دکتر منوچهر شهسواری: روش های مراقبت از پوست چرب

الف – مراقبت از پوست چرب بدون عارضه

از آنجایی که پوست چرب نسبت به آسیب های محیطی کمتر حساس است ، روند پیر شدن آن نیز گندتر صورت می گیرد. بنابراین پوست چرب نیاز به مراقبت و پیش گیری کم تری دارد و تنها بهداشت شخصی کافی خواهد بود. البته باید سبوم اضافی سطح پوست را برداشت بدون این که تمام چربی پوست از بین برود. شستشوی صورت با یک صابون چرب ( صابون های معمولی خاصیت دترژنت قوی دارند و مناسب نیستند ) با یک شویندهی غیرصابونی ، می تواند کمک کننده باشد.

در هوای سرد ، می توان با استفاده از امولسیون ملایم روغن در آب که کومدوژن نباشد از پوست محافظت نمود.

ب – مراقبت از پوست چرب عارضه دار

ضایعات اختصاصی مثل آکنه و درماتیت سبورئیک باید درمان شود و پس از بهبود این ضایعات ، مراقبت از پوست چرب آن چنان که ذکر شد انجام شود، باید دقت کرد که از ترکیباتی استفاده نمود که کومدون زا نباشند.

به علت وجود ضایعات التهابی ، پوست نسبت به عوامل تحریکی حساس تر است و از طرفی بسیاری از درمان ها خود ایجاد تحریک می کنند.

استفاده از فراورده های پاک کننده ی ملایم (صابون های چرب و سيندت) بیشتر کمک کننده است، در خانم ها استفاده از شیر پاک کن و بعد از آن شستشوی با آب توصیه می شود.

باید از مالش شدید پوست اجتناب کرد تا پوست کمتر تحریک شود.

مراقبت از پوست خشک

درمان و مراقبت از پوست خشک بستگی به پاتولوژیک یا غیر پاتولوژیک آن دارد.

پوست خشک را باید در مقابل شستشوی زیاد با مواد تحریک کننده و عوامل خارجی محافظت نمود. برای مراقبت از پوست خشک باید از ترکیبات ملایم استفاده کرد. بنابراین صابون های معمولی ترکیباتی مناسب برای شستشوی این گونه پوست ها نیستند.

مرطوب کردن پوست خشک به دو طریق صورت می گیرد. یکی با استفاده از رطوبت آب و مواد جاذب رطوبت و دیگری با جلوگیری از تبخیر آب لایه ی شاخی با استفاده از لایه های چربی پوشاننده

از مواد جاذب رطوبت می توان به اوره (با غلظت تا ۱۰٪) ، لاکتیک اسید (با غلظت ۵ تا ۱۰٪)، گلیسرول، سوربیتول، پروپیلن گلیکول (با غلظت کمتر از ۱۰٪)، ماکرومولکول ها مثل کلاژن و الاستین و لیپوزوم ها اشاره نمود.

هیدروکربن ها (وازلین – پارافین)، سیلیکون ها، روغن های طبیعی، الکل های چرب، موم ها و لانولین در تشکیل فاز روغنی امولسیونها نقش دارند و در حفظ رطوبت پوست کمک کننده هستند. در مواردی که پوست خشک همراه با هیپر کراتوز باشد، می توان از ترکیبات کراتولیتیک نیز استفاده نمود.