زنان زیادی مجبور شده اند عمل ماستکتومی را انجام دهند. آیا می دانید ماستکتومی ، به حذف و برداشتن پستان گفته می شود؟ اگر فردی هر دو سینه خود را بردارد، تحت عمل ماستکتومی دوتایی قرار گرفته است. این عمل نیاز به مراقبت هایی قبل و بعد از جراحی دارد که فرد باید با این مراقبت ها آشنا شود تا بتواند این مرحله از زندگی خود را به سلامتی پشت سر بگذارد. در این مقاله از بخش سلامت زنان، ما اطلاعات و راهنمایی هایی در مورد بهبودی ماستکتومی دوتایی ارائه می کنیم. با ما همراه باشید.

ماستکتومی دوتایی چیست؟

 ماستکتومی دوتایی جراحی حذف هر دو سینه است. علاوه بر بهبودی جسمی بعد از عمل جراحی، افرادی که در معرض ماستکتومی دوتایی قرار می گیرند، باید طی هفته ها و ماه های بعد از انجام این عمل، بهبود عاطفی خود را نیز در نظر بگیرند. بر اساس تحقیقات انجام شده، حدود 17 درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه ابتلا، باید این نوع جراحی را انجام دهند. زمان بازیابی از ماستکتومی دوتایی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما معمولا 4 تا 6 هفته طول می کشد.

ماستکتومی دوتایی

بعضی از جراحی ها شامل برداشتن بافت پستان می شود اما نوک پستان باقی می ماند، در حالی که در بعضی دیگر کل پستان را حذف می کنند. بیشتر ماستکتومی های رادیکال نیز عضله قفسه سینه و به ندرت، گره های لنفاوی را حذف می کنند. بسیاری از زنان همچنین جراحی بازسازی سینه را انجام می دهند، که نیازمند زمان و پیچیدگی بیشتری برای بهبود آنها است.

چگونه برای ماستکتومی دوتایی آماده شویم؟

یک پزشک، با انجام کارهای زیر به فرد کمک می کند تا برای ماستکتومی دوتایی آماده شود:

 • توضیح جزئیات روند انجام
 • پاسخ دادن به سوالات
 • گرفتن تاریخچه پزشکی
 • انجام معاینه فیزیکی
 • انجام آزمایش های خون یا سایر آزمایش ها، در صورت لزوم

پزشک همچنین ممکن است به فرد توصیه کند از خوردن یا نوشیدن در زمان مشخصی قبل از جراحی، پرهیز کند. هر فردی که آسپیرین یا سایر داروهای کاهش دهنده خون را مصرف می کند، ممکن است لازم باشد تا چندین روز یا چند هفته قبل از انجام عمل، مصرف آنها را متوقف کند.

آماده سازی های دیگر قابل بررسی عبارتند از:

خرید لوازم لازم: یک ماستکتومی معمولا شامل اقامت حداکثر 3 شب در بیمارستان می شود. در مراحل آماده سازی برای جراحی، فرد باید یک بسته به منظور اقامت از بیمارستان تهیه کند. بهترین بسته محتوی بلوز و شلوار گشاد، ژاکت های بافتنی و سوییشرت زیپ دار است، زیرا این لباس ها برای رد کردن دوره های مراقبتی بعد از جراحی مناسب است.

خرید پستان بند: برخی از زنان که جراحی بازسازی ندارند، ممکن است مایل به پوشیدن پروتز باشند. با این حال، لازم است قبل از خرید سینه بندهای ماستکتومی، چندین هفته پس از عمل صبر کنید، زیرا اندازه سینه با کاهش ورم تغییر می کند. پس از جراحی، پزشک ممکن است سینه بند های خاصی را تجویز کند، که بیمه درمانی می تواند این اقلام تجویزشده را پوشش دهد.

آماده سازی خانه: قبل از جراحی می تواند مفید باشد که غذاهایی را بپزید و منجمد کنید و همچنین از دوستان یا خانواده برای کمک به آشپزی و تمیز کردن کمک بگیرید. قرار دادن کتاب ها، بطری آب و دیگر اقلام مهم در دسترسی آسان نسبت به تخت یا مبل نیز می تواند کمک کننده باشد.

