مصرف گوشت شترمرغ و این خواص طلایی!

متخصصان معتقدند گوشت شتر مرغ یکی از سالم ترین انواع گوشت هاست و مصرف ان فواید بسیاری را برای سلامت فرد در پی دارد. متاسفانه در گشور ما مصرف گوشت شتر مرغ چندان رایج نیست و اغلب مردم از کوشت جانورانی همچون گاو و گوسفند و مرغ و ماهی استفاده می کنند. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی فواید گوشت شتر مرغ بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

گوشت شترمرغ با داشتن ارزش افزوده كه منبع غني پروتئين، انرژي و فاقد هرگونه چربي است در مقايسه با ساير گوشت هاي قرمز كه چربي بالايي دارند، جايگزين مناسبي است.
پایگاه خبری آوای رودکوف-امیر مسعود طایفه سلطانخانی:گوشت شترمرغ که در گروه گوشت های قرمز طبقه بندی می شود، از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است، طوری که می توان گفت یکی از کم چرب ترین و سالم ترین نمونه های گوشت قرمز در دسترس است.

اسیدهای چرب غیراشباع موجود در گوشت شترمرغ 30 درصد مجموع اسیدهای چرب را تشکیل می دهد که یکی از مزیت های این گوشت محسوب می شود. گوشت شترمرغ به میزان بسیار چشمگیری ترد بوده و از قابلیت هضم استثنائی برخوردار است، بطوری که 90 درصد آن قابل هضم بوده و از این حیث پس از گوشت ماهی در رتبه دوم قرار دارد، در صورتی که گوشت مرغ و گاو 87 درصد قابلیت هضم دارند.

استفاده از گوشت شترمرغ برای درمان فشار خون بالا ممکن است

رییس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی اظهار کرد: میزان کم سدیم در گوشت شترمرغ، استفاده از آن را برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، ممکن می سازد.

علیرضا فانی افزود: تعداد شترمرغ‌های مولد ماده در واحدهای فعال 200 قطعه بوده که از این تعداد سالانه 30 تخم از هر شترمرغ حاصل می‌شود. وی با اشاره به میزان تولید سالانه تخم شترمرغ خاطرنشان کرد: تولید سالانه 6000 عدد تخم شترمرغ را دور از انتظار نمی دانند. فانی ادامه داد: گوشت شترمرغ یکی از کم چرب ترین و سالم ترین نمونه های گوشت قرمز در دسترس است. نکته جالب توجه در مورد گوشت شترمرغ این است که کالری، کلسترول و چربی آن حتی از گوشت مرغ و بوقلمون هم پایین تر است. وی افزود: تولید 2-1 کیلوگرم روغن از هر شتر مرغ قابل پیش بینی است.

رییس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی یادآور شد: از آنجا كه صنعت پرورش شترمرغ به زمین وسیع و سرمایه زیاد نیاز دارد، عدم اطلاع رسانی در سطح خرد و كلان جامعه و نبود آگاهی علمی در میان متقاضیان سرمایه گذاری در این بخش، موجب بی توجهی فعالان دامداری به این صنعت ارزشمند شده است. وی افزود: 50 درصد از تخم های شترمرغ به جوجه تبدیل شده و بر همین اساس سالانه 1000 جوجه یکروزه شترمرغ در استان حاصل خواهد شد. فانی با توصیه ای به علاقه مندان به پرورش شترمرغ تاکید کرد: علاقه مندان به سرمایه گذاری در صنعت پرورش شترمرغ می توانند، برای دریافت راهنمایی و مشاهده و استفاده از تسهیلات بانكی موجود برای ایجاد مزارع پرورش شترمرغ در سطح استان به سازمان جهاد كشاورزی منطقه مراجعه كنند.

کلسترول گوشت شترمرغ کم است

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقيقات كشاورزی و منابع طبيعی آذربايجان ‌شرقی اظهار کرد: میزان چربی، کالری و کلسترول گوشت شترمرغ کم و غنی از ویتامین های ب1، ب2 ،A ،C و منیزیم و روی است. ران و سینه بخش های اصلی گوشت شترمرغ را تشکیل می دهد.

