images

افراد با فشارخون بالا مراقب باشند،مصرف داروی پایین آورنده فشار خون با نام «بتا بلاکر» خطر ابتلای آنان به بیماری پوستی پسوریازیس را افزایش داده است.

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد زنان مبتلا به فشار خون بالا بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پوستی پسوریازیس هستند.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام ، در این مطالعه که بر روی 78 هزار زن در دوره‌ای 10 ساله انجام گرفت، مشاهده شد مصرف داروی پایین آورنده فشار خون با نام «بتا بلاکر» خطر ابتلای آنان به بیماری پوستی پسوریازیس را افزایش داده است.

عارضه پوستی پسوریازیس اختلال مزمن در سیستم ایمنی بدن به حساب می‌آید که موجب بروز لکه‌هایی بر روی پوست می‌شود. در مطالعات پیشین ارتباط بین این عارضه پوستی با دیابت، بیماری قلبی و افسردگی مشخص شده بود.

محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه براون در آمریکا گفت: در این بررسی مشاهده کردیم مبتلایان به فشار خون بالا در دوره‌ زمانی خاص – بیش از شش سال در این مطالعه – با خطر ابتلا به بیماری پسوریازیس مواجه بودند. همچنین پس از گذشت شش سال خطر این بیماری در آنان نسبت به زنانی با میزان فشار خون نرمال 27 درصد بیشتر بوده است.

به گفته محققان همچنین مشاهده شد زنانی که در دوره‌ای شش ساله یا بیشتر از داروی «بتا بلاکر» مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که از این دارو استفاده نکرده بودند، 40 درصد بیشتر در معرض ابتلا به پسوریازیس بودند.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، محققان به بررسی انواع مختلفی از داروهای پایین آورنده فشار خون بالا پرداخته که تنها ارتباط بین بیماری پسوریازیس و داروی «بتا بلاکر» مشخص شد.