یکی از اجزایی که در زیبایی نقش بسیار مهمی دارد گردن است که به دلیل پیری و کهنسالی ممکن است پوست گردن شل و حالت افتاده شود.در این مقاله دکتر سلام شما را با روش لیفت گردن برای زیباتر شدن گردن بیشتر آشنا می کند.

افتادگی پوست گردن :

لیفت ( کشیدن پوست گردن) که به عنوان پلاتیسماپلاستی نیز شناخته شده است در جوان سازی پوست گردن تاثیر بسیار زیادی دارد و خط فک جذاب تر و مشخص تری را برای شما ایجاد خواهد کرد. گردن از جمله بخش هایی از عضو بدن است که با مرور زمان و افزایش سن حالت کشسانی جوانی خود را از دست می دهد و در نتیجه چین و چروک عمودی و افقی در پوست گردن، غبغب و همچنین لایه های چربی در ناحیه گردن مشاهده می شود که باعث می شود ما پیرتر از آنچه که در واقع هستیم بنظر برسیم.

لیفت و کشیدن پوست گردن با برداشتن چربی و پوست اضافه و همچنین کشیدن عضلات زیر پوست و همچنین از بین بردن غبغب موجب جوان سازی پوست گردن می شود و نتایج طبیعی ناشی از افزایش سن و پیری را از بین می برد.

 

علت افتادگی و پیری پوست گردن :

به طور کلي سه عامل اصلي وجود دارد که باعث مي‌شود با افزايش سن، تغييراتي در ظاهر گردن به وجود بيايد:

انباشتگي چربي: چربي مي‌تواند در زير چانه و در جلو گردن تجمع پيدا کند. البته اين انباشتگي چربي هميشه به خاطر افزايش وزن بدن نيست، بلکه يک بخش ساده از فرايند توزيع مجدد چربي‌هاي بدن است که با افزايش سن به طور طبيعي اتفاق مي‌افتد. اين فرايند مي‌تواند باعث پُر شدن گردن از چربي و تغيير شکل آن شود.
شل شدن عضلات: در قسمت گردن ما يک عضله صاف و پهن به نام عضله پلاتيسما وجود دارد که مسئول حفظ شکل گردن و زاويه قرار گرفتن آن است. اين عضله هم به مانند ساير بافت‌هاي بدن ما، با افزايش سن شُل مي‌شود و حالت سفت و مستحکم خود را از دست مي‌دهد. علاوه بر آن، لبه‌هاي اين عضله ممکن است جدا شده و به سمت مرکز آن متمايل شود که در نتيجه‌ي آن، خطوط نواري آشکاري در گردن افراد مسن ديده مي‌شود.
شل شدن پوست: هر چقدر ما پيرتر مي‌شويم، پوست تمام بدن ما از جمله پوست گردن، استحکام و انعطاف‌پذيري خود را از دست مي‌دهد. شل شدن پوست گردن مي‌تواند باعث افتادگي و آويزان شدن شود و ظاهر گردن را پير و فرسوده سازد.

جراحی لیفت گردن برای چه افرادی مناسب است :

در صورتی که شرایط زیرا داشته باشید می‌توانید یک کاندیدای ایده آل برای زیبایی گردن و عمل لیفت گردن باشید:

• پیر بودن یا آسیب دیدن پوست گردن از نور خورشید.
• داشتن چربی اضافی در زیر چانه طوری که به ظاهر غبغب چانه داشته باشید.
• شُل و افتاده بودن پوست گردن طوری که مانند گردن بوقلمون باشد.
• داشتن چربی اضافی در زیر فک و روی گردن

روش های درمان افتادگی گردن :

روش لیفت گردن بدون اثر زخم

در تکنیک لیفت گردن بدون اثر زخم، پوست ناحیه گردن با استفاده از لیپوساکشن کشیده می‌شود تا چربی اضافی گردن را (در صورت نیاز) از بین ببرد. این روش کلاژن‌ها را به رشد مجدد تحریک می‌کند؛ بعد از آنکه که پوست شُل و افتاده برداشته شد، رشد کلاژن‌ها به پوست کمک می‌کند که به عضلات زیرین بچسبد.

روش تجزیه چربی با لیزر/ Vaser Hi Def Liposuction

در این روش کشیدن پوست گردن از یک میله استفاده می‌شود. این میله به زیر پوست می‌رود و گرما تولید می‌کند و اگر لازم باشد چربی‌های اضافی را از بین می‌برد. گرمای ایجاد شده کلاژن پوست را منقبض می‌کند و شرایط خوبی برای همبستگی هرچه بهتر پوست سفت شده با ماهیچه‌های زیرین آن و لیفتنگ گردن ایجاد می‌کند.

روش تزریق بوتاکس برای درمان افتادگی پوست گردن :

با استفاده از تزریق بوتاکس و و ژل‌ها پوستی، می‌توان پوست شل شده در اطراف گردن را سفت نمود. در اثر افزایش سن، برخی افراد دچار غبغب می‌شوند، به کمک این روش می‌توان ظاهر غبغب را اصلاح نمود، همچنین اگر حجم این ناحیه از دست رفته باشد، می‌توان به کمک این روش حجم از دست رفته را جبران کرد.

تزریق کایبلا (داکسی کولیک اسید) برای درمان افتادگی پوست گردن :

کایبلا (اسید داوکسی کولیک) (Kybella)، یک روش جدید و کمتر تهاجمی است که جایگزین مناسبی برای لیپوساکشن محسوب می‌گردد. اگر افزایش حجم گردن در اثر تجمع چربی‌ها ایجاد شده باشد، این روش درمانی کمک شایانی می‌کند. تقریباً تمام افراد بالای 18 سال می‌توانند از مزایای روش درمانی کایبلا بهره‌مند شوند. تزریق کایبلا به‌طور مؤثری چربی‌های اضافی زیر چانه را حذف می‌کند. در مقایسه با روش‌های مانند لیپوساکشن و یا لیفت پوست گردن، زمان بستری به حداقل میزان ممکن تقلیل می‌یابد. به‌واسطه این روش حجم زیر چانه شما اصلاح می‌گردد.

برای سفت شدن پوست گردن این تمرینات ورزشی را انجام دهید :

اگر افراد بزرگسال دوست ندارند سختي‌ها و عوارض جانبي جراحي کشیدن پوست گردن را تحمل کنند، مي‌توانند از درمان‌هاي غير جراحي و ساير روش‌هاي جايگزين، براي کشيدن پوست گردن استفاده کنند. براي مثال بعضي از خانم‌ها به انجام ورزش‌هايي مانند يوگا روي آورده‌اند تا از اين طريق به تقويت عضلات گردن و افزايش استحکام پوست آن کمک کنند.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.