در حالی که جای زخم کوچک و ایجاد کبودی، در دوران کودکی شایع هستند، اما شنیدن اینکه کودکی دچار درد گردن شده است، موجب تعجب ما می شود. خیلی چیزها می تواند باعث درد گردن در کودکان شود و با تشخیص علت، میتوان بهترین تصمیم گیری را برای هر نوع درمان کرد. ما در این مقاله از بخش سلامت کودک و بیماری های دکتر سلام، در مورد علل بروز این عارضه و نحوه تشخیص و درمان آن توضیحاتی را برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید.

درد گردن چیست؟

درد گردن اغلب موقت و زودگذر است و در عرض یک یا دو روز و بدون درمان، بهبود می یابد. با این حال، گاهی اوقات تبدیل به درد مزمن و شدیدی می شود و  بر کیفیت زندگی، فعالیت های اجتماعی و انجام تکالیف مهد و مدرسه کودک می تواند تاثیر گذار باشد. کشیدگی عضلات گردن، ممکن است ناشی از کارهای سخت یا طولانی مدت باشد، مانند کار کردن طولانی با تلفن یا کامپیوتر. گوش دادن به کودکی که در حال بازگو کردن علائم خود، برای کمک به تشخیص و درمان درد این قسمت از بدن، خود می باشد،  سخت است.

درد گردن

درمان درد گردن در کودکان

درمان درد گردن در کودکان بستگی به علت اصلی آن دارد. در کوتاه مدت، درمان های خانگی ممکن است به کودک کمک کنند تا احساس راحتی کنند.

درمان های خانگی

درمان با برخی از داروهای خانگی ساده به درمان درد خفیف تا متوسط کودکان کمک می کنند.

در یکی دو روز اول، یخ به کاهش تورم و التهاب کمک می کند. یک بسته یخ یا کیسه ای از یخ را درون حوله ای بپیچید و به مدت 20 دقیقه روی گردن بگذارید.

اگر بعد از چند روز درد این قسمت از بدن، همچنان ادامه داشته باشد، گرما ممکن است به درمان کمک کند. به این منظور، از کمپرس آب گرم استفاده کنید و یا یک تشک الکتریکی گرم را  به مدت 10 دقیقه بر روی گردن کودک قرار دهید.

حمام آب گرم نیز به آرامش عضلات کمک کرده و درد را کاهش می دهد.

 کودک ممکن است از طریق کشش عضلات گردن خود در طول روز یا یک ماساژ ملایم، درد کمتری داشته باشد و حس بهتری داشته باشد.

برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) دارای ترکیباتی هستند که برای کودکان خطری ندارند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil)، ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

 به دستورالعمل های روی داروها عمل کنید و از دادن داروهای قوی مخصوص بزرگسالان به کودکان اجتناب کنید، مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد.

تغییر سبک زندگی

 تغییراتی در شیوه زندگی می تواند به جلوگیری از درد این ناحیه کمک کند.

1- در کودکانی که از گوشی های هوشمند یا سایر دستگاه های تکنولوژیکی برای مدت طولانی استفاده می کنند، آموزش اقدامات زیر به کودکان، می تواند به صحیح نگه داشتن گردن و کاهش درد آنها کمک کند:

2- زمانی که به تلفن همراه نگاه می کنید، برای پایین آوردن فشار بر روی گردن، دراز بکشید.

3- در حال نشسته یا ایستاده، تلفن را در سطح چشم ها نگه دارید تا  پشت و گردن صاف و راست باشند.

4- به منظور برداشتن فشار از روی گردن و اینکه به چشمان خود استراحتی بدهید، به طور منظم سرتان را از روی گوشی یا صفحه کامپیوتر بلند کنید و هرنگاهی اطراف را نگاه کنید.

5- کشش عضلات نیز ممکن است کمک کننده باشد. آکادمی آمریکایی طب کودکان پیشنهاد می کند تمرینات زیر را هر روز و به مدت 3 دقیقه  انجام دهید:

 • رساندن چانه به هر دو شانه
 • رساندن گوش به هر دو شانه
 • حرکت سر به جلو و عقب

کودک این حرکات کششی را باید به آرامی انجام دهد و هیچ گونه فشاری را بر روی گردن وارد نکند. در صورتی که این حرکات همراه با درد باشد، ادامه آن توصیه نمی شود.

6- بعضی بچه ها باید نوع خوابیدن خود را تغییر دهند. بعضی از این تغییرات عبارتند از:

 • خوابیدن بر روی پشت یا پهلو به جای خوابیدن بر روی شکم
 • خوابیدن به پهلو و قرار دادن یک بالشت در بین زانوها
 • خوابیدن بر روی یک بالشت کوچک و نرم به جای استفاده از بالشت بزرگ

درد گردن در کودکان

علل شایع این عارضه در کودکان

علل رایج درد گردن در کودکان عبارتست از:

وضعیت نادرست گردن و پایین انداختن سر

قرار دادن گردن در وضعیتی نادرست، به درد این ناحیه منجر می شود، به ویژه در کودکانی که به مدت طولانی پشت کامپیوتر می نشینند، و یا از تلفن هوشمند استفاده می کنند و یا تلویزیون می بینند. کار کردن طولانی مدت با گوشی هوشمند، مطالعه یا خواندن کتاب ممکن است به این درد منجر شود.

هر گونه حرکتی که سر را به جلو و پایین خم کند، باعث فشار بر روی گردن می شود. همانطور که محققان خاطرنشان می کنند، داشتن درد اسکلتی- عضلانی درکودک، می تواند مشابه مشکلاتی همانند بزرگسالان باشد. در صورتی که درمان انجام نشود، ممکن است این درد مزمن تا دوران بلوغ، همراه کودک باقی بماند.

