در ادامه مطلب می توانید با اماکن تاریخی و دیدنی دو کشور ترکیه و گرجستان آشنا شوید.

با اینکه ترکیه به شهری مدرن و امروزی شهرت یافته، اما این شهر پر از داستان های پر رمز و رازیست که از شهر های تاریخی و اسرار آمیزاش به جا مانده است.در طول سفر با تور ترکیه، به تاریخ سفر خواهید کرد و از تماشای شهر تاریخی اوراسیایی  استانبول و دیگر اماکن تاریخی نظیر شهر تاریخی تروآ، شهر اسرار آمیز و باستانی افسوس، منطقه باور نکردنی پاموکاله و سرزمین کهن و از دل تاریخ بیرون زده  کاپادوکیه حیرت زده خواهید شد.

 

مشهور ترین اماکن دیدنی تاریخی ترکیه

 

۱.استانبول ترکیه – Istanbul

پیش از سفر با تور استانبول حتما این مطلب را بخوانید.سفر شما به ترکیه احتمالا از استانبول آغاز می شود، سفری به شهر بازار های مشهور، مسجد ها و بنا های تاریخی معروف تاریخی دنیا و… اما با همه این ها، استانبول را می توان تلفیقی از یک شهر مدرن و تاریخی دانست چرا که انعکاس و بقای  ۶ دهه قبل را به خوبی می توان در بازتاب این شهر مدرن دید و لمس کرد.

کاخ توپکاپی، مسجد آبی و مسجد ایاصوفیه با ۱۴۷۸ سال سن از اماکن تاریخی باورنکردنی پر از گنج و راز های باقی مانده از سالها پادشاهی و سلطنت در این منطقه است . شاید یکی از دلایل محبوبیت تور استانبول همین تاریخ و اسرار نهفته در دل اماکن بسیار زیبای تاریخی آن باشد، بنا های تاریخی استانبول، این شهر را انقدر جذاب و منحصر به فرد کرده است، از این رو در طول سفر به ترکیه حتما سری به استانبول بزنید.

 

۲.شهر تاریخ تروی یا تروآ ترکیه – Troy

در شمال  غربی ترکیه، شهر تاریخی و اسرار آمیز تروآ با قدمت بیش از ۴ هزار سال را خواهید دید که به مرکز تمدن ترکیه شهرتی پیشینه دارد و به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. بیشتر مردم بر این باوراند که این شهر پیش از قرن ۱۹هم تنها شهری در افسانه ها و داستان ها بوده که در قرن ۱۹ هم به واقعیت تبدیل شده است. تنها چیز هایی که از این شهر باقی مانده گنج ها و آثار باستانی زیبای این شهر است.

شهر تروی به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشته، بین قاره اروپا و آسیا، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مرکز تمدن ترکیه محسوب می شده به همین دلیل جنگ های زیادی بر سر آن رخ داده و راز های زیادی پست این شهر پنهان است.

یکی از داستان های افسانه ای تروی مربوط به اسب چوبی در جنگ بین یونان باستان و تروی می باشد; این افسانه مربوط به ربوده شدن هلن زن زیباروی منلاس یکی از چند فرمانروای یونان توسط پاریس پسر پریام شاه ایلیون (تروا) بود. خواستگاران هلن با هم پیمان بسته بودند که چنانچه گزندی به هلن رسید شوهرش را به مکافاتش برسانند. از این رو سپاهی بزرگ به فرماندهی آگاممنون و با حضور پهلوانانی چون آشیل، اولیس، آژاکس و… به سوی شهر تروا روانه گردید تا هلن را از تروی باز گردانند. سپاهیان یونان مدتی مدید (در حدود ۱۰ سال) تروی را محاصره کردند  اما تلاش آنها بیهوده بود و توان مقابله با نگهبانان تروا و هکتور برادر پاریس نمی شدند. از این رو پریلیس، نهاندان پیشگو و به روایتی کالخاس، پیشگوی دیگر (یا شاید اولیس) به آگاممنون پیشنهاد کرد با هدیه دادن اسبی چوبین و بزرگ و اما  توخالی اعلام صلح بنمایند تا با پنهان کردن جنگجویان درون اسلب بتوانند دروازه شهر را باز کنند. بیشتر ببینید و بدانید: تور استانبول لحظه آخری

 

بدین ترتیب اسب چوبی با حیله صلح داخل شهر شد و جنگجویان یونانی در تاریکی شب از شکم اسب بیرون آمدند و دروازه شهر را گشودند، به این ترتیب بود که شهر توسط جنگجویان یونانی به تصرف در آمد.

