il_fullxfull.385726859_9hhj

انحراف چشم و مشکلات چشمی،احساس خستگی، سردرد یا تهوع برای کودک از عوارض دیدن فیلم های سه بعدی است ،پس حتی الامکان برای کودکان زیر 6 سال از اینگونه ویدئوها نگذارید

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد فیلم‌های سه بعدی به بینایی کودک صدمه می‌زند. در واقع مشاهده فیلم‌های سه بعدی بسیار شبیه آن چیزی است که در زندگی واقعی می‌بینیم. به همین دلیل آکادمی آمریکایی چشم پزشکی می‌گوید که دیدن فیلم‌های سه بعدی به چشم‌های کودک شما صدمه نمی‌زند.

با مشاهده مداوم، ذهن کودک شما به آرامی مفهومی سه بعدی از جهان را با استفاده از تصاویر متفاوت دریافتی از هر چشم می‌سازد. در سینماهای سه بعدی، عینکی مخصوص وجود دارد که با ساختن تصاویری متفاوت برای چشم راست و چپ، حالتی سه بعدی خلق می‌کند. در بازی‌های ویدیویی اثر متقابل میان مکان تصاویر روی مانیتور و موقعیت سر کودک‌تان باهم تصاویری ویژه برای هر چشم تولید می‌کنند.

به تازگی طراحان بازی‌های ویدیویی و دیگر تولیدکنندگان دستگاه‌های سه بعدی به کودکان زیر 6 سال هشدار داده‌اند که از این محصولات به علت صدمه‌ای که به قدرت بینایی وارد می‌کند، بپرهیزند. اگرچه شواهد قطعی یا نظریه‌های متقاعدکننده‌ای برای صحت این نگرانی وجود ندارد.

در مخالفت با این نظریه، باید بگوییم رشد بینایی کودک شما تا 3 سالگی کامل شده است، بسیار قبل‌تر از زمانی که دیدن فیلم‌‌‌های سه بعدی یا بازی‌های کامپیوتری تبدیل به عادت شود. در هر صورت دیدن فیلم‌های سه بعدی‌ به طور قابل ملاحظه‌ای شبیه آن چیزی است که یک کودک از زمان تولد تا 3 سالگی‌اش در زندگی واقعی مشاهده می‌کند.

از طرف دیگر خستگی چشم و حالت تهوع به دلیل بیماری حرکت می‌تواند یک مشکل باشد، به‌خصوص زمانی که کودک شما آن‌قدر بزرگ شده که بتواند برای تماشای یک فیلم به سینما برود. (بیماری حرکت یک عارضه ناخوشایند موقتی است که در اثر سازگاری آنچه بدن و مغز تجربه می‌کنند به‌وجود می‌آید. بیشتر اوقات این حالت طی مسافرت با ماشین بروز می‌کند و مشخصه آن گیجی است. این اختلال مجازی نیم دایره گوش داخلی را درگیر می‌سازد و موجب عدم تعادل می‌شود. برخی از مردم به این عارضه، ماشین‌گرفتگی می‌گویند)

در ابتدا سازندگان فیلم برای تماشاچی‌ها، موقعیت‌های جدید خلق کردند. حرکات مداوم در تصویر، درتفاوت‌های میان آنچه چشم می‌بیند، اغراق می‌کند. هماهنگ شدن با نور کم، حرکات سریع و تغییرات متمرکز برای تعدادی از بیننده‌ها دشوار است. اگر کودک شما حالت تهوع داشت، به او بگویید که چشم‌هایش را برای چند دقیقه ببندد یا سعی کند فاصله خود را با مانیتور کمتر یا بیشتر کند.

احتمال خستگی چشم و بیماری حرکت برای بعضی از مردم نسبت به دیگران بیشتر است. اگر کودک‌تان مشکلات چشمی مثل انحراف چشم دارد، زمانی که فیلم‌های سه بعدی می‌بیند، احساس خستگی، سردرد یا تهوع او بیشتر خواهد شد.