دکتر محسن حسن زاده: لاغری موضعی با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش جدید و ساده است که می تواند باعث بهبود سلولیت و از بین بردن چربی های موضعی شود. کربوکسی تراپی یک روش غیرجراحی است که درآن گاز دی اکسید کربن از طریق کانولا و سر سوزن شماره ۳۰ به داخل نسج زیرجلدی انفیلتره می شود.

گاز دی اکسید کربن باعث اتساع عروق و اکسیژن رسانی بهتر به نسج میشود و در نتیجه مواد محلول در بین سلول ها را کاهش داده و باعث سفت تر شدن نسج زیرجلدی میگردد. کربوکسی تراپی با روش مکانیکی و از بین بردن سلول های چربی نیز باعث بهبود سلولیت می شود.

این روش نسبتا بدون درد و بی خطر است. برخی بیماران ممکنست در نزدیکی محل تزریق احساس سوزش بکنند که موقتی است و سريعا برطرف می شود. به علت افزایش جریان خون موضع، اطراف محل تزریق ممکنست به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه گرمتر باقی بماند.

گاز دی اکسید کربن بین نسوج انتشار می یابد و از طریق ریه دفع میگردد. درصد کمی از آن نیز تبدیل به بی کربنات شده و از طریق کلیه ها دفع می شود. در مطالعات انجام شده، خطری و مسمومیتی گزارش نشده است. بعد از درمان نیز محدودیت خاصی برای بیمار وجود ندارد و می تواند به فعالیت های عادی خود ادامه دهد.

روش های تزریق در کربوکسی تراپی

گاز دی اکسید کربن با استفاده از یک سرنگ با سر سوزن شماره ۳۰

به داخل هیپودرم تزریق می شود. این تزریق با زاويه ۳۰ درجه انجام میشود و در هر قسمت ۵۰ سی سی تزریق می گردد.

برای شکم، ۲۵۰ تا ۳۰۰ سی سی کافی است. با استفاده از تفنگ این تزریقات را می توان راحت تر انجام داد.

معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ جلسه درمان برای حذف سلولیت لازم است. بهتر است که درمان یک روز در میان انجام شود ولی گاهی ۳ جلسه و یا حتی یک جلسه در هفته نیز کافی است. هر جلسه درمان بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول میکشد، معمولا بعد از ۵ جلسه درمان، علائم بهبودی دیده می شود.

مدت زمانی که اثر این روش درمانی باقی می ماند، بستگی به فرد دارد. در صورتیکه بیمار رژیم غذایی مناسب داشته باشد و به صورت منظم ورزش کند، نتایج درمان می تواند تا چندین سال باقی بماند.

عوارض درمان به شکل احساس درد، سنگینی، خونمردگی و با احساس وجود هوا در زیر پوست ممکن است دیده شود.