 درد گردن در کودکان با فعالیت های بدنی

فعالیت های فیزیکی مانند بازی ها یا ورزش های خشن، علت رایج آسیب های جزئی در بچه هاست. سقوط، ضربه زدن با سر و یا حرکات عجیب و غریب در طول انجام فعالیت های بدنی، ممکن است باعث پیچ خوردگی خفیفی در گردن شود. پزشک باید هر گونه دردی که بعد از یک آسیب  اتفاق می افتد را تشخیص دهد.

خوابیدن به شکل نادرست

 کودک ممکن است در موقعیتی بخوابد که به علت فشار عضلانی باعث ایجاد درد در ناحیه گردن، شانه یا پشت شود.

درد، اغلب موقت و زودگذر است اما می تواند مشکلات عمده ای را با توجه به انجام فعالیت های روزمره ایجاد کند. کودک ممکن است برای چرخاندن سر از یک سمت به سمت دیگر دچار مشکل شود و حتی ممکن است قادر به انجام کارهای ساده ای مانند گذاشتن کوله پشتی روی پشت یا نگاه کردن به کتاب برای خواندن مطلب، نباشد.

تورم غدد لنفاوی

تورم غدد لنفاوی واکنشی است که در برابر عفونت های ساده ای مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا گلودرد استرپتوکوکی به وجود می آیند. غدد  لنفاوی متورم، می توانند باعث درد در یک یا هر دو طرف گردن شوند و  معمولا درست در زیرگوش و فک ایجاد می شوند.

داروهای OTC به کاهش علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا کمک می کنند. برای عفونت هایی که در طول زمان بهبود نیافتند، بهتر است که توسط پزشک معاینه شوید و در صورت لزوم از آنتی بیوتیک ها یا درمان دیگری استفاده کنید.

مننژیت و درد گردن در کودکان

سفت بودن عضلات گردن ممکن است نشانه ای از شدت عفونت باشد. اگر کودک تب دارد و قادر به حرکت گردن بدون درد نیست، ممکن است نشانه ای از مننژیت باشد.

چنانچه فرد از لحاظ پزشکی، خدماتی را دریافت نکند، بیماری مننژیت می تواند زندگی اش را تهدید کند. سایر علائم مننژیت عبارتند از:

 • سردرد
 • جوش و تحریکات پوستی
 • مشکل در خوردن غذا

 کودکی که مبتلا به درد گردن ناگهانی با تب بالا  می شود، باید فورا توسط یک پزشک معاینه شود.

بیماری Lyme

بیماری Lyme ( بیماری التهابی که با تحریکات پوستی، سردرد، تب و لرز همراه است و از طریق کنه منتقل می شود)  ممکن است موجب درد این قسمت از بدن شود. کودکانی که در مناطقی زندگی می کنند که بیماری Lyme شایع  است، باید به طور منظم از نظر کنه ها یا نشانه هایی از گزش کنه مانند جوش، قرمزی یا التهاب بررسی شوند.

کودکان مبتلا به بیماری Lyme ممکن است دارای غده های لنفاوی متورم و عضلات و مفاصل دردناک باشند و همچنین از نظر جسمی ضعیف باشند.

هر کسی که فکر می کند فرزندش به این بیماری مبتلا می باشد و به این قضیه شک دارد، باید با پزشک خود تماس بگیرد.

علل دیگر

علل نادر درد گردن در کودکان عبارتند از:

 • آسیب های ناشی از سقوط یا تصادف اتومبیل
 • سرطان
 • آرتریت دوران کودکی

درد گردن

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

اغلب موارد درد گردن در کودکان موقت و زود گذر است. اگر درد بیش از چند روز ادامه داشت، بهتر است با یک پزشک برای تشخیص درست مشورت کنید.

هر کودکی که علائم شدید زیر را به همراه درد تجربه کند باید در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شود. این علائم عبارتند از:

 • سرگیجه
 • گیجی
 • سردرد
 • بی حسی یا حس سوزش و خارش

اگر درد ناشی از آسیب های شدید، مانند تصادف اتومبیل باشد و یا اگر کودک قادر به حرکت و یا ایستادن نیست، باید مراقب های اورژانسی را برایش انجام دهید.

تشخیص درد گردن در کودکان

پزشکان برای تشخیص علت درد در گردن کودک، یک معاینه فیزیکی را انجام خواهند داد. پزشک از کودک سوالاتی می پرسد مبنی بر اینکه آیا درد بعد از انجام  فعالیت بدنی شروع می شود یا علت دیگری برای درد آن وجود دارد.

پزشکان ممکن است درباره عادت های کودک، از جمله درباره چگونگی استفاده از دستگاه های الکترونیکی در طول روز، سوالاتی را بپرسند، همچنین ممکن است از تصویربرداری مانند اشعه ایکس برای بررسی صدمات استفاده کنند.

اگر پزشکان به نوعی عفونت، مشکوک شوند، ممکن است که گردن را از لحاظ تورم غدد لنفاوی بررسی کنند و برای درمان، در صورت عفونت باکتریایی، آنتی بیوتیک تجویز کنند.

در اغلب اوقات درد در گردن در کودکان با گذشت زمان از بین می رود. با این حال، برخی از علل درد گردن می توانند جدی باشند، بنابراین مراقبین کودک باید به شکایات کودک گوش کنند و از بروز علائم اضافی جلوگیری کنند.

تغییرات شیوه زندگی ممکن است به اصلاح عضلات ضعیف کمک کند، همچنین تغییر عادات روزمره از درد این ناحیه جلوگیری می کند. داروهای خانگی ساده مانند استفاده از حرارت یا بسته های یخ، می توانند درد خفیف را از بین ببرند.

هر کسی که به بروز علائمی در فرزندش مشکوک است، باید با یک پزشک صحبت کند.