احمدرضا حسنی افزود: سالانه از هر شترمرغ 40 کیلوگرم و در مجموع در استان 120 تن گوشت استحصال می‌شود. وی با معرفی شهرستان های برتر استان در پرورش شترمرغ خاطرنشان کرد: بناب، مراغه، شبستر، آذرشهر و میانه از شهرستان های برتر گوشت شترمرغ در استان محسوب می شوند. وی افزود: سالانه تولید سه هزار جلد چرم به مساحت 2/1 مترمربع و 4500 کيلوگرم روغن استحصالی از دیگر توليدات پرورش دهندگان شترمرغ در استان است. حسنی ادامه داد: شترمرغ بزرگترین پرنده روی زمین در طبقه پرندگان و یكی از ۵ زیر راسته سینه پهنان است و به خاطر نداشتن تیغ جناغ سینه و فقدان كامل تیغ استخوان سینه قدرت پرواز ندارد.

مصرف گوشت شترمرغ و این خواص طلایی!

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقيقات كشاورزی و منابع طبيعی آذربايجان ‌شرقی با اشاره به گوشت شترمرغ به عنوان جایگزینی مناسب در مقایسه با سایر گوشت های قرمز، یادآور شد: گوشت شترمرغ با داشتن ارزش افزوده كه منبع غني پروتئين، انرژي و فاقد هرگونه چربي است در مقايسه با ساير گوشت هاي قرمز كه چربي بالايي دارند، جايگزين مناسبي است. وی افزود: صنعت پرورش و پروار بندی شترمرغ برخلاف مزیت های اقتصادی و اجتماعی قابل توجه، به دلیل بی توجهی فعالان بخش دامداری و نبود اطلاع رسانی شفاف، از توسعه مناسب در آذربایجان شرقی بی بهره است.

حسنی تاکید کرد: چشمان فوق العاده قوی شتر مرغ حتی تا 5/3 كیلومتر (در شعاع ) با گردش گردنش قدرت دید داشته و از حس شنوایی قوی نیز برخوردار بوده، ولی در حس بویایی و چشایی قابلیت خاصی ندارد.

کم بودن چربی بین ماهیچه ای گوشت شترمرغ یکی از خواص مهم آن به شمار می رود

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقيقات كشاورزی و منابع طبيعی آذربايجان ‌شرقی در گفت و گو با خبرنگار آوای رودکوف اذعان کرد: کم بودن چربی بین ماهیچه ای گوشت شترمرغ یکی از خواص مهم آن به شمار می رود بنابراین مصرف متعادل آن برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند یا از بیماری قلبی عروقی رنج می برند مفید است. محسن علمی با اشاره ای به تعداد قطعه شترمرغ نر در استان افزود: 100 قطعه شترمرغ نر در مراکز پرورش شترمرغ در استان موجود است. وی خاطرنشان کرد: پوست شترمرغ كاربری ویژه و ممتازی در تولید كفش و دیگر وسایل چرمی دارد كه می تواند این صنعت را به یک فعالیت اقتصادی سودآور و ارزشمند تبدیل كند. علمی با اشاره به تعداد شترمرغ پرواری در استان، یادآور شد: میزان تولید گوشت شترمرغ از تولیدات 300 قطعه شترمرغ پرواری در استان استحصال می شود.

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقيقات كشاورزی و منابع طبيعی آذربايجان ‌شرقی ادامه داد: نکته جالب توجه در مورد گوشت شترمرغ این است که کالری، کلسترول و چربی آن حتی از گوشت مرغ و بوقلمون هم پایین تر است. وی افزود: عدم حمايت ارگان هاي ذي ربط، بالا بودن قيمت گوشت، بالا بودن هزينه هاي توليد، نبود مراتع به منظور کاستن هزينه هاي خوراک و پايين بودن فرهنگ مصرف را می توان از مهم ترين مشکلات پرورش شترمرغ در استان قلمداد کرد.

علمی از مهم ترین مشکلات پرورش شترمرغ در استان گفت و تاکید کرد: از دلایل عدم توسعه و ساخت واحدهای جدید پرورش شترمرغ، بی اطلاعی سرمایه گذاران و نبود صنایع تبدیلی وابسته به پرورش شترمرغ در سطح استان است. بر اساس این گزارش، ارزش افزوده پرورش شترمرغ كه گوشت آن منبع غنی پروتئین و انرژی است، نباید نادیده گرفته شود.

منبع: آوای رودکوف