براساس یک مطالعه ی علمی که اخیراً صورت گرفته است، بیش از 30 درصد افراد از نفخ مکرر شکایت دارند. در حالی که در مورد سندرم پیش از قائدگی یا آسیب معمول رژیم غذایی (خوردن چند قاشق غذای گرم یا نوشیدنی گازدار) اغلب ایجاد می شود، این مورد گاهی اوقات می تواند مشکل جدی سلامتی را نشان دهد. اگر با یکی از موارد زیر همراه با نفخ مزمن مواجه شدید، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید:

درد لگن

اگر چه این مسئله نادر است، می تواند نشان دهنده ی سرطان تخمدان باشد، به ویژه اگر از علائم دیگر مانند احساس سیری سریع در هنگام غذا خوردن و ادرار ناگهانی یا خالی کردن زیاد باد معده همراه باشد. این ناشی از انباشت مایع در شکم است، این وضعیت آسیت و یا فشار یک توده ی تخمدان بر روی شکم یا لگن نامیده می شود. اما براساس مطالعه ی منتشر شده در آوریل گذشته در مجله ی تحقیقات پرستاری بالینی، تنها حدود یک سوم از تمام زنان اطلاع دارند که هر یک از این علائم نشانه ی سرطان تخمدان است.

چه کاری باید انجام دهید: از آنجا که در اکثر مواقع این علائم مانند فیبرویدها به یک وضعیت خوش خیم اشاره می کنند، نترسید. اما جهت بررسی وضعیتتان به پزشک مراجعه نمائید. دو آزمایش که اغلب برای غربالگری سرطان تخمدان سونوگرافی ترانس واژینال است (آزمایشاتی است که با استفاده از امواج صوتی برای یافتن توده های تخمدان استفاده می شودو آزمایش خون CA-125 (اگر شما مبتلا به سرطان تخمدان باشید، سطح پروتئین CA-125 بالا میرود).

کاهش وزن

حدود 1٪ از جمعیت مبتلا به بیماری سلیاک هستند و واکنش خود ایمنی به گلوتن دارند که باعث آسیب به روده می شود. اما براساس بررسی های گروه حامی فراتر از سلیاک، برآورد شده است که تا 83 درصد از افراد مبتلا به سلیاک، یا تشخیص داده نشده یا بیماریشان اشتباه تشخیص داده می شود. در حالی که دارای نشانه های رایج اسهال و کاهش وزن هستند، تقریبا نیمی از تمام بزرگسالان مبتلا به سلیاک دارای علائمی هستند در ارتباط با دستگاه گوارش خود، از جمله آنمی، خارش پوست، سردرد و پوکی استخوان زودرس هستند.

چه کاری باید انجام دهید: یک متخصص متخصص گوارش را ملاقات کنید که می تواند یک آزمایش خون را انجام دهد که برخی از آنتیبادی های موجود در خون شما را نشان می دهد که نشان دهنده بیماری سلیاک است. اگر مثبت باشد، شما نیاز به یک آندوسکوپی دارید تا پزشک بتواند نمونه بافت کوچکی را از روده کوچک شماگرفته و آنرا تجزیه و تحلیل کند تا آسیب آن را تجزیه و تحلیل نماید. اگر مبتلا به سلیاک هستید، با یک رژیم غذایی بدون قند آن را درمان کنید. اما قبل از انجام این آزمایش و صحبت کردن با دکتر خود سعی نکنید از بوقلمون یا گلوتن پرهیز کنید، تا زمانی که جواب آزمایش منفی بگیرید.

گرفتگی شکمی مگا

این درد ها ممکن است به عنوان بخشی از دردهای ماهانه یا حتی یک مشکل معده باشند، اما اگر درد در سمت چپ پایین شکم باشد، وضعیتی است که کیسه های کوچک در قسمت زیرین روده ی شما رشد کرده و ملتهب می شوند. طبق نظر سنجی منتشر شده در مجله ی گیسترواندرولوژی، در حالی که به طور سنتی به عنوان یک بیماری برای اقوم قدیمی مورد توجه قرار گرفته است، در مواردی برای افراد زیر سن 40 سال در حال افزایش است.

