هنگام شستن لباس زیر به این نکات توجه کنید

لباس زیر جز مهم ترین لباس های یک فرد می باشد و باید نظافت آن را به صورت کامل و صحیح انجام داد. اگر لباس زیر شما با دقت شسته نشود می تواند خطرات بسیاری از جمله عفونت ها را به همراه داشته باشد.برای این که بیماری ها و عفونت ها از طریق لباس زیر به شما منتقل نشوند باید نکاتی را در هنگام شست و شوی این لباس ها رعایت نمایید.

همیشه قبل از حتی اولین استفاده، لباس های زیر خود را خوب بشویید، انتقال هر نوع ویروس و قارچ یا باکتری از قبل و در طی مسیری که لباس به دست شما رسیده باشد ممکن است باعث آلوده شدن پارچه و حساسیت پوست شما شود. همیشه این جمله را بخاطر داشته باشید؛ پیشگیری بهتر از درمان است!
اگر جنس لباس از نخ باشد می‌توانید آن را با درجه حرارت بالا حدود ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌گراد بشویید اما بیشتر الیاف شیمیایی در این دما فرم اولیه و حالت کش دارشان را از دست می‌دهند بنابراین این لباس‌ها را بهتر است برای اولین بار در دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه شست‌وشو دهید.
نکته دیگر اینکه لباس‌های زیر را قبل از شست‌وشو از سایر لباس‌ها جدا کنید و لباس زیر هر گروه سنی و جنسی را جدا از هم داخل ماشین لباسشویی بیندازید. پس از شست‌وشو نیز بهتر است آن‌ها را جلوی آفتاب خشک کنید. در صورت امکان قسمت وسط آن‌ها را نیز اتو بکشید.

بهترین شوینده برای لباسهای زیر چیست؟

باید به شما بگوییم برای شست‌وشوی لباس زیر، بهترین ماده شوینده، صابون و پودر صابون است که مناسب ترین شوینده برای شستن این قبیل لباسهاست.
این لباسها پس از شستشو با این ماده باید به خوبی آبکشی شوند تا ذرات مواد شوینده از پارچه لباس زیر به طور کامل رفع گردد.
البته از پودرهای ماشین لباسشویی نیز می‌توان برای شست‌وشوی لباس زیر استفاده کرد ولی آبکشی آن بسیار اهمیت دارد؛ زیرا برخی افراد ممکن است در اثر باقی ماندن مواد شوینده نامناسب روی پارچه لباس زیر دچار خارش و علایم التهابی در ناحیه تناسلی شوند؛ به خصوص در مورد بچه‌ها باید دقت کافی را انجام داد تا به دنبال شست‌وشوی لباس زیر با پودر صابون یا بچه ،آبکشی کامل انجام گردد زیرا پوست حساس و ظریف بچه‌ها می‌تواند به سادگی در اثر مواد شوینده شیمیایی، تحریک و آزرده گردد.
پس از شست‌وشو به روش‌های مختلف می‌توان لباس زیر را خشک نمود. عده‌ای عادت دارند پارچه لباس زیر را از سمت داخل اتو ‌کنند. باید گفت این کار واقعا لازم نیست و شست‌وشوی خوب با مواد شوینده مناسب و آبکشی کافی و سپس گذاشتن آن در هوای آزاد (آویزان کردن آن روی بند در اتاق یا در بالکن یا حیاط) برای خشک شدن کفایت خواهد کرد.
البته باید به این نکته توجه داشت که اگر لباس زیر را روی بند در محیط بیرون از منزل و در معرض نور آفتاب پهن می کنید، به محض خشک شدن آن را از روی بند بردارید تا آلودگی محیط را به خود جذب نکند.

شستن لباس زیر کودکان

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که اغلب با مواردی مواجه هستیم که کودکان دچار عفونت شده اند متوجه می شویم که لباس این کودکانهمراه لباس های دیگر شسته می شده است. به والدین گرامی توصیه می شود که حتما لباس های کودکان، چه دختربچه ها و چه پسربچه ها، جداگانه شسته شود و به خصوص لباس های زیر آنها باید جداگانه و به تنهایی شسته شود؛ چرا که شستن لباس های کودکان و همچنین لباس زیر آنها به همراه لباس بزرگ ترها ممکن است باعث انتقال میکروب شود. پس به این مساله توجه داشته باشید و حتما لباس های آنها را جداگانه بشویید.

هر چند وقت یکبار لباس های زیر خود را بشوییم؟

دکتر وینسنت کاریوهانا میگوید: لباس زیر جزی از کمد لباسی هر خانمی است و خانم ها شاید این سوال را در ذهن خود داشته باشند که باید در روز یا هفته هر چند وقت یکبار لباس های زیر خود را تعویض کنند و آنها را بشویند؟ باید گفت پوشیدن یک سینه بند یا هر لباس زیر دیگری برای بیشتر از ۲۴ ساعت اشتباه است و باعث بروز عفونت یا بیمارهای قارچی می شود. توصیه می شود؛ بعد از شستن لباس زیر و قبل از استفاده، آنها را ضد عفونی کنید؛ و از سینه بند یا لباس زیر هیچ کس دیگری استفاده نکنید.