دکتر محسن حسن زاده: لیپوپلاستی یا لیپوساکشن

لیپوساکشن، که نام های دیگر آن لیپوپلاستی، لیپکتومی یا ساکشن است، روشی است که جراحی به وسیله برداشتن چربی های ناخواسته از مناطق ویژه، و به بدن شکل بهتری می دهد.

کانولا یا لوله لیپوساکشن برای استخراج چربی از بدن به کار می رود. لیپوساکشن سلول های چربی را برمی دارد، اما عروق خونی، اعصاب و بافت همبند را بر جای خود باقی می گذارد.

لیپوساکشن می تواند به صورتی پایدار شکل بدن را تغییر دهد

مقدار چربی حذف شده متغیر است. اگر ترکیب بدنی شما متوسط باشد اما چربی زیاد داشته باشید، حداکثر مقدار چربی و مایع که برداشتن آن در یک نوبت عمل بی خطر است ۵۰۰۰ سانتی متر مكعب، یا تقریبا برابر ۱ / ۵ گالن است. اگر اندام کوچکی دارید، ممکن است جراح شما در یک عمل بیشتر از ۳۰۰۰ یا ۴۰۰۰ سانتی متر مکعب از بدن خارج نکند.

مراجعه مجدد برای عمل دوم پس از سه تا شش ماه امن تر از این است که بخواهید یکباره ۷۰۰۰ یا ۸۰۰۰ سانتی متر مکعب چربی و مایع از بدن خارج شود. متأسفانه، عمل دوم هزینه بیشتری دارد، اما سلامت و امنیت ارزش این هزینه اضافی را دارد وادی لیپوساکشن هرگز نمی تواند همه سلول های یک ناحیه را بردارد؛ همیشه مقداری ) سلول های چربی باقی می مانند که وجود آنها برای ایجاد شکل طبیعی ضروری است.

 نگاهی به شیوه عمل لیپوساکشن

در بیست سال گذشته، پیشرفت های قابل ملاحظه ای در لیپوساکشن رخ داده است. روشی که یک جراح برای لیپوساکشن به کار می برد، به طور عمده به سلیقه شخص او بستگی دارد. با هر روشی، می توان نتایج خوب به دست آورد.

تکنیک مورد استفاده کم اهمیت تر از مهارت جراح است. این که یک جراح ا از ماشین لیزری ۷۵ هزار دلاری لیپوساکشن استفاده کند، تضمین کننده بهتری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاتول به ساکشن متصل می شود، انتهای دیگر آن در زیر پوست قرار می گیرد و چربی ها مکیده (ساکشن) می شوند. در این روش سنتی، جراح برای ساکشن چربی های ناخواسته، ابزار را هدایت می کند.

لیپوساکشن اگر با احتیاط و با شیوه ای ایمن به کار گرفته شود، روشی مطمئن است عوارض شدید. هنگامی اتفاق می افتند که ماده بی حسی بیش از حد لازم در محل تزریق شود، یا مقدار زیادی چربی و خون برداشته شود. اگر کانول به جای این که زیر پوست قرار گیرد، در داخل حفره شکم یا قفسه سینه وارد شود و هنگامی که ترس پا پزشک آموزش ندیدهای عمل را انجام دهند، لیپوساکشن با عوارض ناخواسته ای همراه خواهد بود.

تکنیک سرنگ

در این روش، کانول به یک سرنگ بزرگ متصل می شود، انتهای دیگر در زیر پوست قرار داده می شود، پیستون سرنگ کشیده و قفل می شود که ایجاد مکش می کند و تا زمانی که سرنگ پر شود، کار ادامه می یابد. با این روش، هر بار در حدود ۶۰ سانتی متر مكعب لیپوساکشن انجام می شود، این یک روش عالی و کم زحمت است زیرا لوله ساکشن وزنی ندارد.)