گیاهان طبیعی که به عنوان ضد پیری استفاده می شود

گیاهان طبیعی و محصولات یا مکمل های گیاهی ضد پیری، از محبوب ترین درمانهای طبیعی هستند که امروزه استفاده می شوند. مطالعات اخیر نشان داده است که عامل اصلی کاهش پیری، حفظ سلامت کلیه و کبد است. علاوه بر این، رسیدن به سلامت سلولی بهینه ،برای طول عمر حیاتی است و به طور مستقیم با تغذیه ارتباط دارد.
مکمل های گیاهی دارای اثر ضد پیری، باید در جهت حفاظت بدن از جنبه های مضر محیط عمل کرده و اغلب نقش محافظتی در سطح سلولی ارائه می کنند. گیاهان دارویی که برای درمان های ضد پیری استفاده می شوند، به حذف سمومی مانند فلزات سنگین و مواد شیمیایی در بدن کمک می کنند و از عملکرد مطلوب بدن ما به شیوه ای فراگیر حمایت می کنند. از چشم انداز تغذیه ای اگر بنگریم، کاهش مصرف رادیکال آزاد و افزایش مصرف آنتی اکسیدان برای سلامت خوب و طول عمر، حیاتی است. اساسا ما همان چیزی هستیم که می خوریم، و اثرات افزاینده آلودگی محیطی و استرس روزمره می تواند از طریق مکمل های گیاهی و تغذیه ای کاهش یابد.

1- گیاهان طبیعی ضد پیری

خار مریم:

میوه این گیاه شامل “سیلیبین” است. نشان داده شده است که سیلیبین (100 میلی گرم / کیلوگرم / در روز) مسمومیت کبدی ناشی از آهن را در موش های صحرایی کاهش می دهد. به صورت همزمان، درمان با سیلیبین، باعث کاهش آسیب اکسیداتیو / پراکسیداسیون لیپیدها شده، که در بسیاری از بیماریهای مزمن مانند آرتریت و سرطان نقش دارد. گیاه خار مریم همچنین به دلیل توانایی قوی آن برای پایداری آهن به عنوان محافظ کبدی عمل می کند و در مطالعات دیگری نشان داده شده است که به منظور جلوگیری از افزایش آهن قابل جذب از طریق اکسیداسیون، که آسیب کبدی را افزایش می دهد، به کار می رود.

هنگامی که این گیاه در ترکیب با ویتامین C (10میلی گرم / کیلوگرم) استفاده می شود، سیلیمارین سمیت سرب را در کبد موشی که همزمان در معرض مسمومیت با سرب و کادمیم نیز بود را کاهش می دهد. استفاده از خار مریم در جلوگیری از استرس اکسیداتیو، کمک می کند تا آن را یک گیاه موثر ضد پیری بدانیم.

سیر:

سیر یک گیاه است که در طی هزاران سال از آن برای جلوگیری از انواع بیماری ها و درمان عفونت استفاده شده است. تحقیقات اخیر ثابت کرده است که سیر نقش مهمی در پیشگیری از بیماری دارد. ماده Allicin، یک ترکیب گوگردی موجود در سیر، ایمنی را ایجاد می کند، از عفونت جلوگیری می کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. سیر همچنین به عنوان یک عامل پیشگیرانه در سرطانهای کولون سرطان های دستگاه گوارش و معده مشخص شده است.

چای سبز:

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی به نام پلی فنول ها (catechins) و فلاونول ها است که یکی از بهترین مکمل های گیاهی برای ضد پیری می باشد. فعالیت آنتی اکسیدانی چای سبز ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و سرطان کمک کند. مطالعات در جمعیت کوچکی، کاهش قابل توجهی از آسیب DNA پس از مصرف چای سبز را نشان داد. چندین کاتچین در چای سبز وجود دارد و به عنوان فعالیت آنتی اکسیدانی گیاه محاسبه می شوند.

گیاهان طبیعی که به عنوان ضد پیری استفاده می شود

یکی از قوی ترین این کاتچین ها Epigallocatechin gallate ((EGCG می باشد که 25 تا 100 برابر قوی تر از ویتامین C و E می باشد. مصرف روزانه چهار فنجان چای سبز بدون کافئین می تواند برای محافظت بدن از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد مفید باشد.

سیرتوئین (Sirtuins):

با اینکه سیرتوئین ها گیاه نیستند، اما این آنزیم ها روند پیری را آرام می کنند و زمانی که آنها در معرض رزوراترول (یک ترکیب پلی فنول موجود در گیاهان خاص و در شراب قرمز که دارای خواص آنتی اکسیدانی است و برای اثرات ضد سرطانی آن مورد بررسی قرار گرفته است)
قرار می گیرند، طول عمر را افزایش می دهد. ثابت شده است که سطح بالای سیرتوئین ها، دژنراسیون را در سلول های عصبی آسیب دیده
کاهش می دهد و این آنزیم ها بر جنبه هایی از متابولیسم که تنظیم ترشح انسولین را به عهده دارند، اثر می گذارند.

بهترین راه برای افزایش سطح سیرتوئین ها، احتمالا یک رژیم غذایی با کالری کنترل شده است. نشان داده شده است که این روش به طور مستقیم باعث تولید این آنزیم های شگفت انگیز می شود. دیگر گیاهان طبیعی که برای درمان ضد پیری استفاده شده اند، شامل: زردچوبه – آقطی – کرانبری و جینکو بیلوبا می باشد.

2- استفاده از مکمل های گیاهی برای ضد پیری

مصرف سبزیجات دارای برگ سبز، انواع توت ها، چربی های خوب مانند روغن ماهی، نوشیدن مقدار زیادی آب و استراحت و عدم استفاده از الکل برای جلوگیری از پیری حیاتی است. عوامل عمده پیری عبارتند از سیگار کشیدن، استرس و عادت های غذایی ضعیف که منجر به بالا بودن میزان رادیکال های آزاد می شود. رادیکال های آزاد، اتم ها یا مولکول هایی هستند که حاوی یک یا چند الکترون ناپایدار هستند: آنها ناپایدار هستند و در تلاش برای بازگرداندن تعادل یا اکسیداسیون هستند. مکمل های گیاهی مورد استفاده برای ضد پیری برای کاهش اثر رادیکال های آزاد طراحی شده اند.

اساسا ما تنها با پیر شدن سلول های خود پیر می شویم و برای کاهش روند پیری در سطح سلولی دو رویکرد است که می تواند کمک کند: ابتدا، از آسیب سلولی پیشگیری کنیم و در مرحله دوم، سطح آنتی اکسیدانی خود را افزایش دهیم.

محصولات ضد پیری گیاهی، اغلب حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند که آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد در حالی که قسمت گیاهی آنها برای محافظت از بدن ما دربرابر اثرات اجتناب ناپذیر شیوه زندگی مدرن ما اقدام می کنند. گیاهان محبوب برای درمان های ضد پیری متنوع هستند و مهم این است که تحقیق کنید که کدام گیاهان با نیازهای فردی شما متناسب هستند.

به شیوه تغذیه ای، روی، سلنیوم، ویتامین های A، C، E و B به عنوان بخشی از یک رویکرد کلی برای سلامت خوب، می تواند به طور چشمگیری تاثیرات پیری را در این دنیای شلوغ کاهش دهد.

 

برگردان: سیما آزادفلاح