victoza1

معالجه  با داروی دیابت ” لیراگلوتید ” به انضمام  رعایت رژیم غذایی و  فعالیت  ورزشی  سبب کاهش قابل توجه وزن و بهبود تعدادی از ریسک خطر امراض   قلبی عروقی مثل فشارخون بالا و کلسترول بالا می گردد. این پژوهش برروی بیش از 3700 بزرگسال سالمی که به بیماری دیابت مبتلا نیستند  ولی مبتلا به اضافه وزن  هستند  در چند مرکز بطور همزمان انجام شد.

نتایج این تحقیق در نشست جامعه ی بین المللی غدد وانجمن غدد درون ریز در شیکاگو ارائه  گردید.

 مدیر این تحقیق پرفسور Rouxازمرکز  تحقیقات عوارض دیابت در دانشگاه دوبلین می گوید: چنانچه بهبود این فاکتورها در طول  زمان ادامه یابد، خطر ابتلا به بیماری  قلبی کاهش می یابد.

این دارو در حال حاضر در بازار دارویی با نام Victoza®در دوزهای قابل تزریق 1.2میلی گرمی و 1.8میلی گرمی برای کمک به کنترل  قندخون بالغین مبتلا به دیابت نوع 2 (همراه با رژیم غذایی و ورزش) ارائه  می شود. در این تحقیق دوز 3 میلی گرم از این دارو برای مدت  طولانی برای مدیریت  وزن به عنوان  بخشی از تحقیق SCALE™(شواهد استفاده از Liraglutideدر افراد غیر دیابتی و دیابتی، کارآزمایی بالینی  بروی سیری و چاقی) در کارآزمایی چاقی و پیش دیابت  استفاده شد.

به گفته ی کارخانه ی سازنده Novo Nordiskاین دارو برای کاهش وزن تایید نشده است. در این تحقیق 3731 فرد چاق بالغ غیردیابتی یا دارای اضافه وزن  که حداقل یک فاکتور خطر بیماری دیابت و بیماری قلبی نظیر پیش دیابت، فشارخون یا کلسترول بالا را داشتند، شرکت کردند.

به عنوان بخشی از کوششهای کاهش وزن  دراین تحقیق از همه ی شرکت کنندگان خواسته شد به ورزش روزانه  بپردازند و  مقدار  500 کالری  از انرژی  غذایی که روزانه دریافت میکنند را کاهش  دهند. علاوه بر این بصورت  تصادفی به نسبت 2 به یک به این افراد روزانه یک دوز 3 میلی گرمی از لیراگلوتید  (2487نفر) یا پلاسبو( 1244 نفر) به مدت 56 هفته تزریق گردید.

بطور میانگین، افرادی که تحت درمان با لیراگلوتید (3 میلی گرم روزانه) قرار گرفتند، 8 درصد از وزن بدنشان کاهش یافت و نزدیک به 4.2سانتی متر از اندازه ی دور کمر این افراد نسبت به افراد گروه کنترل بیشتر کاسته شد.

درمقایسه  با افراد  گروه کنترل ، افراد تحت درمان با لیراگلوتید بهبود  فشارخون و بهبود چربیهای ناشتا شامل کلسترول LDL(بد)، کلسترول HDL(خوب)، تری گلیسریدها و کلسترول تام را تجربه کردند. دکتر Rouxمی گوید: نتایج استفاده از لیراگلوتید با دوز 3 میلی گرم نشان می دهد در گروه تحت درمان نسبت به پلاسبو میزان مصرف داروهای فشار خون و داروهای پلایین آورنده ی چربی کاهش  بیشتری یافته است.

 بطور کلی محققین  دریافتند که پروفایل ایمنی  استفاده از دوز  3 میلی گرم لیراگلوتید در روز مشابه  با کارآزمایی هایی بالینی های مصرف این دارو برای درمان  افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با دوز پایین است.

دکتر Rouxمی گوید: درحال حاضر  گزینه های درمانی زیادی برای چاقی وجود ندارد  و نیاز به  ابداع درمانهای جدید برای مقابله  با چاقی و بیماریهای مرتبط  با چاقی احساس می شود.

منبع-http://diabetestma.org