فلج صورت و سکته مغزی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

در اکثر مواقع افراد بیماری فلج صورت را با سکته مغزی اشتباه می گیرند. برای این که این دو بیماری را با هم اشتباه نگیرید نیاز است تا نکاتی را در این باره بدانید. هنگامی که صورت افراد به یکباره کج می شود و فرد نمی تواند چشمی که در سمت کج شده قرار دارد را ببندد ولی از همان چشم اشک بیاید و همچنین فرد مشکلی در حرکت دادن دست و پای خود نداشته باشد، وی دچار فلج صورت یا خواب رفتگی عصب صورت شده است.
مدیرعامل انجمن صرع ایران با اشاره به بیماری فلج صورت و علل ابتلا به آن موارد افتراق میان این بیماری و سکته مغزی را توضیح داد.

:داریوش نسبی تهران درباره فلج صورت <Paralysis of the face>گفت: عصب صورت هم مانند اعصاب سایر قسمت‌های بدن این آمادگی را دارد که دچار عارضه یا خواب‌رفتگی شده یا فعالیتش‌ مختل شود.

وی با اشاره به اینکه نتیجه فلج صورت، کج شدن آن است،‌ ادامه داد: در بسیاری مواقع حالت فلج یا کج شدن صورت با سکته مغزی اشتباه می‌شود،‌ بنابراین ضروری است که به مردم اطلاع‌رسانی شود که اگر صورت فردی ناگهان کج شد به نحوی که قادر به بستن چشم خود در سمت فلج شده نبود و از چشم اشک می‌آمد اما حرکت دست و پای وی عادی بود، علت کج شدن صورت سکته مغزی نیست بلکه خواب‌رفتگی عصب صورت است.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: در سکته مغزی چشم فرد در سمت فلج شده می‌تواند به راحتی بسته شده اما دست و پای وی دچار ضعف و خواب‌رفتگی همراه با علائم دیگری است بنابراین علائم سکته مغزی و فلج صورت متفاوت هستند.

وی با بیان اینکه عصب صورت عصبی نسبتا طولانی است و به همین علت نیز فلج صورت علت‌های مختلفی دارد، عنوان کرد: بخشی از عصب صورت به عصب شنوایی نزدیک است، لذا عفونت گوش و سرماخوردگی آزاردهنده گوش می‌تواند عصب صورت را دچار اختلال کند به عبارت دیگر فلج صورت می‌تواند عت ویروسی و عفونی داشته باشد.

نسبی تهرانی افزود: گاهی سوز سرما و فشار محیطی می‌تواند باعث آسیب به عصب صورت شود،‌ همچنین ضربه و تصادف می‌توانند مستقیما به عصب صورت آسیب‌ بزنند.

وی با تاکید براینکه بیماری‌های دهان ودندان نیز می‌توانند زمینه فلج صورت را فراهم کنند، بیان کرد: آبسه و عفونت دندان در صورت انتشار آن به عصب صورت می‌تواند این ناحیه را ملتهب و دچار آسیب کند، شوک، بی‌خوابی،‌استرس و خستگی نیز می‌توانند باعث خواب رفتن عصب صورت شوند،‌ گاهی نیز فلج صورت علت خاصی ندارد.

مدیرعامل انجمن صرع ایران خاطرنشان کرد:‌ درمان فلج صورت پیچیده نیست و معمولا ظرف دو هفته تا یک‌ماه خوب می شود اما گاهی بهبود آن به تاخیر می‌افتد که در چنین شرایطی بیمار باید دوره‌ای طولانی مورد فیزیوتراپی قرار گیرد تا درمان حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به فلج صورت قادر به بستن چشم خود نیستند، اضافه کرد:‌ این افراد برای پلک زدند با مشکل مواجه هستند و ممکن است اشک چشم آنها نیز کافی نباشد بنابراین مراقبت از بهداشت چشم در فلج محیطی عضلات صورت ضروری است، به عبارت دیگر باید مراقب بود که خاک و عفونت وارد چشم نشود و در این راستا شب‌ها زمان خواب چشم را با وسایلی که در داروخانه‌ها موجود است ببندند و صبح‌ها نیز چشم را ببندند تا گرد و خاک وارد چشم آنها نشود.

نسبی تهران گفت: این افراد باید قطره‌های مخصوصی را در چشم بریزند، همچنین باید صورت را به‌آرامی از پایین به سمت بالا ماساژ دهند و صورت خود را گرم نگه دارند،‌ همچنین از مصرف غذاهای تند و ترش و تحریک‌کنند پرهیز کنند، زیرا در فلج صورت غدد بزاقی و چشایی این افراد تحریک شده است.