آیا آب گازدار سالم تر از آب معمولی است؟

آیا تا به حال یک قوطی آب گازدار گرفته اید، به حقایق تغذیه ای آن نگاه کرده و هیچوقت از آن تعجب نکرده اید؟ کالری صفر، شکر صفر، مواد افزودنی صفر؛ این مزه صفر چقدر می تواند طراوت و تازگی را نشان دهد، چرا این موضوع اینقدر بحث برانگیز است و درآن اختلاف نظر وجود دارد؟

هنگامی که به مزایای تغذیه ای و خطرات آب گازدار می رسد، افسانه های سلامتی در اطراف آن فراوان است. آیا این آب به صورت کربن در آمده، دندان های شما را از بین می برد؟ استخوان های شما را چطور؟ و آیا این آبی که به عنوان آب شیرین معمولی به شما معرفی شده، یک آبی است که از شیر آب معمولی پر شده است یا خیر؟

اگر چه هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است، اما مطالعات متعددی نشان داده است که بله، آب آشامیدنی گازدار شما هنوز از آب معمولی بهتر است (و متخصصان تغذیه تمایل دارند تا با آن موافق باشند.) با توجه به این که آب گازدار فقط آب معمولی است که با گاز کربن حبابدار شده است، این امر منطقی است.

این حباب ها ممکن است احساس سیری شما را بیشتر کند و یا اگر به سرعت نوشیده شود، مقداری سوء هاضمه به شما خواهد داد، و این می تواند بر میزان نوشیدن آب شما اثر بگذارد. یک مطالعه پزشکی ورزشی نشان داد افراد ورزشکاری که آب گازدار در دست داشتند، بعد از تمرین احتمال کمتری برای هیدراته ماندن داشتند. با این حال، یک مطالعه دیگر نشان داد که بچه هایی که یک دستگاه مخصوص گازدار کردن آب در خانه داشتند (مثل یک Soda Stream) از بچه هایی که این دستگاه را نداشتند، بهتر هیدراته شدند.

در نهایت اینکه آیا شما وقتی که یک لیوان آب گازدار می نوشید، کمتر یا بیشتر هیدراته می شوید، ممکن است موضوعی باشد از این که آیا معده خوب و سالمی برای هضم آن دارید یا نه. خوب، پس این ادعا که آب گازدار بیشتر احتمال دارد که دندان های شما و کلسیم استخوان شما را از بین ببرد، چه می شود؟

خبر خوب این است که هیچ شواهدی وجود ندارد که آب آشامیدنی گازدار روی سطح کلسیم شما هیچ تاثیری بگذارد. این اسطوره ممکن است از مطالعه سال 2006 ناشی شود که دریافته بود که  زنان سالمندی که هر روز سودای شیرین می نوشیدند، نسبت به زنانی که آن را نمی نوشیدند، دارای تراکم استخوانی کمتری بودند. زناني كه آب كربناته ساده می نوشيدند، هيچ گونه كاهشي در تراكم نشان ندادند.

آیا آب گازدار سالم تر از آب معمولی است؟

از سوی دیگر، ادعایی وجود دارد که آب گازدار می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. (مینای دندان سطح سخت و بیرونی دندان های شماست.) این به دلیل اسید کربنیک آن است، که یک محصول جانبی از آب و گاز کربن است که به آب گاز بخشیده و آن را شفاف و دارای طعم کمی تند می کند. مطالعات نشان داده اند که اسید کربنیک در طول مدت طولانی می تواند اثر فرسایشی بر روی دندان ها داشته باشد. نوشیدنی های گازدار با طعم های مرکبات مانند لیموترش، لیمو و گریپ فروت، حاوی مقادیر کم اسید سیتریک در روی آن هستند و در نتیجه باعث فرسایش بیشتر می شوند.

با این که اسید موجود در نوشابه های گازدار بدون شکر ضعیف می باشد، اما به دندان های شما آسیب می زند. برای مقایسه، دریافته شده است که سودای شیرین نسبت به آب گازدار ساده، 100 برابر بیشتر باعث آسیب به دندان ها می شود.

در پایان روز اگر تشنه هستید، یک آب گازدار ساده را به عنوان یک جایگزین بی خطر برای H2O می توانید پیدا کنید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها قویا توصیه می کنند که از آب گازدار ساده به جای مصرف سوداهای شیرین استفاده کنید. بنابراین، هنگامی که به آن خوشمزه صفر می رسید، مطمئن شوید که واقعا چیزی جز آب گازدار نیست. شکر اضافه شده، نمک یا مواد اضافه شده به آن، همراه با انواع مشکلات خواهد آمد. به سلامتی!

 

بازگردان: آزاد فلاح