برونشیت

سرفه، خلط و احساس خستگی نشانه های معمول برونشیت هستند، اما اینها علائم بیماری های دیگر نیز هستند، بنابراین تشخیص درست و درمان، مهم است.

برونشیت چیست؟

برونشیت یک التهاب در ریه ها است که برخی افراد به آن سرماخوردگی قفسه سینه می گویند. این می تواند یک بیماری ناخوشایند اما جزئی باشد که به دنبال یک بیماری ویروسی می آید، و یا ممکن است یک وضعیت جدی تر باشد که به دنبال شرایطی مانند سرفه خشک سیگاریهای مزمن می آید. برونشیت همچنین می تواند به وسیله قرار گرفتن در معرض دود، مواد شیمیایی محرک و یا باکتری نیز ایجاد شود.

1- برونشیت: درون ریه های شما

هنگامی که لوله های برونش که هوا را به طور عمیق به ریه های شما وارد می کند، ملتهب میشود،      پوشش داخلی آن متورم می شود و ضخیم تر شده و مجرای تنفس را باریک می کند. این غشاهای تحریک شده همچنین موکوس یا خلط اضافی را ترشح می کند، که گاهی مجراهای کوچک هوایی را می پوشاند و گاهی اوقات آنها را مسدود می کند. سرفه های دوره ای، یک عکس العمل طبیعی و روش بدن برای تلاش درمورد پاک کردن این ترشحات به منظور تنفس آسان تر است.

2- علائم برونشیت

علامت اصلی برونشیت سرفه مداوم است که از چند روز تا چند هفته ادامه می یابد. علائم دیگری که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

خستگی – تنفس صدادار – تنگی یا درد مبهم در قفسه سینه – تنگی نفس؛ تب غیرعادی است و نشان از بیماری پنومونی یا آنفلوآنزا می دهد.

3- برونشیت حاد: چه مدت طول می کشد؟

برونشیت حاد معمولا 3 تا 4 روز پس از سرما خوردگی یا آنفلوآنزا ایجاد می شود. ممکن است با یک سرفه خشک شروع شود، سپس بعد از چند روز سرفه دوره ای، ممکن است تولید خلط کند.اکثر افراد در طی دو تا سه هفته در معرض برونشیت حاد هستند، هرچند سرفه می تواند گاهی اوقات برای چهار هفته یا بیشتر باقی بماند. اگر شما سلامتی خوبی داشته باشید، معمولا پ از بهبود عفونت اولیه، ریه ها به حالت عادی بازمی گردند.

4- تکرار دوره ها: برونشیت مزمن

هنگامی که شما به مدت دوسال و حداقل سه ماه درهر سال و در اغلب روزهای آن دارای سرفه  همراه با خلط باشید، پزشکان به ین بیماری مظنون می شوند. برونشیت مزمن یک بیماری جدی است که باعث می شود ریه های شما زمینه رشد عفونت های باکتریایی را داشته باشد و ممکن است نیاز به درمان مداوم پزشکی وجود داشته باشد. این بیماری نوعی بیماری مزمن انسدادی ریوی است (COPD)؛ یک بیماری ریه ای که نفس کشیدن را دشوار می سازد. سرفه سیگاری ها، گاهی اوقات یک نشانه از برونشیت و COPD است.

5- برونشیت است یا چیز دیگری؟

برونشیت

علائم برونشیت اغلب مشابه سایر شرایطی مانند آسم، پنومونی، آلرژی، سرماخوردگی معمولی، آنفلوآنزا، سینوزیت و حتی بیماری ریفلاکس معده (GERD) و سرطان ریه است. برای تشخیص دقیق، پزشک خود را ملاقات کنید. بیماری های جدی مانند پنومونی نیاز به درمان سریع دارند.

6- چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود چک کنید اگر شما:

  • احساس تنگی نفس یا تنفس کوتاه دارید.
  • سرفه همراه با خون دارید.
  • تب بیشتر از 38 درجه دارید.
  • یک سرفه طولانی مدت و بیش از چهار هفته داشته باشید.

7- دلایل برونشیت حاد

این نوع برونشیت در زمستان شایع تر است و 9 مورد از 10 مورد آن ناشی از یک ویروس می باشد. محرک هایی مانند دود تنباکو، دود، مواد شیمیایی موجود در پاک کننده های خانگی، حتی دود یا گرد و خاک در محیط اطراف نیز می تواند باعث برونشیت حاد شود.