رانندگی به سمت خانه: ضروری است که رفتن با سواری به سمت خانه در برنامه باشد، زیرا رانندگی پس از جراحی خطرناک است. کمربند ایمنی ممکن است به ناحیه قفسه سینه فشار وارد کند، بنابراین یک بالش کوچک را بین سینه و کمربند قرار دهید.

به دنبال کمک کننده بگردید: دانستن اینکه کجا میتوان کمک های پس از عمل جراحی را دریافت کرد، کمک می کند تا قبل از عمل آرامش بیشتری داشته باشند. لیستی از سازمان ها و مخاطبین مفید را تهیه کنید، سازمان هایی از جمله خدمات تمیزکاری، شرکت های تاکسی و مراقبان حیوانات خانگی.

ماستکتومی دوتایی

بهبود در بیمارستان

پس از جراحی، فرد بخشی از وقت خود را در اتاق ریکاوری صرف خواهد کرد. در اینجا پرسنل پزشکی میزان ضربان قلب، فشار خون و تنفس او را کنترل خواهند کرد.

اگرچه خطوط تخلیه ای از سینه وجود دارد، اما منطقه عمل معمولا بی حس است. فرد برای درمان هر گونه ناراحتی، مسکن دریافت خواهد کرد.

پس از این، فرد برای مدت 3 شب در اتاق عادی بیمارستان نگهداری خواهد شد. در آنجا کارکنان به نظارت بر درد و سایر علائم بیمار ادامه خواهند داد. در طول این زمان، افراد ممکن است احساسات غیر معمولی را در ناحیه قفسه سینه و زیر بغل خود مشاهده کنند.

قبل از خروج از بیمارستان، افراد دستورالعملی شامل موارد زیر دریافت خواهند کرد:

 • دوش گرفتن
 • بازکردن باندها
 • مراقبت از لوله های تخلیه
 • نحوه استفاده از دارو
 • انجام تمرینات بازو
 • اثرات و عوارض جانبی محتمل که ممکن است تجربه شود
 • یادداشتی شامل زمان وقت گیری از بیمارستان برای بازدید مجدد

نکاتی برای بهبود پس از ماستکتومی دوتایی در خانه

ببهبود ماستکتومی دوتایی در خانه معمولا چند هفته طول می کشد و این ممکن است برای افرادی که بازسازی سینه داشته اند بیشتر طول بکشد.

جراح دستورالعمل های دقیقی برای دوره بهبود ارائه می دهد، اما راهنمایی های زیر نیز ممکن است کمک کند:

استراحت: استراحت و داشتن آرامش تا آنجا که ممکن است، بسیار مفید است. یک ماستکتومی دوتایی یک عمل جراحی بزرگ است و استراحت، زمان کافی برای التیام به بدن می دهد.

درخواست کمک: از دوستان و خانواده برای انجام کارهای خانه، تهیه غذا و مراقبت از کودک کمک بخواهید. از انجام کارهای سنگین و یا کار بیش از حد پرهیز کنید.

داروهای مسکن مصرف کنید: برای کنترل درد یا ناراحتی در ناحیه زیر بغل یا قفسه سینه بعد از جراحی، داروهای مسکن مصرف کنید.

ورزش: جراح، تمرینات بازو را توصیه می کند تا سرعت بازیابی را افزایش دهد. برای جلوگیری از سفت شدگی و حفظ انعطاف پذیری، هر روز این تمرینات را انجام دهید.

استحمام اسفنجی: تا زمانی که دکتر لوله ها و بخیه ها را از بدن شما حذف نکرده است از دوش گرفتن اجتناب کنید. در عوض برای تمیز شدن، از حمام اسفنجی استفاده کنید.

هیچ کاری را به تنهایی انجام ندهید: یک پزشک ممکن است برای کشیدن بخیه ها به خود فرد بگوید که این کار را انجام دهد. بعضی افراد زخم ها را تحریک می کنند، بنابراین ایده خوبی است که یک دوست نزدیک را برای کمک و اطمینان خاطر داشته باشید. با گذشت زمان پوست بهبود خواهد یافت. در صورت لزوم با پزشک تماس بگیرید.

