روش‌های جراحی بینی دکتر شاهین کریمیان

جراحی زیبایی بینی را می توان تحت بیهوشی عمومی، تسکین یا بی حسی موضعی انجام داد. در ابتدا، بی حسی موضعی که ترکیبی از لیدوکائین و اپی نفرین می باشد برای بی حسی منطقه تزریق و به طور موقت عروق را کاهش خواهد داد. دو روش ممکن برای بینی وجود دارند: روش بسته و باز.

در رینوپلاستی بسته برش در داخل سوراخ های بینی انجام شده. در رینوپلاستی باز یک برش اضافی نامرئی در سراسر کلوملا (برشی از پوست که سوراخ های بینی را از هم جدا میکند) ساخته شده. جراح ابتدا پوست و بافت های نرم بینی را از ساختارهای اساسی جدا خواهد کرد. غضروف و استخوان دوباره شکل گرفته میشود و برش بخیه بسته خواهد شد. برخی از جراحان یک استنت یا بسته بندی را در داخل بینی که دنباله ی نوار یا استنت در بیرون می باشد استفاده می کنند.

در برخی موارد جراح ممکن است یک قطعه کوچک از غضروف یا استخوان بیمار را، به عنوان یک پیوند، به منظور تقویت و یا تغییر شکل بینی شکل دهد. معمولا این غضروف از تیغه برداشته می شود. اگر تیغه غضروف کافی وجود نداشت، چیزی که ممکن است در رینوپلاستی ترمیمی رخ دهد؛ غضروف می تواند از استخوان صدفی گوش یا دنده برداشته شود. در یک مورد نادر جایی که استخوان مورد درخواست است از جمجمه، ران یا از دنده ها برداشته می شود. گاهی اوقات یک ایمپلنت مصنوعی ممکن است که برای تقویت پل بینی به کار رود.

دکتر شاهین کریمیان خاطر نشان کرد: این برش ها برای رینوپلاستی در داخل بینی پنهان شده اند با یک استثنای برش کوچک در سراسر پایه بینی که توسط خط نقطه چین به تصویر کشیده شده است.

این برش ها به جراح اجازه دیدن اندازه و شکل غضروف و استخوان ها را در داخل بینی می دهد بنابراین آن ها می توانند تغییر داده شود.

اینجا قیچی غضروف لترال (به رنگ آبی)، غضروفی که به نوک بینی شکل می دهند را بیرون می کشد. خط قرمز محل برش های برنامه ریزی شده در سراسر کف بینی را نشان می دهد.

یک بار که پوست از استخوان کشیده شده است و چارچوب غضروف از بینی، غالبا اولین وظیفه خارج کردن قوز است. بخشی از قوز از استخوان و بخش دیگر از غضروف ساخته شده است.

در شکل بالا، خط سیاه نیمرخ مطلوب را نشان می دهد، بینی از استخوان بالای خط خاکستری و غضروف زیر آن خط ساخته شده است. بخشی از قوز ساخته شده از استخوان قرمز تیره و بخشی از قوز که از غضروف است آبی تیره می باشد.

غضروف نرم قوز با یک چاقوی کوچک جراحی برداشته شده است و برآمدگی استخوانی اغلب با حفاری که در بالای این عکس نشان داده شده است حذف شده است. “Osteotome” اصطلاح پزشکی برای یک اسکنه (قلم درز) است. این عکس همچنین نشان می دهد که چکش مسی با osteotome مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از اینکه بخش اصلی قوز با یک osteotmoe حذف شد، فایلها برای صاف کردن استخوان باقی مانده به کار می رود. این فایلها همچنین سوهان نیز نامیده می شوند و آنها با توجه به اشکال و جهت گیری ها در درجات مختلفی هستند.

برخی از جراحان سوهان ها را برای حذف قوز کلی با استفاده از osteotome استفاده می کنند.

یک شکایت رایج این است که نوک بینی بیش از حد پهن می باشد. با توجه به این که چه چیزی باعث این پهنای اضافی شده است، چندین تکنیک جراحی برای باریک کردن نوک بینی موجود است.

اگر موقعیت استخوان های بینی به قسمت بالای بینی پهنای اضافی بدهد، استخوان ها به سمت داخل به یک موقعیت باریک تر جابجا شده اند. این جمجمه موقعیت استخوان در بینی را به رنگ آبی نشان می دهد. برای جهت گیری، کاسه چشم با رنگ قرمز مشخص شده است.

دکتر شاهین کریمیان در ادامه افزود: برای باریک کردن استخوان بینی، دوبرش در استخوان با یک اسکنه کوچک ساخته شده است، یک برش در نقطه زرد شروع شده و در امتداد فلش سبز ادامه می یابد، و برش دیگری که در نقطه آبی رنگ شروع و در امتداد فلش سیاه بسط می یابد. این قطعه از استخوان جمجمه به داخل کشیده می شود و بینی را باریک می کند.

در پایان رویه، زمانی که برش ها بسته هستند، بینی برای نگه داشتش به صورت ایمن در مکان در حینی که التیام می یابد پوشش داده می شود. شکل بالا بینی را درست قبل از پوشانیدن نشان می دهد. علامتهای بنفش جراح را در ایجاد کردن برش های درست در استخوان هنگام جراحی راهنمایی می کند.

آماده سازی برای تراشه فلزی: بینی ابتدا با نوار کاغذی در روشی برای کمک کردن به حفظ شکل جدید بینی پوشانیده می شود.

بعد از نوار بندی، تراشه فلزی طراحی شده، برش داده شده، شکل گیری شده و روی بینی جاسازی شده است.

یک تراشه فلزی سپس با یک نوار برای نگه داشتن آن پوشش داده شده است. عمل اکنون کامل شده است. پوشش در یک هفته حذف خواهد شد.