بررسی نقش هورمون های زنانه در ابتلا به آسم

آسم از جمله شایع ترین بیماری های تنفسی در سر تا سر دنیا به شمار می آید. این اختلال در اثر عوامل مختلفی که سلامت دستگاه تنفسی را تهدید می کنند ایجاد می شود که از جمله این عوامل می توان به کشیدن سیگار و … اشاره کرد. اما به تازگی محققان دریافته اند که برخی هورمون ها نیز در ابتلا به این بیماری دخیل هستند. با دکتر سلام همراه باشید

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

به گفته محققان، بین ابتلا به آسم در زنان و تغییر در سطح هورمون های زنانه نظیر استروژن و پروژسترون ارتباط وجود دارد.

محققان اسکاتلندی عنوان می کنند همین دلیل می تواند یکی از علل شیوع بیشتر آسم در پسران در دوره کودکی و شیوع بیشتر این بیماری در زنان پس از سن بلوغ باشد.

محققان بیش از ۵۰ مطالعه که شامل بیش از ۵۰۰ هزار زن مبتلا به آسم از سن بلوغ تا ۷۵ سال بود را بررسی کردند. آنها دریافتند شروع عادت ماهانه قبل از سن ۱۱ سال و داشتن دوره های نامنظم عادات ماهانه در زنان با ریسک بالاتر ابتلا به آسم مرتبط است.

محققان همچنین دریافتند زنان در شروع دوره یائسگی بیش از قبل از آن در معرض ریسک بالا آسم هستند.

نیکولا مک کلیری، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «آسم و علائم آلرژی غالباً تحت تاثیر وقایعی نظیر بلوغ و یائسگی هستند اما دلایل مرتبط با این مسئله هنوز مشخص نیست.»

وی در ادامه می افزاید: «هنوز نتیجه گیری قطعی از این نتایج دشوار است و باید به بررسی بیشتر نقش هورمون های زنانه در بروز آسم و علائم آلرژی بپردازیم.»

 

منبع: مهر