دکتر منوچهر شهسواری: موهای چرب و خشک و راه درمان آن

خشک یا چرب بودن موها بستگی به میزان چربی ترشح شده توسط غدد چربی مو دارد. این چربی، تار و غلاف مو را چرب کرده و تا حدودی در برابر خشکی از آن محافظت می کند و باعث درخشندگی مو می شود. چربی مو باعث نرم شدن موها می گردد و شانه کردن و آرایش موها را آسان می کند.

اگر این غدد بیش از حد فعالیت داشته باشند، ترشح چربی افزایش پیدا می کند و در نتیجه موها بیش از حد چرب می شوند، که به این حالت سبوره می گویند. وجود سبوره هم برای پوست سر و هم برای موها مشکل ایجاد می کند. در این حالت، ریشه های مو بر اثر تجمع چربی در فولیکول ها دچار خفگی می شوند و در نتیجه ریزش مو افزایش می یابد.

در چرب شدن موها، عوامل متنوعی از جمله توراث، ترشح بیش از حد هورمون مردانه (آندروژنیک)، تغذیه، فشارهای عصبی، ناراحتی هایی از قبیل چاقی مفرط، يبوست، اشباع کبد و کیسه ی صفرادارای این مواد می باشند.

برای درمان موهای چرب، مهم تر از همه حذف روغن حیوانی و غذاهای چرب و سرخ شده از برنامه ی غذایی است و اگر چربی موها در اثر بدکاری غده ی تیروئید و ناراحتی و فشارهای روحی و عصبی باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کرد..

موهای خشک و درمان

اصولا موهای خشک به راحتی می شکنند و فاقد درخشندگی می باشند. اگر احساس می کنید موهایتان زنده و براق نیستند و لطافت و انعطاف لازم را ندارند، باید برنامه ی غذایی تان را تا حدودی تغییر داده و برنامه ی تازهای تدارک ببینید که بیشتر دارای ویتامین های گروه B هستند تا موهایتان زنده شوند و جلای بیشتری بگیرند.

برای شستن موهای خشک، باید از یک شامپوی گیاهی استفاده نمایید و تعداد دفعات شامپو زدن را کاهش دهید و از آب گرم نه داغ استفاده کنید. بعد از شامپو کردن موها، برای تقویت سر از یک زرده ی تخم مرغ استفاده نمایید و یا زرده ی تخم مرغ را به شامپویی که سرتان را با آن می شویید اضافه کنید تا زرده با شامپو مخلوط شده و روی آن باقی نماند.

یکی از بهترین راه های تقویت مو این است که دو عدد زرده ی تخم مرغ را با نصف ورقه ی ژلاتین ساده در نصف فنجان آب جوش حل کنید و روی سر بگذارید و بعد از نیم ساعت موها را بشویید.