آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که بر روی مفصل های مختلف و بیشتر در دست و پا تاثیر می گذارد. این یک اختلال خودایمنی است و به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما کمی گیج شده و به بافت های خود حمله می کند. علت دقیق آن تابحال شناخته شده نیست و هنوز هیچ کس ثابت نکرده است که غذاهای خاصی باعث بروز آرتریت روماتوئید یا بدتر شدن نشانه های آن می شود. در این نوشتار از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی علائم، درمان، تشخیص و مقابله با این بیماری می پردازیم. با ما همراه باشید.

اجتناب از خوردن این غذاها با آرتریت روماتوئید

بعضی از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ادعا می کنند زمانی که از غذاهایی از خانواده nightshade پرهیز می کنند، احساس بهتری دارند؛ این گیاهان از خانواده سیب زمینی بوده و دارای توت های سیاه یا قرمز بوده و از آنها در ساختن داروهای گیاهی نیز استفاده می شود؛ برخی از معروف ترین اعضای این خانواده گیاهانی مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل و بادمجان می باشد.

آرتریت روماتوئید

شما می توانید تا مدتی از این غذاها اجتناب کنید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر، فقط باید مطمئن شوید که جای آنها را با سایر مواد مغذی پر کنید. غذاهایی نیز وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید زیرا این غذاها برای هیچ کسی خوب نیستند. از غذاهایی که در آنها به میزان بالایی چربی های ترانس وجود دارد و هنوز در برخی میان وعده ها یافت می شوند دور بمانید.

ممکن است کاهش چربی اشباع شده، که از محصولات لبنی و گوشت قرمز به دست می آید نیز کمک کند. گوشت قرمز را با ماهی های سالم و غذاهای دریایی جایگزین کنید و به جای مصرف کره، روغن زیتون یا کانولا را انتخاب کنید. با پرهیز از خوردن آب نبات، شیرینی ها و انواع پاستیل ها، قندهای اضافی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

اگر چنانچه به سدیم حساس هستید، ممکن است مفید باشد که غذاهای شور و غذاهای فرآوری- شده را کاهش دهید. اگر درمورد میزان مصرف مناسب سدیم برای خود مطمئن نیستید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

یک رژیم غذایی ضد التهاب سالم برای آرتریت روماتوئید

شواهد نشان می دهد که هیچ کدام از مواد غذایی خاص به کاهش التهاب کمک نمی کند، اما تغذیه در یک رژیم ضد التهابی سالم با مقدار زیادی میوه، سبزیجات و دانه های کامل، چربی های سالم و منابع کلسیم، برای سلامتی عمومی بسیار مفید است و یک راه برای جلوگیری از اضافه وزن شما می باشد.

آرتریت روماتوئید

به طور خاص، تحقیقات نشان می دهد که اسید های چرب امگا 3 ممکن است به شما در کاهش التهاب کمک کنند. شما اسیدهای چرب امگا 3 را در غذاهایی مانند ماهی، گردو، سویا، روغن کلزا، دانه های کتان و دانه کدو تنبل خواهید یافت.

همچنین خوردن میوه ها و سبزیجات می تواند به جلوگیری از آرتریت روماتوئید کمک کند. یک مطالعه نشان داد در زنانی که میوه و سبزیجات بیشتری در رژیم غذایی خود مصرف می کنند، نسبت به زنانی که رژیم های غذایی معمولی غربی دارند، کمتر احتمال بروز ابتلا به آرتریت روماتوئید وجود دارد.

همان مطالعه نشان داد که خوردن میوه ها و سبزیجات در زنانی که به این اختلال دچار شده اند و دارو مصرف می کنند، علائم را بهبود نمی بخشد. اما از آنجایی که اکثر مردم میوه و سبزی به اندازه کافی نمی خورند، افزایش مصرف میوه ها و سبزی های رنگارنگ یک راه آسان برای تقویت و بهبود سریع رژیم غذایی شما است.

بازگردان: سیما آزاد فلاح