هشدارهای پزشکی در مورد عوارض جانبی انواع شوینده

این روزها استفاده از مواد شوینده برای خانه تکانی رونق گرفته است. خانم های خانه دار بهتر است در زمینه استفاده از این محصولات بیشتر دفت کنند و مانع بروز عوارض جانبی این محصولات بر سلامتی شان شوند. در ادامه به صحبت های دکتر سیدعلی جوادموسوی در این رابطه دقت کنید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه از مخلوط کردن مواد شوینده ها باید بشدت پرهیز کرد، گفت: برخی افراد در هنگام نظافت، مواد شوینده ها را مخلوط می کنند که این کار عوارض منفی آنها را 2 تا 3 برابر افرایش می دهد.

در آستانه عید نوروز نظافت در منازل بیشتر می شود و به عبارتی افراد مشغول خانه تکانی می شوند و به همین دلیل استفاده از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی در این ایام افزایش می یابد و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، ممکن است این مواد خطرآفرین باشند.

استفاده بی رویه و عدم رعایت اصول بهداشتی هنگام استفاده از مواد شوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات ریوی و پوستی، عوارض چشمی و آلرژی‌های مختلف را به همراه دارد.

دکتر سیدعلی جوادموسوی افزود: برخی افراد شوینده هایی مانند جوهرنمک و وایتکس را با هم مخلوط می کنند که به مردم توصیه می شود از این کار به شدت خودداری کنند.
وی با اشاره به اینکه مواد شوینده ها سمی هستند، گفت: اثرات سمی نوع اسپری آن بیشتر از سایر انواع مواد شوینده است و به همین منظور به مردم توصیه کرد که استفاده حداقلی از این مواد داشته باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: نوع پودر مواد شوینده اثرات و عوارض کمتری نسبت به سایر آنواع آنها دارند و بهتر است از این نوع شوینده ها در نظافت استفاده شود.
جواد موسوی به مردم توصیه کرد که در زمان استفاده مواد شوینده ها ضمن استفاده از ماسک های N90، تهویه را روشن کنند.وی تاکید کرد: رعایت این موارد می تواند اثرات سمی مواد شوینده ها را برروی دستگاه تنفسی بدن اعم از فوقانی و تحتانی را کاهش دهد.

هشدارهای پزشکی در مورد عوارض جانبی انواع شوینده

** بیماران ریوی تا 4 ساعت پس از مصرف شوینده ها در منازل حضور نداشته باشند

فوق تخصص بیماری های ریوی ادامه داد: افرادی که دچار بیماری های ریوی هستند در هنگام استفاده مواد شوینده تا 4 ساعت نباید در منازل حضور داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه مواد شوینده دارای 2 نوع عارضه است، بیان کرد: عوارض حاد آن در عرض چند دقیق اول ایجاد می شود و اثر دوم آن تا چهار ساعت بعد از مصرف مواد شوینده هم می تواند بروز پیدا کند.
جوادموسوی، سرفه، تنگی نفس، خس حس، سرگیجه، اختلال سطح هوشیاری، درد سینه را از جمله عوارض استفاده از مواد شوینده اعلام کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در اثر مصرف بی رویه مواد شوینده ممکن است اکسیژن کافی به مغز نرسد و فرد دچار سنگ کوب شود.

** استفاده بی رویه مواد شوینده ها سبب بروز آسم و برونشیت می شود

وی اظهار کرد: استفاده از مواد شوینده می تواند سبب ایجاد آسم یا برونشیت شود یا این بیماری ها را تشدید کند.
وی با اشاره به اینکه معمولا کودکان مستعد ابتلا به این بیماری ها هستند، بیان کرد: کودکان به دلیل فعالیت بیشتر، ممکن است تحت تاثیر بیشتر این مواد قرار گیرند و به همین دلیل باید در هنگام استفاده از مواد شوینده آنان را از محیط دور نگه داشت.
جواد موسوی با اشاره به اینکه مصرف مواد شوینده عوارض گوارشی یا پوستی شدید ایجاد می کند، گفت: مواد شوینده ها را نباید در دسترس کودکان قرار گیرد.

ایرنا