چه کاری باید انجام دهید: جراحت وحشتناک، به ویژه اگر با تب همراه باشد، لازم است بوسیله ی یک پزشک مورد بررسی قرار گیرد. به احتمال زیاد به آزمایشات خون، ادرار و مدفوع نیاز خواهید داشت تا در صورت ابتلا به عفونت از این طریق اطمینان حاصل کنید و اگر آماس واگراهه همچنان مقصر باشد، احتمالا سی تی اسکن انجام می دهید. درمان آن آنتی بیوتیک است؛ شما همچنین چند روز در رژیم خوردن مایعات قرار داده می شوید، که روده شما بهبود یابد.

پس از بهبودی، می توانید از خوردن فیبر بیشتر کم کنید. (به این ترتیب می توانید فیبر بیشتر را از رژیم غذایی خود حذف کنید) این بدان معنی است که خوردن غذاهای کم کربوهیدرات فروکتوز (در میوه ها و عسل)، لاکتوز (در لبنیات)، فروکتان (در گندم، سیر و پیاز)، گالاکتان ها (در حبوبات) و پلیول ها (شیرین کننده های بدون قند) و میوه هایی مانند زردآلو، گیلاس را انتخاب کنید.

تخلیه واژن بد بو

با توجه به یافته های مرکز کنترل بیماری، تقریبا 5٪ از تمام زنان در سنین باروری( 18-44 سالگی) بیماری التهابی لگنی (PID) را تجربه کرده اند، وضعیتی که یک بیماری قابل انتقال از طریق رابطه ی جنسی بدون درمان مانند کلامیدیا یا گونوره از واژن به لوله های رحم یا رحم منتقل می شود جایی که باعث تب و لرز شده و اگر درمان نشود سبب ناباروری می شود. اما در مراحل اولیه، علائم می توانند باشند، مانند درد لگن، خونریزی نامنظم یا مشکل دفع ادرارخفیف تر باشند.

چه کاری باید انجام شود: به متخصص زنان مراجعه کنید، پزشک شما آزمایش لگن را انجام می دهد، شما را برای کلامیدیا و گونوره تست می کند و آزمایش ادرار و خون را برای بررسی عفونت انجام دهید. گاهی اوقات آنها نیز باید اولتراسوند یا حتی لاپاروسکوپی را انجام دهند (قرار دادن یک دوربین کوچک از طریق برش در ناحیه شکم برای بررسی قسمت های داخلی) برای تعیین اینکه چقدر عفونت گسترش یافته است. درمان آنتی بیوتیک و در موارد بسیار نادر، جراحی انجام می شود.

اسهال خونی

ممكن است كه قائدگی همراه با درد مكررشکم و زیر شکم بوده و اغلب می تواند علائم بیماری التهابی روده مانند بیماری كرون یا كولیت اولسراتیك باشد كه هر دو باعث التهاب دستگاه گوارش شما می شوند. بیش از 40٪ از مواقع بیماران علائم غیر گوارشی مانند: مشکلات بینایی (درد چشم و تاری دید)، خارش های پوستی و خستگی دارند.

چه کاری باید انجام شود: پزشک مراقبت های اولیه شما می تواند شما را به یک متخصص جراح متخصص ارجاع دهد، که آزمایش هایی، از جمله آزمایش های خون، التهاب؛ آزمایش مدفوع برای باکتری ها یا عفونت های انگلی؛ و آندوسکوپی برای بررسی و بخش بافت برداری دستگاه گوارش شما را انجام دهد. خبر خوب این است که بسیاری از داروهای ضد التهابی مثل آسولفیدین (Azulfidine) و داروهای مهار کننده سیستم ایمنی مانند Infliximab (Remicade) یا Adalimumab (Humira) وجود دارند.

براساس یک مطالعه که در آوریل گذشته در مجله Biochemical Nutrition منتشر شده است، علاوه بر رفع Rx، می توانید در مورد اضافه کردن توفو به رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید. پروتئین سویا شدت بیماری التهابی روده را کاهش می دهد.

برگردان عرب زاده