همانطور که می دانید بعضی از بیماران سرطانی به شیمی درمانی پاسخ مناسبی نمی دهند. بسیاری از داستان های اندوهناک در مورد شکست شیمی درمانی وجود دارد، اما از زمانی به زمان دیگر، این شکست می تواند در واقع یک پایان خوش باشد. این همان چیزی است که درمورد بیمار زن 52 ساله ای، که چند ماه قبل و پس از اینکه فهمید سرطان سینه در سراسر بدن وی گسترش پیدا کرده و رو به مرگ است، اتفاق افتاد. او یک ماستکتومی داشت و غده های لنفاوی او هنگام اولین تشخیص خارج شده بود، اما یک دهه بعد، سرطان او با انتقام به شکل مرحله 4 برگشته بود. با بخش اخبار پزشکی دکتر سلام همراه باشید.

شیمی درمانی و درمان جدید سرطان

هر دو روش شیمی درمانی و درمان هورمونی برای او موفق نبود و سرطان به کبد و قفسه سینه او گسترش یافت. او قبول کرده بود که سه ماه از زندگیش باقی مانده است، او می گوید که قدردان زندگی است و میخواهد که از باقیمانده زندگی اش لذت ببرد، اما می خواست یک درمان تجربی را نیز به خاطر خانواده اش امتحان کند. این درمان توسط مؤسسات ملی بهداشت دکتر استیون روزنبرگ برای اولین بار معرفی شده است.

شیمی درمانی

این روش شامل یافتن چند سلول ایمنی در بدن یک بیمار می شود که جهش های ژنتیکی را در سلول هایی که باعث سرطان می شوند، می بیند و آنها را تبدیل به “قاتلان سلولهای سرطانی” میکند. پس از مطالعه سلول های ایمنی بیمار سرطانی ما، دکتر روزنبرگ سلول های سفید خون را که دارای این قدرت هستند پیدا کرد. سپس آنها را در یک آزمایشگاه به مقدار زیاد، استخراج و کشت کردند. سپس تعداد باورنکردنی 90 میلیارد از این سلولهای قاتل، به همراه داروهای تقویت سیستم ایمنی به بدن این بیمار تزریق شد.

این یک درمان بسیار شخصی است که می تواند به عنوان یک “داروی جاندار” شناخته شود. همانطور که دکتر روزنبرگ آن را ترجمه می کند، “جهش هایی که باعث ایجاد سرطان می شود، پاشنه آشیل آن است.”

در عرض ده روز، بیمار سرطانی واقعا می توانست تفاوت را احساس کند. او در قفسه سینه خود یک تومور بزرگ داشت که می توانست آن را لمس کند، و او بعد از آن می توانست احساس کند که تومور نرم تر و کوچکتر شده است. دو سال و نیم بعد، بیمار زن دیگر سرطان نداشت و دکتر روزنبرگ معتقد است که سلولهای او هنوز در تلاش هستند تا این سرطان را در حالت خاموش نگه دارند.

درمان همیشه موثر نیست، اما امید زیادی در شیمی درمانی نشان می دهد

اگر یک ناکامی در این درمان وجود داشته باشد، آنوقت به این معنی خواهد بود که این روش برای همه جواب نخواهد داد. وقتی این درمان جواب می دهد، این اتفاق چیزی جز یک معجزه نیست، اما تنها در 15 درصد از بیمارانی که آن را امتحان می کنند، موثر است. دو نفر از دوستان بیمار، که آنها نیز به سرطان پستان مبتلا بودند و به نزد دکتر روزنبرگ فرستاده شده بودند، با وجود این درمان درگذشتند.

شانس بزرگی نیست، اما این چیزی است که می تواند مرحله ای را برای تغییر الگو در درمان سرطان تعیین کند. دکتر روزنبرگ می گوید زمان آن فرا رسیده است که انکولوژیست ها اذعان کنند که سرطان برای هر شخص بیمار منحصر به فرد است و درمان آنها نیز باید با توجه به مورد خاص و بدن آنها، منحصر به فرد باشد. اساسا، باید برای هر بیمار یک داروی جدید ایجاد شود.

یافته های او در مجله Nature Medicine منتشر شده است و هرچند او معتقد است آماده استفاده از آن به صورت تجاری نیست، اما می تواند راه را برای درمان هایی که می تواند به شمار زیادی از بیماران سرطانی در آینده کمک کند، هموار سازد.

آن دسته از کارشناسان سرطان که در این آزمایش دخیل نبودند، پیشرفت قابل توجهی را ملاحظه کردند. دکتر لازلو رادوانی از موسسه تحقيقات سرطان انتاريو این روش را “پاسخ بي سابقه ای در سرطان پيشرفته پستان” توصيف کرد و گفت “ما در ابتدای يک انقلاب بزرگ هستيم”.

بیمار سرطانی ما که این روش را امتحان کرده، موفق شده است. درمان نه تنها زندگی او را نجات داد، بلکه وی انرژی و سلامت خوبی را که برای لذت بردن از زندگی لازم داشت، دریافت کرد. دکتر روزنبرگ و تیم او می توانند از نتایج این بیمار یاد بگیرند.

اگر محققان بتوانند راهی برای بالابردن میزان موفقیت درمان پیدا کنند، زندگی های بی شماری میتواند به طور بالقوه حفظ و نگه داری شود.

بازگردان: سیما آزاد فلاح