 

۳. شهر تاریخی و اسرار آمیز افسسوس  ترکیه – Ephesus

شهر باستانی و قدیمی افسوس که در نزدیکی شهر تاریخی Selcuk در نزدیکی ازمیز و کوش آداسی قرار دارد و یکی از مناطق تجاری مهم در تاریخ باستان ترکیه بوده است که حال به یکی از مناطق دیدنی توریستی ترکیه تبدیل شده است. مسافرانی که به دنبال ماجراجویی شگفت انگیز و متفاوت هستند از این شهر بازدید می کنند. آثار منحصر به فردی که از این شهر تاریخی به جا مانده معبد آرتیمیس، خانه‌های تراسدار، کتابخانه سِلسوس و جاده کورِتِس است که هرساله تعداد زیادی از مسافران ترکیه را مجذوب خود کرده است.

برای  بازدید از اسرار آمیز ترین شهر دنیا کافیست آماده سفر با یکی از تور های ارزان ترکیه شوید تا خاطره سفری رویایی را همیشه در دل و خاطر خود حفظ کنید.

 

جاذبه های تفلیس

در طی هزاران سال تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است این کشور بارها مورد اشغال و تاراج ملت های زیادی قرار گرفته و در طول قرن ها امپراطوری های بسیاری از جمله امپراطوری رم،مغول ها و ایرانیان برآن حکومت کردند.پیش از سفر با  تور گرجستان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سفر باتو مراجعه کنید.

 

ما گرجستان توانست در قرن های یازدهم و دوازدهم از زیر سلطه ی ملک تامار و شاه دیوید بیرون بیاید و وارد عصر طلایی شود در طول این قرن ها گرجی ها نمونه های جذاب و بی نظیری از معماری و اثار هنری را خلق کردند که نشانگر فرهنگ و تمدن انهاست برخی از این بناهای تاریخی در حال حاضر در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند و جز پر پازدیدترین اثار باستانی گرجستان محسوب میشود

– قلعه ناریکالا | Narikala

قلعه ناریکالا، شناخته شده ترین و قدیمی ترین جاذبه پایتخت گرجستان است که در مرکز شهر خودنمایی می کند و آن را با عنوان قلب و روح تفلیس می شناسند.

ناریکالا در حال حاضر متشکل از دو بخش محصور است که در میان باغ گیاهشناسی تفلیس و حمام های گوگردی قرار گرفته است. در حیاط پایین قلعه، کلیسای تازه بازسازی شده سنت نیکلاس به چشم می خورد. شاید بد نباشد بدانید که قدمت کلیسای نخستین به قرن سیزدهم میلادی بر می گردد و در اخیرا در طی سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ بازسازی شده است.

بیشتر بخوانید: تور لحظه آخری

قلعه ناریکالا در قرن چهارم میلادی ساخته شد و بعدها در قرن هفتم میلادی توسط خاندان امویه گسترش یافت. سپس هنگامی که مغول ها بر شهر سلطه داشتند، نام این قلعه تاریخی به نارین قلعه (قلعه کوچک) تغییر پیدا کرد و در گذر زمان به شکل ناریکالا درآمد.

برای رسیدن به قلعه ناریکالا می توانید با پرداخت ۱ لاری و از درون بوستان رایک، با استفاده از تله کابین خود را به بالای کوه و خود قلعه تاریخی برسانید.

