دکتر محسن حسن زاده: بلفاروپلاستی

با افزایش سن و گاهی به علل مادرزادی در سن جوانی (۲۵ تا ۳۵) ممکن است پوست و چربی اضافی در پلک های بالا داشته باشید، که ظاهر خسته و سنگینی به پلک میدهد؛ در نتیجه، مشکل بتوانید در همه اوقات روز پلک خود را باز نگه دارید. حتی ممکن است برای باز نگه داشتن پلک مجبور شوید آیروهایتان را بالا بکشید.

لیفت پلک بالا که بلفاروپلاستی پلک بالا نامیده می شود راه حلی برای این مشکلات است. جراح، پوست اضافی را که باید برداشته شود، علامت میزند. پرش به شكل هلالی انجام می شود. اسکار جوش خوردن برش بر چین بلک منطبق است، اما در بسیاری از موارد تا کناره های پلک کشیده می شود.

جراح، پوست اضافی و عضله زیر آن را بر می دارد تا توده چربی باز باشد، پوست هایی که در بیماران مسن همواره چنین است، جراح با تخصص خود مقدار آن را کاهش می دهد. پس از برداشتن همه بافت های اضافی، جراح با عمل ظریف، برش را بخیه می کند. برش بعد از بهبودی به صورت خطی ظریف است که به زحمت دیده می شود.

اگر آسیایی یا از نژاد شرقی هستید، آناتومی پلک فوقانی شما کمی متفاوت از سفید پوستان است. چین مشخصی در پلک فوقانی ندارید؛ اما ممکن است تصمیم بگیرید که چشم بادام باقی نمانید و با تکنیک ویژه ای در برش، ش کاف پلک را تغییر دهید. می توانید تنها برای تغییر شکاف پلک یا همراه با لیفت پلک بلفاروپلاستی انجام دهید. اگر پلک فوقانی پوست اضافی دارد و مایل نیستید شکاف پلک خود را تغییر دهید، بلفاروپلاستی به روش معمولی انجام می شود.

در همه جراحان در این عمل مهارت ندارند (در این روش، بلفاروپلاستی ضخیم تری انجام می شود) از جراح بخواهید تفاوت شکاف پلک بادامی (شرقی) یا غیربادامی (غربی) را توضیح دهد. به تصویر بیمارانی که این جراحی را انجام داده اند، نگاه کنید

حل مشکلات پلک تحتانی

رایج ترین شکایت در رابطه با پلک تحتانی این است: «دکتر، دوستانم همیشه از من می پرسند شب را خوب خوابیده ام حتی اگر خواب خوب و راحتی داشته باشیم. پف آلودگی موجب می شود خواب آلود به نظر برسید، به علت توده های چربی است که در زیر عضلات پلک تحتانی قرار گرفته و به طرف خارج برجسته می شوند. معمولا این ناحیه دارای پوست اضافی و چروک است.

برای کاهش توده های چربی پلک تحتانی، جراحان دو رویکرد مختلف دارند. روشی که جراح شما مورد استفاده قرار می دهد به نظر و سلیقه او بستگی دارد.

در رویکردی سنتی، یک میلی متر پایین تر از خط مژه ها در پوست و عضلات برش ایجاد می شود. در این حالت توده های چربی آشکار شده و می توان آنها را کاهش داد. پوست اضافی برداشته شده و برش بخیه می شود. این پرش در مدتی کوتاه بهبود می یابد.

در رویکرد ترانس کانجکشنال، توده های چربی از طریق برشی که در داخل پلک ایجاد شده برداشته می شود. اگر جوان هستید و پوست اضافی ندارید، برداشتن چربی از راه پوش داخل پلک تنها کار لازم است.

اگر پوست اضافی دارید، ممکن است به برش خارجی نیز نیاز داشته باشید تا پوست اضافی بریده شود. جراح این برش را یک یا دو میلی متر پایین تر از خط مژه ها ایجاد می کند برخی از جراحان به جای برداشتن توده های چربی، ترجیح میدهند آنها را مرتب کنند این روش نتیجه طبیعی تری دارد.