آیا شریک زندگی شما بازتاب خوبی به شما می دهد؟

یک لحظه به این فکر کنید که همه ما برای تفنن و سرگرمی بارها اعلام کرده ایم که: “ما از یک آدم خودشیفته منزجریم”، در حالیکه علم شواهدی را ارائه می دهد که تقریبا همه ما به اندازه کافی به خودمان فکر می کنیم و به دنبال شرکایی هستیم که از لحاظ جسمی شبیه ما باشند، و بدتر اینکه می خواهیم همان زمینه کلی، سطح فکری، وضعیت اقتصادی، و موقعیت اجتماعی را که خود داریم، با او نیز به اشتراک گذاشته و او را نیز در همه این موارد مانند خود بیابیم.

ما ساختار افکارمان را در مورد اینکه “آیا ما درهمان اولین لحظه ای که چشم به یک فرد خاص دوخته ایم اورا از لحاظ جذابیت جنسی همان فرد موردنظر خود یافتیم،” درواقع درست می کنیم. ما در حال جمع آوری داده های زیادی هستیم وآنچه را که درباره این اطلاعات فکر می کنیم، به عنوان یک “تصمیم نیرومند” می سازیم؛ با این حال، این داده ها یک موشکافی دقیق و پیچیده تلقی می شود.

تحقیقات نشان می دهد هنگامی که ما یک فرد جدید را ملاقات می کنیم، در یک سطح احساسی و همچنین روان شناختی پاسخ می دهیم و چهره جدید را با تمام اطلاعات ذخیره شده در مرکز حافظه ای که خود آن را نوشته ایم، مقایسه می کنیم. وقتی احساس می کنیم که کسی “ما را به یاد کسی می اندازد”، ارتباط عاطفی که برای این فرد جدید احساس می کنیم، تحت تأثیر خاطراتی است که چهره آنها در مخزن حافظه ما از اطلاعات قدیمی ما درباره شخص قبلی تحریک می کند.

آنچه در مورد اولین تصورات نیز جالب است، این است که ما ویژگی های دلپذیر تر را به افراد جذاب بیشتر نسبت می دهیم تا به افراد غیر جذاب. ما این فرض را با خود داریم که آیا ما یک شخص را بر اساس سطح جذابیت فیزیکی او دوست خواهیم داشت یا خیر. ممکن است آن را
درک نکنید، اگر استخوان گونه یا فک او، شما را از خود بیخود کند، این یک نکته از ساختن جاذبه بین دونفر شما می باشد. این یک واقعیت است که شما به طور کلی به دنبال یک شریک جنسی هستید که بیشتر شبیه به شماست نه کسی که به شما شبیه نیست.

وقتی که صحبت از انتخاب شرکای نیرومند و جذاب می شود، نارسیسیسم یا خودشیفتگی به نوعی طبیعی است. ما از نظر سیستم تکاملی به دنبال یافتن شریکی هستیم که معتقدیم به ما کمک می کند تا محتوای ژنتیکی خودمان را منتقل کنیم. به این ترتیب، همتایان بالقوه ای که شبیه به ما هستند، آنهایی هستند که غرایز عمیق تر ما را تشویق می کنند تا انتخاب شوند.

آیا شریک زندگی شما بازتاب خوبی به شما می دهد؟

برخی از برنامه های سرگرم کننده موبایل وجود دارد که چهره های دو نفر را در یک عکس با یکدیگر ادغام کرده و ویژگی های آنها را با هم ترکیب می کند. آن چه که بسیار جالب است این است که تصور کنید، بسیاری از زوج ها چقدر شبیه به یکدیگر هستند. نه تنها ما این پدیده ” انتخاب کردن مانند” را در بین شرکای رابطه خود پیدا می کنیم،همچنین بسیاری از سایت های سرگرم کننده وب سایت های اینترنتی وجود دارد که عکس هایی از افرادی که حیوانات خانگی خود را شبیه به خودشان دارند، نیز به اشتراک می گذارند.

در حالی که ممکن است انتخاب برای اولین بار، عمدی نبوده باشد، اما وقتی که “وجود جداگانه” از فرد یا موجودی دیگر تازگی خود را از دست می دهد و زوج یا حیوان خانگی و مالک یا شریک رابطه وقت بیشتری را با هم صرف می کنند، شباهت شروع می شود و واضح تر می شود. بنابراین، حرکت برای انتخاب یک شریک که جنبه های هویتی خودتان را نشان دهد، نمونه ای است که حفاظ های امنیتی اولیه ممکن است انتخاب های معاصر را عقب برانند.

بسیاری از ما زمانی که یک زوج بسیار متضاد از لحاظ آموزش و پرورش، جذابیت یا موقعیت اجتماعی را می بینیم، شگفت زده می شویم. این به این دلیل است که این جفت ها نسبت به افراد مشابه بسیار کمتر شایع هستند؛ و توجه همه ما به چیزهایی که کمتر شایع هستند، بیشتر جلب خواهد شد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ما احساس می کنیم که اگر سطح خوش رویی ما یکسان باشد، شریک ما کمتر احتمال دارد ما را فریب دهد. اکثر ما اعتقاد داریم همانطور که ما درهمان سطح قبول پیوند تک همسری یا رابطه فقط با یک نفر هستیم، شرکای رابطه ای که بیشتر شبیه به ما باشند نیز، در همان مسیر حرکت خواهند کرد.

در حالی که شما و شریک رابطه شما، ممکن است یک تصویر تفکیک شده از یکدیگر نبوده و یا نظرات مشابهی نداشته یا از همان محله یا مدرسه نیامده باشید، شانس خوبی هست که ارزش یا تجربه مشترکی وجود داشته باشد که برای هر دو نفر شما ارزش زیادی داشته باشد و ممکن است مانند چسبی باشد که شما را به هم متصل کرده و یک پیوند قوی را بین شما حفظ کند.

رویدادهای بسیار عاطفی، تظاهرات سیاسی، حوادث فاجعه بار، و شرایط خطرناک، همه به نظر می رسد برای جفت شدن، یک کاتالیزور باشند. آن ویژگی و هیجانی را که در شرایط خطرناک تجربه می کنیم، به نوعی به ما یک حس انگیختگی می بخشد که ما نسبت به آن شخص که با او هستیم متعهد هستیم. به نوعی شبیه به “امتیاز جایزه” برای توسعه رابطه بالقوه.

صرف نظر از آنچه اول بار شما را به سوی آنکه دوستش دارید، هدایت کرد، این یک شرط بندی کاملا مطمئن است که اگر رابطه شما در حال رشد باشد، شما به ناگاه در یک حالت غیرمنتظره و شاید نا آگاهانه، خود را در حال رشدی به طور فزاینده راحت و شبیه به شخصی که دوستش دارید، می یابید.

 

برگردان: سیما آزادفلاح