 

حمام های گوگردی تفلیس | Tbilisi Sulfuric Baths

 

نام پایتخت گرجستان به زبان گرجی «تبلیس» است که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و در این زبان به معنای گرم است. از آن جا که ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه های کوه تابوری در نزدیکی شهر وجود دارد، این نام را برای شهر باستانی برگزیدند. جالب آن که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین آن جا می جوشد.

حمام های گوگردی تفلیس نیز رابطه تنگاتنگی با این چشمه ها و تاریخ شهر دارند. آب این چشمه ها درصد بالایی از گوگردی و دیگر مواد معدنی را در خود حمل می کند و اغلب درجه ای بین ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد دارد. جالب است بدانید که از آب این چشمه ها سال های سال برای آب درمانی و درمان امراض پوستی و آرتروز استفاده می کردند. البته این تنها کاربرد حمام های گوگردی نبود و این چشمه های آب گرم در طی قرن ها با زندگی روزمره مردم تفلیس، پیوند خورده است. مردم در طی روز و برای استراحت به حمام های گوگردی می رفتند و حتی میهمانی های رسمی شام را نیز در این حمام ها برگزار می کردند.

 

 

ساحل سحر آمیز گرجستان:

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است . در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریح گاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود

باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی ، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد.کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است

 

کوه کازبک

کازبک نام کوهی است در شمال شرق گرجستان که در نزدیکی مرز روسیه واقع شده است. این کوه را با نام «اورست کوچک» نیز می‌خوانند کوه کازبک از جمله جاذبه های توریستی گرجستان است که در سفر به این کشور نباید آن را از دست داد.

کازبک ( قازبگی ) نام کوهی است در شمال شرق گرجستان و در نزدیکی مرز روسیه واقع شده و ارتفاع آن ۵۰۴۷ متر است. درجهٔ سختی قلهٔ این کوه با درجهٔ سختی قله‌های رشته‌کوه هیمالیا برابری می‌کند و به نام اورست کوچک مشهور است. نام گرجی این قله میکنواری به معنی “کوه یخ” می باشد.

“اورست کوچک” نامی است که به کازبک اطلاق شده است. قله مخروطی و منفرد کازبک (Kazbegi) از رشته‌کوه‌های منطقه قفقاز و در مرز میان کشور گرجستان  و روسیه واقع شده است. رشته‌کوه قفقاز رشته‌کوهی است اوراسیائی میان دریای سیاه و دریای خزر در منطقه قفقاز.  رشته کوه عظیم قفقاز بطول 1200 کیلومتر از سه بخش تشکیل شده است بخش غربی از دریای سیاه تا البروس، بخش مرکزی از البروس تا قله کازبک، و بخش غربی از کازبک تا کشور آذربایجان قله شاه داغی و در نهایت در دریای خزر بپایان می رسد.

 

دریاچه لیسی

دریاچه لیسی یکی از جاذبه های گردشگری شهر تفلیس پایتخت گرجستان محسوب می شود. این دریاچه زیبا در شمال غربی شهر تفلیس قرار دارد.

مساحت دریاچه لیسی ۱۶ کیلومتر مربع ، حداکثر عمق آن در فصل بهار که بیشترین آب را در خود دارد ۴ متر و متوسط حجم آب دریاچه در حدود ۱٫۲ میلیون مترمکعب است و جزو برترین جاذبه ها و دیدنی های شهر تفلیس می باشد.

دریاچه لیسی در فصل بهار حداکثر آب و در فصل پاییز حداقل آب را دارد. دمای آب این دریاچه در فصل تابستان ماکزیمم به ۲۸ درجه سانتی گراد می رسد و شرایط خوبی را برای شنا و سایر ورزش های آبی از جمله قایق سواری مهیا می کند.

آب دریاچه لیسی تا حدودی شور است و در حدود ۲۶۰۰ میلی گرم در لیتر املاح دارد. آب این دریاچه بیشتر از باران ، برف و چشمه های طبیعی زیرزمینی تامین می شود. این دریاچه در محل دره رودخانه کورا ( رودخانه متکواری ) واقع شده و موقعیت آن ۴۱°۴۱′N 44°۴۴′E است.