با نزدیک شدن با ایام عید رسم خانه تکانی و نظافت منزل که یکی از رسوم قدیمی است در بین ما ایرانیان انجام می شود،اما رعایت نکات سلامتی و بهداشتی در استفاده از مواد شوینده نیز در حین خانه تکانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

استفاده از مواد شوینده و سفید کننده همچون وایتکس، جوهر نمک و مخلوط کردن آنها با سایر مواد تمیز کننده و استنشاق آنها سبب آسیب جدی به ریه‌ها می‌شود.

یک فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه ترکیب جوهر نمک و سفیدکننده‌ها بسیار خطرناک است، گفت: سرفه شدید، ایجاد حمله آسم، تشدید علایم برونشیت و تنگی نفس از عواض ترکیب مواد شوینده به شمار می‌رود.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر محمدرضا مسجدی درباره خانه تکانی<Housecleaning> واقدامات غلطی که سبب آسیب رساندن به ریه می‌شود، اظهار کرد: استفاده از مواد شوینده و سفید کننده همچون وایتکس، جوهر نمک و مخلوط کردن آنها با سایر مواد تمیز کننده و استنشاق آنها سبب آسیب جدی به ریه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از مواد شوینده بدون بو، گاهی خطرناک‌تر از همین مواد از نوع بودار است، افزود: این مسئله سبب شده که فرد حس ناشی از بوی این مواد خطرناک را نداشته باشد و مقدار زیادی از این مواد شوینده را در محیط بسته استفاده کند که سبب عوارضی همچون سرفه، ایجاد حمله آسم در بیماران آسمی و تشدید علایم برونشیت و تنگی نفس می‌شود.

این فوق تخصص ریه خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک هنگام مصرف مواد شوینده سبب جلوگیری از ورود و مسمومیت با بخار مواد شوینده نمی‌شود بنابراین سوزش مجاری تنفسی هنگام ورود بخار مواد شوینده به سیستم تنفسی سبب سرفه و تنگی نفس و در مواردی سبب مراجعه فرد به آی سی یو خواهد شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه ریه از دو بخش مجاری هوایی و نسج ریه تشکیل شده است، اضافه کرد: آسیبی که از استنشاق مواد آسیب‌رسان ایجاد می‌شود ممکن است یکی از این دو بخش را درگیر و موجب تحریک مجاری هوا و بروز سرفه‌های تحریکی شود که به مدت چند روز یا چند هفته ادامه می‌یابد.

مسجدی تاکید کرد: ترکیب جوهر نمک و سفیدکننده‌ها بسیار خطرناک است که متاسفانه در برخی از خانواده‌ها مشاهده می‌شود که جهت شست ‌وشوی سطوح مختلف، شوینده‌هایی از جمله یک مایع سفیدکننده را با جوهر نمک یا وایتکس مخلوط کرده که بر اثر این موضوع ریه‌های آنها گاهی دچار آسیب‌های جبران ناپذیری شده و سبب وخیم‌تر شدن آسم در مبتلایان به آسم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مردم باید از ترکیب مواد شوینده در محل‌های بسته و فاقد تهویه خودداری کنند، عنوان کرد: افراد باید هنگام شست‌وشو پنجره‌ها را باز و و تهویه‌ها را روشن کنند و هنگامی که فردی با بخار مواد شوینده شیمیایی دچار سرفه و علایم تنگی نفس شد، او را از محل خارج و درها و پنجره‌ها را باز کنند همچنین با مشاهده شدیدتر شدن سرفه‌ها و سختی در نفس کشیدن فرد را سریع به اورژانس منتقل کنند.طبنا

منبع/شفا آن لاین