breast_cancer_month

عناصر زیر ازجمله موارد افزایش دهنده  خطر ابتلا به سرطان پستان هستند:

استروژن ( ایجاد شده در بدن)

استروژن هورمونی ست که در بدن تولید می شود و  به بدن کمک می کند تا ویژگی­های زنانگی را در زنان رشد و نگه داری کند. در معرض استروژن بودن در مدت زمان طولانی احتمالا خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­دهد. میزان استروژن در دوران قاعدگی زنان به بالاترین حد خود می­رسد.  بعضی زنان به دلایل زیر بیشتر در معرض استروژن هستند:

  • قاعدگی زودهنگام:  اولین قاعدگی در سن ۱۱ سالگی و یا زودتر تعداد سال­هایی که بافت پستان در معرض استروژن بوده را افزایش می­دهد.
    • یائسگی دیرهنگام: هر چه تعداد سالهایی که زنان قاعدگی را تجربه می کنند بیشتر باشد، بافت پستان­شان سال­های بیشتری در معرض  با استروژن قرار خواهد گرفت.
    • حاملگی دیر هنگام و یا نداشتن حاملگی: ازآنجایی­که سطح استروژن در دوران حاملگی پایین تر از حد نرمال است،  بافت پستان در زنانی که بعد از ۳۵ سالگی حامله می­شوند و همچنین زنانی که هرگز حاملگی را تجربه نکرده اند در معرض استروژن بیشتری هست.

ترکیبی از درمان جایگزینی هورمون و یا هورمون درمانی

هورمونهایی چون استروژن و پروژسترون در آزمایشگاه نیز می­توانند تولید شوند. استروژن، پروژسترون و یا هر دو ممکن است در مواقعی که فرد تخمدان­هایش به دلیل یائسگی و  یا برداشتن تخمدانها دیگر استروژن تولید نمی­کند به عنوان دارو تجویز شود. به این روش درمان هورمون جایگزین و یا هورمون درمانی نامیده می شود. ترکیب درمان هورمون جایگزین و  یا هورمون درمانی  ترکیب استروژن با پروژسترون و یا  پروژستین است. این مدل درمان ها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­دهند. زنانی­که ترکیبی از داروهای درمان هورمون جایگزین و هورمون درمانی را مصرف می­کنند، احتمال داشتن ماموگرامی غیرطبیعی را افزایش می­دهند.

در معرض پرتو درمانی بودن

پرتو درمانی بر روی قفسه سینه در درمان سرطان­ها احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­دهد و خطر آن ۱۰ سال بعد از درمان شروع میشه و تا آخر عمر باقی می ماند. خطر ابتلا به سرطان پستان بستگی به  دوز پرتو درمانی و  سنی که پرتو درمانی درآن بر روی فرد انجام شده دارد. خطر ابتلا به سرطان پستان در صورتی­که پرتودرمانی در دوران بلوغ انجام شده باشد بالا می­رود. برای مثال، پرتودرمانی به عنوان درمان بیماری لنفوم هوچکین در سن ۱۶ سالگی به خصوص پرتودرمانی بر روی قفسه سینه و گردن احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­دهد.

پرتودرمانی برای درمان سرطان در یک پستان احتمال ابتلا به سرطان در پستان دیگر را افزایش نمی­دهد.

زنانیکه در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان به دلیل تغییرات به ارث رسیده در ژن های ‌BRCA1  و  BRCA2 هستند و در معرض پرتودرمانی مانند ایکس ری قفسه سینه قرار گرفته اند ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها بالا برود مخصوصا زنانی که قبل از بیست سالگی ایکس ری شدند.

چاقی

چاقی احتمال ابتلا به سرطان پستان را در  زنانی که بعد از یائسگی از درمان هورمون جایگزین  استفاده نکرده اند افزایش می­دهد.

مصرف الکل

نوشیدن الکل احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­دهد. خطر ابتلا به سرطان پستان با مقدار میزان مصرف الکل بالا می­رود.

وراثت

زنانیکه تغییرات ژنی در ژنهای BRCA1  و BRCA2  را به صورت موروثی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند و سرطان پستان ممکن است درآنها درسنین جوان­تری رخ دهد.

منبع-http://iranpink.com