دوست نقش مهمی در تصمیم گیری های انسان و روند تکامل شخصیت فرد دارد به همین دلیل انتخاب دوستانی که باعث می شوند در مسیر رشد و پیشرفت قرار گیرید و هم نشینی با آن ها آرامش بخش است بسیار ضروری می باشد.
شما چند دوست صمیمی دارید؟ با چند نفر در حال معاشرت هستید؟ آیا همه‌ی دوستان شما قابل اعتماد هستند؟ در این مقاله به شما می‌گوییم که به هیچ وجه با چه افرادی دوستی نکنید.
آوای رودکوف: روابط اجتماعی و دوستی‌ها تاثیر مستقیمی بر روی زندگی شما دارند. برای اینکه بیشتر اوقات خوشحال و راضی باشید به شما توصیه می‌کنیم که با افرادی که در این مقاله ذکر می‌کنیم دوستی نکنید.

اما زندگیِ حقیقی چیز دیگری است و روابط و مدیریت دوستی‌ها و ارتباطات آن بسیار پیچیده‌تر است. در این مقاله به شما توصیه می‌کنیم اگر این ویژگی‌ها را در فردی دید از دوستی با آن صرف نظر کنید.

افراد بیش‌‌ازحد رقابت‌جو

صحنه‌ی زندگی پر است از رقابت و تلاش اما دوستی با شخصی که مدام می‌خواهد با شما مسابقه بدهد و در رقابتی تنگاتنگ امتیازات بیشتری نسبت‌به شما کسب کند، اصلا کار عاقلانه‌ای نیست. با کسی که چشم دیدن موفقیت شما را ندارد و مدام می‌خواهد از شما جلو بزند، دوستی‌ را ادامه ندهید.

افراد منفی‌باف و بدبین

افرادی که مدام نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند، انرژی و آرزوهایتان را خراب خواهند کرد. این دسته از دوستان همیشه با جملات ناامیدکننده و بدبینی باعث می‌شوند روحیه‌تان را از دست بدهید. دور این دوستان را نیز سریع خطی قرمز بکشید.

افراد پنهان‌کار

در هر رابطه‌ای درصدی از پنهان‌کاری وجود دارد، اما وقتی این پنهان‌کاری بسیار عیان و محسوس است، لزومی به ادامه‌ی دوستی وجود ندارد. پنهان‌کاری‌های متداوم نشان از بی‌میلی طرف مقابل از راه دادن شما به بخشی از زندگی‌اش دارد. در این موقعیت بهتر است خودتان دست‌به‌کار بشوید و زودتر از فردی که اصطلاحا دوست‌تان است، رابطه را پایان بدهید.

مشوقان عادات بد

اگر دوست شما مدام شما را به کارهایی تشویق می‌کند که مانع پیشرفت‌تان می‌شود باید با او نیز خداحافظی کنید. فرض کنید عصر باید به کلاس زبان بروید و او از شما می‌خواهد که به‌جای کلاس زبان با او به کافه بروید یا مثلا درحال ترک سیگار هستید و او با اینکه می‌داند باز هم به شما سیگار تعارف می‌کند. این افراد ارزش دوستی ندارند و نه‌تنها موجب پیشرفت‌تان نمی‌شوند، بلکه همچون وزنه‌ای به پا اسیرتان می‌کنند.

افراد اهل غیبت و بدگویی

کسی که پشت سر دیگران با بدزبانی غیبت می‌کند، لایق دوستی نیست. او به‌احتمال زیاد پشت سر شما هم همین کار را خواهد کرد. پس سعی کنید خیلی سریع از معاشرت با چنین افرادی دور بشوید.

افراد دمدمی‌مزاج

بعضی‌ها یک روز دوست‌تان دارند و روز دیگر حوصله سلام دادن به شما را هم ندارند. روزی برای‌تان از شدت علاقه می‌میرند و روزی دیگر کم‌محلی می‌کنند. این قبیل رفتارها به‌اندازه‌ی کافی در دوران کودکی و نوجوانی همه‌ی ما وجود داشته است. اما اکنون که بزرگسال و بالغ هستیم، هیچ لزومی به تحمل نیست.

سریعا دور این دسته از دوستان خط بکشید. این افراد دوستان واقعی نیستند و جز آزار برای شما چیزی به‌همراه نخواهند داشت.

افراد خودخواه

بعضی از دوستان نیز فقط به فکر خودشان هستند. افراد خودخواه پیش از آنکه به‌دنبال دوستی حقیقی و شکل‌دهی رابطه‌ای دوطرفه باشند، به‌دنبال گوش مفت هستند تا از دغدغه‌ها و مشکلات و نگرانی‌هایشان بگویند و خود را تخلیه کنند. دوستی با این افراد چیزی در پی ندارد. آنها شما را نمی‌بینند و احترامی برای روابط دوطرفه قائل نیستند. پس به آنها نیز بدرود بگویید و تمام.

منبع/تی نیوز