما می شود، از نوشیدن آب و لیمو اجتناب کنید.

بعضی از مردم گزارش می کنند که با نوشیدن آب و لیمو باید بیشتر به دستشویی برای تخلیه مثانه بروند. اگرچه آب و لیمو اغلب به عنوان یک دیورتیک نامیده می شود، که یک ماده ای است که باعث افزایش تولید ادرار می شود، اما شواهد نشان نمی دهد که ویتامین C به دست آمده از منابع طبیعی مانند لیمو اثر دیورتیک داشته باشد. اگر در هنگام نوشیدن آب لیمو نیاز به تخلیه اضافی ادرار داشته باشید، احتمالا ناشی از افزایش مصرف آب است.

نتیجه

تحقیقات نشان می دهد آب و لیمو دارای مزایای بالقوه سلامتی است. اما در بعضی موارد، مطالعات بیشتری لازم است. اضافه کردن لیمو به آب نوشیدنی شما ممکن است به شما در طول روز کمک کند تا هیدراته باقی بمانید، که برای سلامتی بسیار مهم است. اگر شما آن را داغ می نوشید، آب و لیمو یک جایگزین آسان برای سایر نوشیدنی های گرم است. اگر شما آن را سرد می نوشید، طراوت بخش و انرژی زا است. مهم نیست که چگونه از آن لذت می برید، آب و لیمو ممکن است باعث افزایش سلامتی شما شود.