برخی نقاط در عضلات حساس هستند و منبع دردهای شدید می باشند که در اصطلاح به آن ها نقطه ماشه ای گفته می شود،در این مقاله دکتر سلام شما را با نشانه های تریگر پوینت و روش های درمان آن بیشتر آشنا می کند.

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت چیست؟

ماهیچه‌های ما بخش عمده‌ای از بدن ما را در برمی‌گیرند و منبع بسیار قوی درد هستند. این دردهای عضلانی می‌تواند، درد مشابه بسیاری از بیماری ها داشته باشد، از جمله بسیاری از دردهایی که مربوط به گیرافتادن عصب تشخیص داده می شود، در واقع دردهای عضلانی هستند.متاسفانه، این زمینه درد را بسیاری از متخصصین به خوبی نمی‌شناسند.

همه ما گاهی اوقات به دلیل گرفتگی گردن، علائم آنفولانزا و غیره در عضلات خود احساس درد می‌کنید. درد عضلانی همچنین بخشی از علائم مرتبط با بسیاری از بیماری‌های دردناک مثل گردن درد و کمردرد است.

در بعضی از افراد، دردهای عضلانی می‌تواند مستمر باشد و مشکلات قابل توجهی را به بار بیاورد. در گذشته به این نوع درد التهاب بافت فیبروز گفته می‌شود، اما امروزه این نوع دردها، در دسته درد های میوفاسیال (دردهای مزمن عضلانی که در ارتباط با نقاط ماشه ای هستند) طبقه بندی می‌شود. میو پیشوندی است که به عضله اشاره دارد و فاسیا لایه‌های بافت همبندی است که عضلات را احاطه می‌کنند.

 

دلیل ایجاد نقاط ماشه‌ای :

این نقاط به دلیل آسیب‌های ایجاد شده در اثر حوادث، ورزش، شغل و بیماری‌ها به وجود می‌آیند. همچنین ممکن است این نقاط به دلیل فشار طولانی‌مدت و تکراری عضله در اثر وضعیت نامناسب بدن و انجام حرکات تکراری ایجاد شوند. فشار فیزیکی و روحی به‌وفور باعث تحریک نقاط ماشه‌ ای می‌شود. درد میوفاسیال تقریباً مسئول 85 درصد از درد احساس شده توسط افراد است. درد میوفاسیال حاد و مزمن در اثر تحریک تریگرپوینت‌ها یک عارضه‌ی شایع است. از جمله عللی که باعث دائمی شدن درد میوفاسیال می‌شوند و معاینه و درمان آن را ضروری می‌کنند می‌توان موارد زیر را نام برد:

وضعیت و حالت نامناسب بدن
استفاده‌ی بیش‌ازحد ازعضلات
بی‌تحرکی طولانی‌مدت
اختلالات خواب
ناهماهنگی در وضعیت بدن
مشکلات تغذیه

علائم درد عضلانی :

یکی از علائم عمومی درد عضلانی، محدودیت در دامنه ی حرکتی کششی ماهیچه می باشد. با کشیده شدن ماهیچه، درد آن افزایش پیدا می کند. این درد معمولا در اوایل صبح بدترین حالت خود را دارد. بیماران همچنین از وجود ضعف نیز گله می کنند. ماهیچه ها به حرکت کردن در خارج از محدوده ی ایجاد درد عادت کرده و تنها در این آستانه حرکت می کنند. بیماران مبتلا به درد مزمن عضلانی، معمولا از افسردگی و اختلالات خواب نیز رنج می برند.
• درد شدید و عمیق عضلانی
• دردی که بهبودی پیدا نکند
• کاهش دامنه ی حرکتی کششی ماهیچه های آسیب دیده
• گره ها یا مناطق سفت ماهیچه که نسبت به لمس حساس اند
• دشواری در خوابیدن
ضعف عضلانی

کشیدن فعال یا انفعالی ماهیچه های مبتلا به نقاط دردناک عضلانی، درد را افزایش می دهد. انقباضات ایزومتریک ماهیچه های مبتلا به این نقاط نیز درد را زیاد می کند؛ در حالی که انقباضات ایزوتونیک این ماهیچه ها، درد را افزایش نمی دهند.

 

روش تشخیص نقاط ماشه ای :

شایان ذکر است که خود نقاط ماشه‌ای درد نمی‌کنند؛ البته به جز در مواقعی که روی خود آن‌ها محکم فشار بیاورید. اکثراً، هنگامی که نقطه بسیار دردناک و سفتی را به بیماران نشان می‌دهم که بسیار دورتر از محل دردی است که خودشان ذکر کرده‌اند، آن‌ها متعجب می‌شوند. معمولاً، آن‌ها حتی از وجود این نقطه سفت و دردناک خبر هم ندارند، چه برسد به اینکه چنین نقطه کوچکی را دلیل تمام درد خود بدانند.

