دکتر پیمان کریمیها: بلیچینگ

سن، عادات خوردن ، آشامیدن و مصرف دخانیات می تواند منجر به تغییر رنگ دندان شود. حتی در میان کسانی که مراقبت های ویژه ای از دندان هایشان می کنند، غیر ممکن است که رنگ سفید دندانی را که همه ما وقتی کودک بودیم حفظ کنیم. بنابراین بسیاری از مردم علاقه مند به سفید کردن دندان هایشان هستند، امیدوارند که لبخندشان را احیا کنند. سفید کردن دندان ها می تواند یک راه امن و نسبتا ارزان برای بهبود لبخند شما باشد.

 بلیچینگ همان سفید کردن دندان ها است که به واسطه مواد شیمیایی مخصوص، رنگ های حاصل از مواد غذایی از روی مینای دندان برداشته می شود. با این عمل فقط رنگ دندان ها روشن تر می شود و تغییری در فرم و شکل آن ها ایجاد نمی شود. این درمان برای بیمارانی توصیه می شود که فرم و شکل دندان هایشان مناسب است و فقط می خواهند دندان های آنها رنگ روشن تری داشته باشند.

بلیچینگ به ۲ روش Home  و office انجام می شود. که هر کدام موارد کاربردی مخصوص خود را دارند ولی برای رسیدن به مطلوب ترین نتیجه، ترکیبی از این دو روش توصیه می شود.

البته یک روشی دیگر در مورد دندان هایی که بعد از درمان ریشه به رنگ تیره در می آیند نیز وجود دارد.

Home Bleaching ‌

علت نامگذاری این روش انجام مراحل بلیچینگ توسط بیمار در منزل است. در یک جلسه از بیمار قالب گرفته می شود و جلسه بعد یک قاب ژله ای بر روی دندان ها قرار می گیرد و مواد مخصوص به بیمار تحویل داده می شود و سپس نحوه کاربرد توسط دندانپزشک آموزش داده می شود. در این روش به علت پایین تر بودن درصد مواد سفید کننده، مدت زمان درمان بلند تر (حداقل ۲-۴ هفته) می باشد.

Office  Bleaching

این روش در مطب و توسط دندانپزشک انجام و از مواد سفید کننده با غلظت بالاتری استفاده می شود و اثر بخشی بهتری خواهد داشت . بدین معنی که بیمار در یک یا ۲ جلسه به رنگ مورد نظر خواهد رسید.

آیا بلیچینگ برای شما مضر است؟

سفید کردن دندان ها خطرناک نیست. انجام بلیچینگ منجر به افزایش حساسیت می شود زیرا کانال های داخلی دندان را باز می کند و این اجازه را می دهد تا سفید کننده  به دندان نفوذ کند

برای جلوگیری از این امر، از مواد سفید کننده با پتاسیم نیترات استفاده می شود، اما این یک اثر جانبی طولانی مدت نیست.

بلیچینگ برای مادران باردار توصيه نمي شود.

آیا سفید کردن دندان ها تحت پوشش بیمه صورت می گیرد؟

این بستگی به برنامه بیمه ی تحت پوشش  شما دارد، اما بسیاری از آن ها بلیچینگ دندان را پوشش نمی دهند.

زیرا یک روش درمانی زیبایی غیر ضروری محسوب می شود. به این معنی  که شرکت های بیمه از لحاظ پزشکی مجبور به تقبل و پوشش هزینه های آن ندارند.