mzl.kmtaydww

بطور کلی روزه داری ماه رمضان مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند ،و مواردی مانند  کاهش قندخون و یا اشکال در رشد داخل رحمی جنین را موجب نمی شود

استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، گفت: مادران بارداری که قبل از بارداری و حین آن تغذیه مناسبی داشته و مواد غذایی کامل روزهای بارداری را مصرف می‌کنند می‌توانند روزه بگیرند و بقیه زنان باردار باید از روزه داری ماه رمضان اجتناب کنند.

دکتر غلامرضا کرد افشاری در گفت‌وگو با مجله پزشکی دکتر سلام، با بیان اینکه بهداشت دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: به طور کلی غذا نخوردن در زمان بارداری سبب کاهش قندخون می‌شود و حتی در نخوردن غذا به مدت طولانی، انرژی جنین از طریق روشهای جبرانی تامین می‌شود.

وی افزود: روزه داری ماه رمضان سبب اشکال در رشد داخل رحمی جنین نمی‌شود و وزن موقع تولد در نوزاد طبیعی گزارش شده است و روزه داری ماه رمضان اثری بر نمایه مایع آمنیوتیک و حجم آن ندارد و سبب ایجاد اجسام کتونی در خون و ادرار مادر باردار نمی‌شود.

کردافشاری افزود: مادران بارداری که قبل از بارداری و حین آن تغذیه مناسبی داشته‌اند، استفراغ دوران بارداری ندارند و مواد غذایی کامل روزهای بارداری را مصرف می‌کنند می‌توانند روزه بگیرند و بقیه زنان باردار باید از روزه داری ماه رمضان اجتناب کنند.

وی به مادران بارداری که در گرفتن روزه اصرار دارند، توصیه کرد که با کنترل وزن خود از اضافه وزن لازمی که باید در طی حاملگی کسب کنند، مطمئن شوند.

زنان باردار برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کنند که تا حد ممکن استراحت منظم داشته باشند و از شرایط پردغدغه و اضطراب آور دوری کنند و تحت هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: اگر زنان باردار شاغل هستند، از کارفرمای خود تقاضا کنند که مدت زیادی را در بین کارهای خود استراحت کنند و یا در ماه رمضان مدت زمان کمتری را کار کنند.

کردافشاری توجه به حرکات جنین در قبل از ماه رمضان و در طول این ماه را بسیار مهم دانست و گفت: در صورتی که جنین در طول روزه داری خیلی کمتر و یا خیلی بیشتر از قبل حرکت می کند باید حتما با پزشک در میان گذاشته شود.

وی ادامه داد: همچنین اگر در طول روزه داری دردهایی مثل انقباضات زایمانی برای مادر به وجود آمد، حتما باید با پزشک خود تماس بگیرند.

این استاد دانشکده طب سنتی گفت: زنان باردار باید از مصرف خوراکی‌های مصنوعی و صنعتی مانند آبمیوه‌های بسته بندی شده، تنقلات ناسالم، رنگهای خوراکی و فست فودها به شدت پرهیز کنند، به علاوه خوردن مواد غذایی تلخ و تند مانند زیتون تلخ، فلفل و نیز لوبیا و کنجد خودداری کنند.

کردافشاری افزود: زنان باردار در ماه رمضان باید از خوردن غذای زیاد به یک باره اجتناب کنند چرا که این کار باعث ایجاد فساد غذا در معده شده و این مسئله زیان بارترین بیماری برای زن حامله است، همچنین باید از مصرف غذاهای دیرهضم و سنگین نیز اجتناب کنند.

به گفته وی، زن باردار باید از مصرف آب سرد یا بسیار داغ و آب یخ در کل دوران بارداری به خصوص در ماه رمضان جلوگیری کند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: در ماه رمضان، وعده سحری حتما توسط زن باردار مصرف شود و بازکردن روزه نیز با قندهای طبیعی مثل خرما، کشمش، توت، عسل و مویز انجام گیرد و از مصرف شیرینی جات مصنوعی و چرب به شدت پرهیز شود.

کردافشاری با اشاره به اینکه برای جلوگیری از یبوست بهتر است از سوپ‌ها در هنگام افطار استفاده شود، افزود: زنان باردار همچنین می‌توانند برای برطرف کردن آن از انجیر خیسانده و آلو بخارا استفاده کنند و استفاده از روغن زیتون نیز در غذا موثر است.

وی توصیه کرد: بهترین میوه‌ها برای مصرف توسط زن باردار شامل سیب، به، مویز، گلابی، زردآلو، انگور و انار و بهترین خشک بار برای مصرف توسط زن باردار نیز شامل بادام، پسته، فندق و گردو به شرطی که در مصرف آنها حد اعتدال رعایت شود.

این استاد دانشکده طب سنتی در پایان گفت: به عنوان نوشیدنی زنان باردار می‌توانند از آب میوه‌های طبیعی و شربت سکنجبین در این ماه بهره ببرند.