8- دلایل برونشیت مزمن

سیگار کشیدن اغلب شایع ترین علت برونشیت مزمن است. قرار گرفتن در معرض غبار و گازهای سمی، علت بسیار کمتری است که در معدنچیان و نگهدارندگان دانه ها دیده می شود. آلودگی هوا می تواند نشانه های افراد مبتلا به برونشیت مزمن را بدتر کند.

9- سیگاری ها و برونشیت

یک فرد سیگاری که برونشیت حاد را تجربه می کند، زمان بسیار سختی برای بهبودی پیدا می کند. حتی یک پک به سیگار می تواند باعث آسیب موقت به ساختارهای کوچک مو مانند (cilia) در راه های هوایی شود که باعث تخریب، تحریک و مخاط بیش از حد در باقیمانده آنها می شود. پس وقتی سیگار کشیدن ادامه می یابد، آسیب و احتمال برونشیت مزمن را افزایش می دهد، که می تواند منجر به افزایش خطر عفونت ریه و آسیب دائمی ریه شود.

مرز هشدار: وقت آن رسیده است که سیگار را ترک کنید.

10- چگونه برونشیت حاد تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولا برونشیت حاد را با بررسی چگونگی گسترش علائم شما در طول زمان و از طریق یک معاینه فیزیکی تشخیص می دهند. با استفاده ازدستگاه استتوسکوپ، پزشک به هرگونه صدای غیر طبیعی تولید شده در ریه های شما در هنگام تنفس، گوش می دهد.

11- چگونه برونشیت مزمن تشخیص داده می شود؟

پس از تهیه یک سابقه پزشکی و انجام معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است تست عملکرد ریوی را توصیه کند. تست های عملکرد ریه مانند اسپیرومتری میزان کارکرد مناسب ریه ها را اندازه گیری می کنند. یک عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه نیز ممکن است انجام شود.

12- درمان: برونشیت حاد

تنها درمانی که به طور کلی برای برونشیت حاد نیاز است، تسکین علائم است: نوشیدن مقدار زیادی مایعات؛ داشتن استراحت بسیار زیاد و اجتناب از دود و گاز. یک مسکن ضد درد بدون نسخه ممکن است به درد های بدن کمک کند. پزشک شما ممکن است یک شربت اکسپکتورانت برای خروج خلط تجویز کند تا بتوانید به راحتی سرفه کنید، یا داروهای برونکودیلاتور استنشاقی برای باز کردن راه تنفس هوایی شما پیشنهاد کند.

13- درمان: برونشیت مزمن

اگر برونشیت مزمن مرتبط با سیگار کشیدن دارید، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که سیگار را ترک کنید تا از آسیب دائمی به ریه های خود جلوگیری شود. یک واکسن پنوموکوک و یکواکسن سالانه آنفلوانزا دریافت کنید، مگر زمانی که پزشک شما چیز دیگری توصیه کند. درمان شماممکن است شامل برونکودیلاتور و استروئید (استنشاقی یا دهانی) باشد.

14- برونشیت مزمن و COPD

برونشیت مزمن و آمفیزم، دو نوع اصلی از بیماری مزمن انسدادی مزمن ریوی هستند. پزشکان ممكن است برونكودیلاتورها را تجویز کنند، كه داروهایی برای کمک به باز شدن راه های هوایی هستند. درمان با اکسیژن، به برخی افراد کمک می کند تا بهتر نفس بکشند و یک برنامه توانبخشی ریوی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. ترک سیگار برای جلوگیری از آسیب بیشتر در ریه، یک ضرورت است.

15- چگونگی اجتناب از برونشیت

جای تعجب نیست که بهترین راه برای کاهش خطر شما این است که سیگار نکشید و یا به دیگران نیز اجازه ندهید در خانه شما سیگار بکشند. راه های دیگر عبارتند از: اجتناب از سرماخوردگی و دور ماندن از چیزهایی که باعث تحریک بینی، گلو و ریه های شما می شود، مانند گرد و غبار و حیوانات خانگی. همچنین اگر دچار سرما خوردگی شدید، مقدار زیادی استراحت کرده و مطابق دستورالعمل پزشک خود دارو مصرف کنید.

 

بازگردان: آزاد فلاح