به گزارش اخبار پزشکی دکتر سلام؛ مطالعه جدیدی که در رابطه با بیماری MS  انجام گرفته، این هشدار را به ما می دهد که قرار گرفتن در معرض رنگ، لاک و دیگر حلال ها، به طور چشمگیری خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروز یا تصلب بافت های چندگانه (MS) را در افرادی که سابقه این بیماری را در یکی از اعضای خانواده خود داشته باشند، افزایش می دهد.

خطر ابتلا به MS با وجود این عوامل

مولتیپل اسکلروز (MS) یک بیماری التهابی مزمن است که بر روی 400000 نفر در ایالات متحده و 2.1 میلیون نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد.

اصلی ترین عوامل خطر تایید شده برای بیماری عبارتند از:

  • جنسیت
  • قومیت
  • ژن ها

خطر ابتلا به MS

زنان و افرادی که نژاد اروپایی دارند و یا کسانی که دارای استعداد ژنتیکی می باشند، بیشتر از مردان به MS مبتلا می شوند.

در حالی که این عوامل خارج از کنترل ما هستند، برخی از مطالعات به عوامل خطرزای “تغییر پذیر” اشاره می کنند، مانند عوامل خطرناک قرار گرفتن در معرض مواد سمی و مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی.

این عوامل، چیزهایی هستند که همه ما می توانیم آنها را  تغییر داده و یا از انجام آنها دوری کنیم. تحقیقات جدید حاکی از آن است که در واقع، قرار گرفتن در معرض حلال ها، یک عامل خطر مهم برای پیشرفت بیماری MS است و همچنین مصرف سیگار – یکی دیگر از عواملی است که خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

خطر ابتلا به MS توسط ژن ها، سیگار کشیدن و حلال ها افزایش می یابد

دکتر Hedström و همکارانش  بر روی فرضیه تحریک و سوزش ریه، ناشی از قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف خطرزا و ایجاد پاسخ ایمنی فوری در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد خطر ابتلا به MS هستند، آغاز به کار کردند.

برای بررسی اینکه آیا این فرضیه درست بوده یا خیر، محققان یک نمونه از 2042 نفر سوئدی که MS در آنها  تشخیص داده شده بود را با یک نمونه از 2947 فردی که از لحاظ جنسیت و سن با یکدیگر مطابقت داشتند، مورد مقایسه قرار دادند.

آزمایش خون نشان داد که چنانچه افراد از نظر ژنتیکی، مستعد خطر ابتلا به MS باشند، آیا دارای نوع دیگری از ژن به نام آنتی ژن گلبول سفید انسانی هستند؟

همچنین از شرکت کنندگان  پرسیده شد که آیا سیگار می کشند و آیا در معرض رنگ، لاک و یا حلال های آلی بوده اند یا خیر.

پرهیز از مصرف سیگار و اجتناب از قرار گرفتن در معرض حلال ها

مطالعه ای ترتیب داده شد که در این مطالعه، 139 نفر مبتلا به MS  و 525 نفر که MS نداشتند را در گروهی قرار دادند که ژن بیماری MS نداشتند، سیگار مصرف نمی کردند و در معرض مواد حلال قرار نداشتند.

درافرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به MS بودند و در معرض مواد حلال شیمیایی نیز قرار داشتند اما سیگار مصرف نمی کردند، 34 نفر مبتلا به MS و 19 نفر دیگر MS نداشتند.

و در گروهی که در آن افراد در معرض هر سه عامل خطرزا بودند، در 40 نفر از آنها MS تشخیص داده شد و 5 نفر دیگر MS  نداشتند.

به طور کلی، بر اساس یافته های دکتر Hedström و تیم تحقیقاتی او،  ژن های MS ترکیب شده با مواد حلال، حدود 60 درصد خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

به طور مشخص، قرار گرفتن در معرض حلال ها، باعث می شود تا افراد 50 درصد بیشتر به MS مبتلا شوند (در مقایسه با افرادی که در معرض چنین موادی قرار ندارند) و اگر ما استعداد ژنتیکی را به این اضافه کنیم، احتمال هفت برابر بیشتر می شود.

مهم تر از همه اینکه، افزودن سیگار به این ترکیب خطرناک، باعث بالا رفتن این خطر می شود. با مقایسه فردی که هیچ کدام از این سه عامل خطر را ندارد با فردی که تمام این سه عامل را دارد، احتمال ابتلا به MS  تا 30 برابر در این فرد بیشتر است.

این پزشک توضیح می دهد که: ” تعاملات قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه ترکیب این عوامل، اثرات بیشتری دارد نسبت به اینکه به تنهایی بخواهند تاثیر گذار باشند” .

او افزود: “تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم که چگونه این عوامل باعث ایجاد این خطر می شوند. قرار گرفتن در معرض مواد حلال و سیگار کشیدن ممکن است شامل التهاب و تحریک ریه شود که منجر به پاسخ ایمنی در ریه ها می گردد.”

دکتر گابریل سی دلوکا، از دانشگاه آکسفورد بر روی مقاله ای تحت عنوان اینکه” به چه علت ترکیبات ژن MS، مواد حلال ارگانیک و مصرف سیگار به طور قابل توجهی خطر ابتلا بهMS را افزایش می دهند”، تحقیق می کند.

در عین حال، به نظر می رسد که اجتناب از سیگار کشیدن و مواجهه غیر ضروری با حلال های آلی، به خصوص ترکیب این دو عامل با هم و تغییرات شیوه زندگی، می توانند در کاهش خطر ابتلا به MS ، به ویژه در افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند، موثر باشد.