شایعات پخش شده در رابطه با سرطان را جدی نگیرید!

بیماری های مختلفی وجود دارند که سلامت انسان را به خطر می اندازند، سرطان یکی از جمله خطرناک ترین بیماری هایی است که است که می تواند سلامت انسان را تهدید کند. این بیماری توسط سلول های بدن خود فرد ایجاد می شود. به علت حساسیت این بیماری شایعات زیادی درباره آن به وجود آمده است. در ادامه قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

معاون تحقیقات و فن‌آوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سونامی سرطان در ایران به دلیل پیشگیری‌های انجام‌شده وجود ندارد و شایعی بیش نیست.

رضا ملک‌زاده پیش از ظهر امروز در نشستی با موضوع روند جهانی بقای سرطان‌های شایع در جمع اساتید در سخنانی اظهار داشت: با وجود شایعه سونامی سرطان در 2 سال گذشته حدود 110 هزار مورد سرطان در ایران اسلامی شناسایی که این میزان نسبت به آمار جهانی به‌ ویژه کشور ترکیه و بعضی از کشور‌های عربی پائین‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: براساس مطالعه جهانی با عنوان کنکور 3 بیش از 37 میلیون نفر در جهان مبتلا به سرطان هستند که از این تعداد 50 درصد قابل‌ پیشگیری است که طی 20 سال آینده به 70 درصد افزایش پیدا می‌کند.

معاون تحقیقات و فن‌آوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: بیشترین آمار مرگ‌ومیر در جهان سرطان پانکراس و مری است و شایع‌ترین این بیماری در مردان پروستات و زنان سرطان سینه است.

ملک‌زاده با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به بیماری سرطان در جهان بیش از 30 درصد براثر استعمال سیگار، الکل، 30 درصد چاقی، 15 تا 20 درصد عفونت، 15 تا 16 درصد هورمون و 2 درصد ناشی از شغل است، افزود: سرطان مری، معده، قلیان، ناس، تریاک و مشتقات آن، آب غیربهداشتی، بهداشت دهان، غذای چرب، فقر اقتصادی، آلودگی هوای داخل خانه، مصرف غذا و نوشیدنی‌های داغ و نیز عوامل ژنتیکی شایع‌ترین بیماری سرطان در ایران اسلامی است.

وی بیان کرد: بیش از 87 هزار نفر در دنیا به‌ ویژه در سنین بالا به علت تغییر سبک زندگی بر اثر عفونت به سرطان معده مبتلا هستند و کنترل استرس و مشکل روحی و روانی در کاهش این بیماری تأثیر بسیاری دارد.

معاون تحقیقات و فن‌آوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داد: براساس بررسی‌های انجام‌ شده طی 2 سال گذشته 6 هزار و 439 نفر در استان فارس به بیماری سرطان مبتلا هستند با توجه به این میزان نیاز به فرهنگ‌سازی، مراقبت‌ و پیشگیری از سوی متولیان بهداشتی و درمانی به‌ ویژه آحاد جامعه دارد.

 

منبع: تی نیوز