بیشتر زمان ها در تایم ورزش های سنگین و نیمه سنگین ممکن است قسمتی از بدن انسان دچار گرفتگی یا به اصطلاح اسپاسم عضلانی شود،در این مقاله شما را با دلایل و روش درمان این گرفتگی ها آشنا می کنیم.
منیزیم یک ماده حیاتی است، که به صورت املاح در بدن وجود داشته و برای فعل و انفعالات شیمیایی طبیعی بدن و برای عملکرد طبیعی عضلات، سیستم قلبی-عروقی، تنظیم فشار خون و کارکرد طبیعی سیستم عصبی مورد نیاز است

یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی با اشاره به عوارض کمبود منیزیم در بدن گفت: تغذیه سالم می‌تواند کمبود این ماده در بدن را جبران کند.

به گزارش شفا آنلاین:دکترحمیدرضا فرشچی درباره کمبود منیزیم <Lack of magnesium>در بدن بیان کرد: منیزیم یک ماده حیاتی است، که به صورت املاح در بدن وجود داشته و برای فعل و انفعالات شیمیایی طبیعی بدن و برای عملکرد طبیعی عضلات، سیستم قلبی-عروقی، تنظیم فشار خون و کارکرد طبیعی سیستم عصبی مورد نیاز است.

وی ادامه داد: کمبود این ماده در بدن زمینه‌ساز بیماری‌ها و عوارضی مانند گرفتگی عضلات، خستگی مزمن، مشکلات قلبی-عروقی، ریتم قلبی نامنظم، افزایش ریسک قند خون و فشار خون، سردرد میگرنی، انفاکتوس قلبی و پوکی استخوان می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی با بیان اینکه مصرف برخی از نوشیدنی‌ها اعم از نوشیدنی‌های الکلی و فاقد الکل و مصرف بالای نمک باعث کمبود منیزیم در بدن می‌شود،‌ اظهار کرد: غلات سبوس‌دار، سبزیجات، خشکبار غیربوداده و مصرف مغزها در تامین منیزیم بدن کمک‌کننده هستند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که به صورت مکرر و در حالت عملکرد طبیعی عضلات دچار اسپاسم در عضلات می‌شوند به احتمال بسیار قوی دچار کمبود منیزیم هستند،‌ همچنین افرادی که دچار بی‌اشتهایی، تحریک‌پذیری عصبی، اضطراب و خستگی مزمن هستند باید نسبت به بررسی کمبود این ماده در بدن خود اقدام کنند.

به گفته این استاد دانشگاه برای افرادی که بیش از حد مجاز منیزیم دریافت کنند خطر خاصی وجود نداشته و ممکن است دچار عوارضی همچون اسهال شوند.

وی عنوان کرد: دریافت منیزیم به صورت مصرف قرص حاوی این ماده نیز ممکن است اما معمولا تغذیه سالم می‌تواند کمبود این ماده را در بدن جبران کند.طبنا

منبع/شفا آنلاین