index

طرز تفکر و برداشت نادرست خانم‌ها از رابطه جنسی ،لذت نبردن زن از رابطه جنسی ،خشونت جنسی اقایان ، عدم توجه به نیازهای جنسی زن ، درخواست برقراری رابطه جنسی در دفعات زیاد و خسته‌کننده از سوی مردان وتنفر آنها از همسرشان باعث پرورش این ذهنیت در انان می شود

گروهی از خانم‌ها، حس خوبی نسبت به رابطه جنسی با همسر خود ندارند و در طول رابطه، حس کالا بودن به آنها دست می‌دهند. این گروه از خانم‌ها،‌ مدام فکر می‌کنند که همسرشان فقط به خاطر برقراری رابطه جنسی آنها را می‌خواهد و اگر این رابطه از بین برود، دیگر علاقه‌ای بین‌شان باقی نخواهد ماند.

دکتر پرویز رزاقی، روان‌شناس در این باره به خبرنگار مجله پزشکی دکتر سلام می‌گوید: «معمولا 3 دلیل عمده برای کالاپنداری زن در ذهن خودش وجود دارد و این 3 عامل می‌توانند باعث لذت نبردن زن از رابطه جنسی و حتی تنفر آنها از همسرشان بشود».

وی، طرز تفکر و برداشت نادرست خانم‌ها از رابطه جنسی را اولین عامل مخرب در زندگی جنسی زوج‌ها عنوان کرد و افزود: «این طرز فکر نادرست می‌تواند ناشی از تلقین گروه دوستان، همسالان یا حتی ارزش‌های شخصی نادرست زن باشد. برخی از خانم‌ها، رابطه جنسی را امری ناپسند می‌دانند و به‌همین دلیل هم نه‌تنها از آن لذت نمی‌برند، بلکه در برابر درخواست همسرشان، حس انزجار و کالا بودن هم به آنها دست می‌دهد».

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، تاکید کرد که رفتارهای نادرست مرد هم گاهی می‌تواند در شکل‌گیری این طرز تفکر در زن، نقش داشته باشد. ضمن اینکه گاهی، نوع زندگی زن در دوران کودکی باعث شکل گرفتن افکار و برداشت‌های نادرستی نسبت به رابطه زناشویی در ذهن او می‌شود.

«مثلا دختری که از دوران کودکی مدام شاهد جدا خوابیدن پدر و مادر خود از همدیگر است و می‌بیند که پدرش، شب‌های زیادی را پای تلویزیون و در اتاق پذیرایی خوابش می‌برد، از این رفتار نادرست والدین خود الگوبرداری می‌کند و بنابراین، نمی‌تواند همسرش را هر شب کنار خود بپذیرد و به رابطه مشروع و زناشویی با او تن در دهد».

رزاقی با اشاره به رفتارهای جنسی نادرست مرد در طول رابطه هم گفت:‌ «گاهی رفتارهایی مانند خشونت جنسی، فزون‌خواهی جنسی، درخواست‌های نامتعارف جنسی، درخواست رابطه در شرایط زمانی و مکانی نامناسب، عدم توجه به نیازهای جنسی زن، عدم توجه به نیازهای روانی زن پس از برقراری رابطه، توجه به رسیدن به انزال تنها برای خود و درخواست برقراری رابطه جنسی در دفعات زیاد و خسته‌کننده از سوی مردان، می‌تواند حس کالاپنداری را در ذهن زنان نسبت به جسم خودشان ایجاد کند».

به‌ همین دلیل هم خانم‌هایی که از رابطه زناشویی لذت نمی‌برند و حس کالا بودن در طول رابطه به آنها دست می‌دهد، نیاز به خانواده‌درمانی و جلسه‌های روان‌درمانی جداگانه دارند تا علت بروز مشکلشان تشخیص داده و اقدامات درمانی لازم برای آنها و همسرشان با تغییر نگرش زوج نسبت به رابطه جنسی، صورت پذیرد.