در مورد سونوگرافی ترانس واژینال چه اطلاعاتی دارید؟ آیا تا به حال این سونوگرافی برایتان تجویز شده است؟ شاید برایتان سوال باشد که آیا این سنوگرافی، دارای پرتوهای مضر است و اگر در دوران بارداری برایتان تجویز شود، عوارض و خطراتی برای جنینتان دارد؟ بهتر است قبل از انجام این سونوگرافی، اطلاعات لازمی بدست آورده و دانش خود را ارتقا دهید. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام، استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال و نحوه آماده شدن برای آن را توضیح می دهیم. همچنین انتظارات خود را از این روش مورد بررسی قرار می دهیم.

سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

سونوگرافی ترانس واژینال یا سونوگرافی آندوواژینال، روشی بی خطر و آسان است که پزشکان برای بررسی اندام های داخلی در ناحیه لگن زنان استفاده می کنند. در این روش، با استفاده از امواج صوتی و با فرکانس بالا ، تصاویر دقیقی از اندام های داخلی تهیه می شود. بر خلاف اشعه ایکس، در این روش، از اشعه استفاده نمی کنند، یعنی اینکه عوارض جانبی مضری ندارند و بسیار امن هستند. حتی زنان باردار و زنان شیرده، بدون هیچ نگرانی می توانند این سونوگرافی را انجام دهند. شاید برایتان سوال باشد، چه لزومی دارد که این سونوگرافی را انجام دهید و چرا از همان سونوگرافی شکمی استفاده نمی شود؟! با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این موضوع بپردازیم.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال به چه منظوری، استفاده می شود؟

 اکثر افراد هنگامی که با واژه سونوگرافی مواجه می شوند، تصویری از سونوگرافی شکمی را تصور می کنند که در آن پزشکان با استفاده از دستگاهی به نام مبدل و تماس آن بر روی سطح پوست، تصاویری داخلی به دست می آورند. اگر چه سونوگرافی شکمی، قادر به ارائه اطلاعاتی درباره ارگان های شکمی می باشد، اما تصاویر دقیقی از ارگان های ناحیه لگن را ارائه نمی کند.

بعضی از علائم و شرایط پزشکی مانند قرار گرفتن بافت اندومتر در خارج از رحم و بروز درد در ناحیه لگن، نیاز به تصاویری با کیفیت خیلی بالاتر نسبت به تصاویری دارد که با استفاده از سونوگرافی شکمی انجام می شود.

بر خلاف سونوگرافی شکمی، سونوگرافی ترانس واژینال ، یک معاینه داخلی است که در این روش، مبدل را داخل واژن کرده و تصاویر دقیقی از اندام های ناحیه لگن می گیرند.

ممکن است برای بررسی اندام های داخلی زیر، از روش سونوگرافی ترانس واژینال استفاده کرد:

 • واژن
 • گردن رحم
 • رحم
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان ها
 • مثانه

سونوگرافی ترانس واژینال

این سونوگرافی برای بررسی موارد زیر استفاده می شود:

 • کیست های تخمدان یا تومورها
 • فیبروئیدها
 • پولیپ ها

پزشکان سونوگرافی ترانس واژینال را ممکن است برای دلایل مختلفی، توصیه کنند. برای مثال، این روش برای فردی که علائم و نشانه های زیر را تجربه می کند ضروری می باشد:

 • درد لگن
 • خونریزی واژینال بدون دلیل
 • ناباروری
 • نتایج غیر طبیعی از انجام آزمایشات مربوط به لگن یا شکم

پزشکان در بعضی از زنان باردار، انجام این سونوگرافی را برای بررسی علائم زیر، توصیه می کنند:

 • بررسی ضربان قلب جنین
 • تایید تاریخ بارداری
 • بررسی وضعیت جفت
 • بررسی حاملگی خارج از رحم
 • کنترل حاملگی هایی که با خطر بالای سقط جنین مواجه هستند

سونوگرافی ترانس واژینال

چگونگی آماده شدن برای این سونوگرافی

این سونوگرافی روشی ساده و بدون درد است که به مقدمات کمی نیاز دارد.

امکان دارد پزشک بخواهد که مثانه شما خالی یا تا حدی پر باشد. و یا برعکس، بخواهد که مثانه کاملا پر باشد. در صورت پر بودن مثانه، باید 32 اونس آب را به مدت 30 دقیقه تا 60 دقیقه قبل از شروع آزمایش، بنوشید.

استفاده از پروب (میله جراحی) کمی ناراحت کننده است و اگر در مورد انجام این روش احساس نگرانی می کنید، با پزشک خود در این باره بیشتر صحبت کنید.

اگر پریود هستید و تامپون دارید، باید قبل از سونوگرافی، آن را بردارید.