 

آشنایی انواع نقاط ماشه‌ای :

نقطه‌ی ماشه‌ای غایب: احساس درد خفیف و یا عدم احساس درد به هنگام لمس
تریگر پوینت فعال: بدن لمس کردن باعث ایجاد درد ناگهانی و دردهای انتشاری می‌شود. ممکن است نسبت به لمس حساس باشد ولی درد ناشی از آن در نقطه‌ی دیگری احساس می‌شود (درد انتشاری).
نقطه‌ی ماشه‌ای ضمیمه: در محلی قرار گرفته است که عضله به تاندون متصل می‌شود.
تریگر پوینت مرکزی: وجود مقادیر کلسیم اضافی در نقطه‌ای که تریگرپوینت وجود دارد.
نقطه‌ی ماشه‌ای پوستی: در پوست یافت می‌شود. نقاط ماشه‌ ای پوستی یکی از علل بالینی حساسیت بیش ‌از حد نسبت به درد است.
نقاط ماشه‌ای مثبت کاذب: نسبت به لمس حساس بوده و باعث ایجاد دردهای انتشاری می‌شود ولی با الگوهای شناخته شده مطابقت ندارد.
تریگر پوینت میوفاسیال: در بافت‌های همبند یافت می‌شود.
تریگر پوینت فتق شده: یک بیرون‌زدگی غیرطبیعی بافتی از درون فاسیا که درون خود دارای نقطه‌ی ماشه‌ای است.
تریگر پوینت کلیدی میوفاسیال: مسئول فعال کردن یک یا چند نقطه‌ی ماشه‌ای از نقاط اطراف می‌باشند.
نقاط ماشه‌ای نهفته: نقاط ماشه‌ای نهفته تنها زمانی که فشرده می‌شوند ایجاد درد می‌کنند.
نقاط ماشه‌ای متحرک: در مرکز فیبرهای عضلانی (باوجود چند مورد استثنا) قرار گرفته است.
نقاط ماشه‌ای پریوستئال: در لایه‌های پوشاننده‌ی استخوان‌ها یافت شده و یکی از علل اصلی ایجاد درد می‌باشند. این نقاط همانند نقاط ماشه‌ای موجود در عضلات و ساختارهای فاسیا، درد انتشاری نیز ایجاد می‌کنند.
تریگر پوینت ثانویه: یک نقطه‌ی ماشه‌ای در یک عضله که در اثر فشار بیش ‌از حد و تحریک تریگر پوینت عضله‌ی دیگر فعال می‌شود.

راه درمان تریگر پوینت :

اولتراسوند

اولتراسوند (فراصوت درمانی) روش تحریک بافت زیر سطح پوست با استفاده از امواج صوتی است. امواج صوتی فرکانس بسیار بالایی دارند و تا عمق حدود 12 سانتیمتری (5 اینچی) زیر پوست می‌توانند نفوذ کنند. مزایای استفاده از اولتراسوند عبارتست از:

افزایش جریان خون که باعث تسریع فرآیند درمان می‌شود
کاهش ورم که منبع اصلی درد است
ماساژ نرم عضلات، تاندون ها و رباط‌ها در ناحیه درمان شده که باث تسریع بهبودی بافت آسیب دیده بدون فشار بیشتر می‌شود
کاهش بافت جای زخمی که معمولا در ناحیه آسیب دیده وجود دارد

دستگاه تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

استفاده از دستگاه TENS باید بخشی از برنامه مدیریتی دردی باشد که تحت نظر فیزیوتراپیست انجام می شود. TENS مخفف تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست است، به عبارت دیگر، دستگاه TENS با استفاده از جریان الکتریکی عصب‌های شما را از طریق پوست تحریک می‌کند.

ماساژ

یک نقطه ماشه‌ای ناحیه‌ای سفت داخل بافت عضله است که باعث درد در بخش‌های دیگر بدن می‌شود. برای مثال، نقاط ماشه‌ای کمر باعث ایجاد درد ارجاعی در گردن می‌شود. گردن که با این وضعیت به عنوان نقطه ماشه‌ای ماهواری عمل می‌کند باعث به وجود آمدن سردرد می‌شود. درد ممکن است شدید یا خفیف باشد. ماساژ نقاط ماشه‌ای مخصوصا برای تسکین منبع درد از طریق چرخه‌های فشار و آزاد سازی مجزا طراحی شده است. در این نوع ماساژ مخصوص برای درمان درد نقاط ماشه‌ای، بیمار با تنفس عمیق و همچنین کمک به تشخیص محل دقیق و شدت ناراحتی می‌تواند مشارکت زیادی در درمان داشته باشد.

تزریق

یک تزریقِ نقطه ماشه‌ای (TPI) تزریقی است برای کنترل درد که مستقیماً در نقطه ماشه‌ای انجام می‌شود. این تزریق می‌تواند شامل یک تزریق بی‌حسی مانند لیدوکائین (گزیلوکائین) یا بوپیواکائین (مارکائین)، یا مخلوطی از مواد بی‌حس کننده و یا یک کورتیکواستروئیدِ (داروی کورتیزون) تنها یا مخلوط با لیدوکائین باشد.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.