همانطور که می دانیم دویدن، یکی از ورزش های مناسب برای سلامتی کل بدن می باشد. دویدن باعث تقویت استخوانها (به شرط نداشتن مشکلات شدید مربوط به استخوان)، سلامت ریه ها، سلامت قلب، بهبود پوست، کاهش استرس، تقویت اعتماد به نفس، کند شدن روند پیری، تقویت سیستم ایمنی بدن، بالا رفتن هماهنگی بدن و از همه مهم تر و جالب تر برای همه افرادی که در صدد کاهش وزن هستند، موجب تناسب اندام می شود. اما بسیاری از دونده ها بعد از مدتی دویدن، بنا به علل زیادی این ورزش مفید و آسان و بدون هزینه را کنار می گذارند. بسیاری از دونده ها کمبود انرژی را به عنوان یکی از دلایل اصلی برای انجام ندادن این ورزش آنطور که دوست دارند، ذکر می کنند. اگر هنوز دوست دارید بدوید، اما شما هم از کمبود انرژی می نالید، برخی از این پیشنهادات را برای افزایش انرژی خود امتحان کنید.

1- پروتئین کم چرب بخورید.

سعی کنید پروتئین های کم چربی مانند مرغ، بوقلمون، ماهی و یا لبنیات کم چرب را در هر وعده غذایی خود بگنجانید. غذاهای حاوی پروتئین بالا کمک می کند تا از گرسنگی و کم شدن انرژی بین وعده های غذایی جلوگیری شود.

2- آهن را به اندازه کافی دریافت کنید.

کم خونی فقر آهن، به ویژه در زنان ورزشکار که دوره های ماهیانه سنگینی دارند نسبتا رایج است. کم خونی باعث خستگی و کاهش عملکرد می شود. اگر غالبا بدون هیچ توضیحی، احساس خستگی می کنید، سطح آهن خود را با آزمایش خون بررسی کنید. برای کمک به پیشگیری از کم خونی، مطمئن شوید که رژیم غذایی شما شامل گوشت قرمز یا جایگزین های غنی از آهن (گوشت تیره تر مرغ یا بوقلمون، ماهی آزاد، ماهی تن) و غلات غنی شده با آهن است. همچنین مهم است که ویتامین C را در رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا به جذب آهن کمک می کند. بنابراین سعی کنید میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C مانند پرتقال، گوجه فرنگی، انواع توت ها و کلم بروکلی را در هر وعده غذایی داشته باشید.

3- دانه های کامل را انتخاب کنید.

هر وقت امکان آن را داشتید، دانه های کامل را انتخاب کنید. آنها حاوی فیبر بیشتری هستند، مدت بیشتری برای هضم لازم دارند، و آنها انرژی بیشتری نسبت به کربوهیدرات های ساده عرضه می کنند.

4- از کافئین دست بردارید

از کافئین اجتناب کنید، یا حداقل سعی کنید خود را با یک فنجان قهوه یا دیگر نوشابه های کافئین دار محدود کنید. مصرف کردن کافئین بیش از حد، می تواند درواقع شما را ضعیف یا مضطرب کند. شما باید در مورد مصرف کافئین در عصر بسیار مراقب باشید زیرا ممکن است موجب مشکلاتی در
به خواب رفتن شما یا خواب منقطع شما در طول شب شود.

5- به طور منظم تمرین کنید.

به طرز کنایه آمیزی، باید گفت که ورزش منظم می تواند سطح انرژی شما را بهبود بخشد تا شما انگیزه بیشتری برای دویدن داشته باشید. دویدن، پیاده روی و سایر انواع تمرینات قلبی عروقی، باعث آزاد شدن هورمون های قوی و حساسی مانند اندورفین می شوند که حتی ساعت ها بعد از
تمرین نیز باعث افزایش انرژی می شود. حتی یک دویدن 30 دقیقه ای می تواند منافع تقویت کننده انرژی را فراهم کند.

6- خواب کافی داشته باشید.

یک خواب خوب شبانه، طبیعی ترین و کارآمد ترین روش برای طراوت و تازگی و سرحال آمدن شما است. در حالی که نیازهای خواب هر فرد متفاوت است، داشتن 7 تا 8 ساعت خواب شبانه یک هدف خوب است و به شما کمک می کند تا در طول روز احساس آرامش و انرژی بیشتری داشته باشید.

7- چیز جدیدی را امتحان کنید.

عادت به یک روش خاص و روزمره، می تواند سطوح انرژی شما را از بین ببرد. با تلاش برای خوردن غذاهای جدید، تمرینات جدید و جستجوی تجربیات جدید برای جلوگیری از خستگی، عادت های خود را تغییر دهید و با این کار به خود آگاهی و بیداری بیشتری بدهید.

8- نشسته نمانید.

اگر تمام روز در پشت یک میز نشسته باشید، به ویژه در پایان روز، ملزم به احساس خستگی و تنبلی هستید. برای آگاه و بیدار ماندن، سعی کنید هر ساعت یکبار حرکت کنید، حتی اگر فقط یک در جستجوی یک لیوان آب یا نگاه کردن به پنجره باشد.

9- آروماتراپی را امتحان کنید.

بعضی از بوها مانند بوی نعناع، مرکبات، یا زنجبیل اثر مهمی بر انرژی دارند و به شما انرژی بیشتری میدهند. سعی کنید یک شمع روشن کنید، یا عود روشن کنید و یا عطری را با این رایحه ها ادغام کنید تا به شما در مورد آگاهی بیشتر کمک کند.

10- استرس خود را کم کنید.

این عنوان باید در ابتدا پیشنهاد میشد، چون استرس میتواند بر روح و جسم هر فردی اثر بگذارد. اضطراب و استرس می توانند قاتلان بزرگ انرژی باشند. برای مبارزه با استرس تلاش کنید تا فعالیت های آرامش بخش مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی را در طی روز انجام دهید.