روش انجام سونوگرافی ترانس واژینال

یک پزشک یا تکنسین آموزش دیده، بیشتر سونوگرافی های های ترانس واژینال را انجام می دهد.

هنگامی که شخص وارد اتاق معاینه می شود، باید از کمر به پائین، لباس خود را دربیاورد و لباس مخصوص بیمارستان را بپوشد و سپس بر روی تخت معاینه دراز بکشد و زانوهای خود را خم کند. در بیشتر موارد، روی فرد را با یک ملافه می پوشانند.

 مبدل شبیه یک میله است و از تامپون، قدری بزرگتر است. متخصص سونوگرافی، قبل از قرار دادن این میله در داخل واژن، روی آن را با کاندوم و ژل روان کننده، میپوشاند.

با قرار گرفتن مبدل در جای خود، این دستگاه شروع به دریافت امواج صوتی می کند که از اندام های داخلی به آن می رسند. متخصص سونوگرافی، با حرکت از یک سمت به سمت دیگر و همچنین حرکات چرخشی، بر روی نواحی مختلفی، توجه می کند. مبدل این اطلاعات را مستقیما به یک نمایشگر تلویزیون انتقال می دهد که یک سری از تصاویر را بر روی آن میتوان مشاهده کرد.

تصاویری که توسط مبدل گرفته می شود بلافاصله بر روی صفحه نمایش، ظاهر می شود و این امکان را به متخصص سونوگرافی و فرد می دهد تا به موقع، این تصاویر را مورد بررسی قرار دهند.

سونوگرافی ترانس واژینال

خطرات و عوارض جانبی

بر خلاف اشعه های X که مرسوم می باشد، در این سونوگرافی از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی شود. به همین دلیل، روشی بسیار امن و بدون خطر است.

انجام این سونوگرافی، برای زنان باردار کاملا بدون خطر است و برای جنین هم خطری ندارد.

 هنگامی که مبدل وارد واژن می شود، فرد ممکن است احساس اندکی فشار و مقدار کمی ناراحتی کند. این احساس پس از پایان سونوگرافی، باید از بین برود.

 همیشه با متخصص سونوگرافی یا پزشکی که این آزمایشات را انجام می دهد، حرف بزنید و اگر چیزی باعث ناراحتی شما می شود، به آنها اطلاع دهید.

چه انتظاری از سونوگرافی ترانس واژینال می رود؟

همانند دیگر سونوگرافی ها، این سونوگرافی هم در یک اتاق تاریک انجام می شود تا تصاویر به همان کیفیتی که روی مانیتور کامپیوتر ظاهر می شود، دیده شوند. بعضی از خانم ها بخصوص افرادی که برای اولین بار ایت که این سونوگرافی را انجام می دهند، ممکن است احساس کمی درد و ناراحتی داشته باشند. تنفس عمیق می تواند به آرام کردن ماهیچه ها برای از بین رفتن هر گونه فشار و ناراحتی جزئی که ممکن است رخ دهد، کمک کند.

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و برای کاهش استرس و اضطراب خود، هر نوع سوالی که برایتان ایجاد ابهام در مورد این سونوگرافی کرده است را از پزشکتان بپرسید. این روش دردی همانند معاینه معمولی زنان دارد و تنها فشار وارد شده از مبدل، ممکن است کمی ناراحتی برایتان بوجود آورد.

این سونوگرافی حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. پس از اجام این سونوگرافی، شما می توانید سریعا به فعالیت روزمره خود برگرید و نیازی به استراحت و دوره نقاهت برای بهبودی نیست. این سونوگرافی می تواند نقش مهمی در کمک به حفظ سلامت زنان و اورولوژی بهینه داشته باشد.

سونوگرافی ترانس واژینال

تفسیر نتایج

اگر توسط پزشک انجام شود، فرد بلافاصله نتیجه معاینه را دریافت می کند. اما اگر متخصص سونوگرافی، این روش را انجام دهد، تصاویر را به منظور تجزیه و تحلیل، برای رادیولوژیست می فرستد. سپس رادیولوژیست، گزارشی کتبی از نتایج را برای دکتر ارسال می کند.

به هر حال، بعد از انجام سونوگرافی، با پزشک صحبت کنید تا شما را در جریان نتایج این معاینه قرار دهد. این گفتگو می تواند هم به صورت شخصی و هم به صورت تلفنی انجام شود.

نتیجه گیری کلی

این سونوگرافی، روشی بسیار امن و بدون خطر است. افراد در حین معاینه ممکن است احساس ناراحتی کنند، اما این احساس، موقت و زودگذر است.

آزمایش در حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و نتایج معمولا همان لحظه تا 48 ساعت پس از آن، آماده می باشد.

اگر افراد در طول سونوگرافی، احساس ناراحتی شدیدی کنند، پزشک یا متخصص، از سونوگرافی شکمی استفاده می کند.