مصرف ریز مغذی ها یا Micronutrient، کلید حفظ سلامت است

شما ممکن است فکر کنید که چون بدن ما مقادیر کمی از آن را نیاز دارد، پس ریز مغذی ها آنقدر مهم نیستند؛ اما نادیده گرفتن این عناصر ضروری از رژیم غذایی می تواند پیامدهای قابل توجهی برای سلامت شما داشته باشد. آنها برای هر کسی که نیاز به حفظ سیستم ایمنی سالم و همچنین مغز، استخوان، عصب، خون و پوست سالم دارند، ضروری است و یک مطالعه جدید نشان می دهد که این ریز مغذی ها بخصوص برای افراد دارای HIV بسیار مهم است.

این ریز مغذی ها توسط بدن تولید نمی شوند، بنابراین شما باید آنها را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید. آنها شامل آهن، روی، فولات، ید، منیزیم و ویتامین های A، B، C، D و E می باشد.

در بزرگسالان مبتلا به اچ آی وی، کمبود ریز مغذی ها بسیار رایج است، به ویژه در مناطقی که کم درآمد بوده و در رژیم غذایی خود، کمبود مواد مغذی دارند. در افراد مبتلا به این نوع اختلالات ایمنی، با توجه به نقش ریز مغذی ها در سلامت سیستم ایمنی بدن، مصرف مکمل ها ضروری است.در بررسی اخیر نوشته های علمی، محققان مطالعاتی را بررسی کردند که مصرف مکمل ریزمغذی ها را در افراد دارای HIV مثبت امتحان می کردند.

پس از بررسی بیش از 10000 نفر از شرکت کنندگان، آنها نتیجه گرفتند که مکمل های این مواد مغذی می تواند برای بیماران مبتلا به اچ آی وی مفید باشد، بخصوص آن دسته که نسبت به برخی کمبود های خاص آسیب پذیر بوده و یا دارای رژیم غذایی فقیر تری هستند. آنها معتقدند مطالعات بزرگ می تواند مزایای مهمی را از مصرف روزانه مكمل micronutrient نشان دهد. به عنوان مثال، آنها دریافتند که مکمل ها می توانند غلظت خون را از روی، ویتامین D و ویتامین A را در کسانی که کمبود آن را دارند، افزایش دهد.

صرفنظر از وضعیت اچ آی وی، همه نیاز دارند تا مطمئن شوند که مقدار کافی از ریز مغذی ها را دریافت می کنند. برای نشان دادن اهمیت این ریز مغذی های قدرتمند به شما، یک گزارش از دانشکده پزشکی هاروارد می گوید که نادیده گرفتن مقدار مناسب ریز مغذی ها در رژیم غذایی، “به طور حتم بیماری را تضمین می کند.”  برخی از مشکلاتی که ممکن است با نادیده گرفتن ریزمغذی ها به وجود آید، شامل بیماری های دیابت نوع 2، پوکی استخوان، بیماری های قلبی و سرطان می باشد.

ریز مغذی های ضروری

آهن

برای تولید گلبول های قرمز و لنفوسیت ها ضروری است. شما احتمالا قبلا متوجه شده اید که کمبود آهن به اندازه کافی در بدن، در آنمی وجود دارد، که کمبود رایجی از آهن است و بر 43 درصد کودکان و 38 درصد زنان باردار در سراسر جهان تاثیر گذار است. غذاهای غنی از آهن عبارتند از تخم مرغ، لوبیا، دانه ها، آجیل، گوشت و ماهی.

مصرف ریز مغذی ها یا Micronutrient، کلید حفظ سلامت است

ید

یکی دیگر از ریز مغذی های مهم است. این ماده معدنی برای توسعه مغز و شناخت، ضروری است و به غده تیروئید شما کمک می کند تا عملکرد خود را انجام دهد. ید برای متابولیسم چربی ها و تولید انرژی نیز مهم است. شما می توانید آن را از غذاهایی مانند سبزیجات، تخم مرغ، غذاهای دریایی، زغال اخته و ماست دریافت کنید.

روی

یک ماده معدنی است که به ارتقاء ایمنی و مقاومت در برابر عفونت کمک می کند و برای سیستم عصبی مورد نیاز است. شما می توانید آن را در انواع غذاهایی مانند بوقلمون، گوشت گاو، خرچنگ و صدف ها پیدا کنید. همچنین برای سلامتی باروری مردان ضروری است.

منیزیم

به قلب شما برای حفظ ریتم طبیعی کمک می کند. همچنین به بدن شما برای تبدیل گلوکز به انرژی کمک می کند و برای متابولیسم ویتامین C و کلسیم مورد نیاز است. آن را می توان در آجیل دانه ها، و حبوبات پیدا کرد.

ویتامین D

برای استخوان های قوی مورد نیاز است و اخیرا توجه زیادی به توانایی آن در پیشگیری از سرطان و محافظت در برابر دیابت، بیماری آلزایمر و بیماری قلبی عروقی شده است. نمیتوانید به آسانی آن را از غذا به دست آورید، اما صرف مدت زمانی کوتاه در برابر خورشید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، ممکن است بدن شما را برای تولید مقدار لازم مورد نیاز بدن شما برانگیخته کند.

ویتامین E

یک آنتی اکسیدان است که به بدن شما برای مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. شما می توانید ویتامین E را از دانه های آفتابگردان، کره بادام زمینی و بادام دریافت کنید.

ویتامین C

برای عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است. این ویتامین در میوه های خانواده مرکبات، فلفل، گوجه فرنگی، کیوی و بروکلی یافت می شود.

تغذیه در یک رژیم غذایی کامل و جامع، که شامل همه مواد غذایی ضروری می شود، بهترین راه برای اطمینان از مصرف کافی ریز مغذی ها است. همیشه توصیه می شود که درهر زمان ممکن، ویتامین ها و مواد معدنی را از طریق رژیم غذایی خود و نه از طریق مصرف مکمل ها دریافت کنید؛ اما اگر به نظر می رسید که از طریق مصرف غذا به اندازه کافی ریز مغذی ها را دریافت نمی کنید، با مصرف مکمل آنها اشتباهی مرتکب نشده اید.

 

برگردان: سیما آزادفلاح