انتظار احساسات گوناگون را داشته باشید: بعضی روزها بهتر از بقیه خواهد بود. به خود بفهمانید که هر گونه احساساتی بوجود می ­آید و می دانید که این طبیعی است که احساس غم و اندوه، خشم و ترس پس از این عمل جراحی را داشته باشید. همچنین احساس شادی و داشتن زندگی دوباره در طی مراحل بهبودی طبیعی است.

ماستکتومی دوتایی

اثرات و عوارض جانبی:

ماستکتومی دوتایی می تواند برخی عوارض جانبی فیزیکی را نیز ایجاد کند. همچنین خطر عوارض بعد از جراحی وجود دارد.

عوارض جانبی احتمالی و خطرات عبارتند از:

خستگی: بسیاری از افراد به مدت چندین روز یا چند هفته پس از جراحی احساس خستگی می کنند.

درد و سفتی در بازوها: شانه ها و بازوها ممکن است سفت، دارای درد و یا دارای ناراحتی باشند. داروها و ورزش ها می توانند این علائم را کاهش دهند.

احساسات فانتوم: درد سینه فانتوم یا بی حسی می تواند پس از یک ماستکتومی رخ دهد. بهتر است با پزشک درباره این صحبت کنید، زیرا ممکن است آنها بتوانند داروهایی را برای کاهش این علائم تجویز کنند.

Lymphedema: این اتفاق زمانی که مایع در زیر پوست ایجاد می شود، می افتد. اگر جراح در طول مراحل گره های لنفاوی را از بین ببرد، فرد در معرض خطر بالاتری از عفونت و تورم است. اگر تورم در بازوها، تب و یا سایر نشانه های عفونت وجود داشت، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

بافت زخمی: جایی را که جراح برش داده است ممکن است یک توده یا ناحیه سخت باشد. احتمالا این به دلیل زخم در ناحیه ماستکتومی است.

خونریزی: تمام جراحی ها خطر خونریزی بیش از حد را دارند.

سروم: این مایع روشن می تواند بعد از یک ماستکتومی در پستان جمع شود، اما یک جراح می تواند آن را تخلیه کند. به بعضی از افراد تزریقی انجام می شود تا فضای پستان را سخت تر کند و مانع ایجاد مایع شود.

افسردگی: غالبا افراد احساس افسردگی یا از دست دادن هویت جنسی پس از ماستکتومی دوتایی را تجربه میک نند. در صورتی که این احساسات همچنان ادامه داشت، از پزشک یا روان درمانگر کمک بگیرید.

به ندرت، جراحی بازسازی پستان می تواند عوارضی را ایجاد کند که پرتودرمانی یا شیمی درمانی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

مقابله با احساسات پس از ماستکتومی دوتایی

احساسات شدید در میان کسانی که تحت یک ماستکتومی تکی یا دوتایی قرار دارند، رایج است. این احساسات می توانند تحریک شوند و به طور معمول در طول زمان تغییر می کنند.

واکنش های رایج عبارتند از:

 • غمگینی
 • اندوه و ماتم
 • از دست دادن هویت جنسی
 • ترس و اضطراب، به ویژه در مورد رابطه نزدیکی با شخص دیگر
 • نگرانی در مورد شکل بدن
 • ترس از بازگشت سرطان و یا انجام سایر روش های درمان سرطان

اینها و دیگر واکنش ها کاملا متداول هستند و تأیید و پذیرش این احساسات وقتی که بوجود می ­آیند حیاتی است. در صورت لزوم روز خود را به تنهایی سپری کنید و یا از کسی که دوستش دارید تقاضای کمک کنید. سعی کنید فعالیت های لذت بخش مانند خواندن، کارهای اجتماعی و سرگرمی را انجام دهید.

اگر احساس خلق و خوی ناپایدار به مدت 2 هفته یا بیشتر ادامه یابد بهتر است با یک پزشک یا درمانگر صحبت کنید. همچنین پیوستن به یک گروه اجتماعی با موقعیت مشابه شما می تواند بسیار مفید باشد.

نتیجه گیری:

بازیابی ماستکتومی دوتایی طول می کشد. روند بهبود از فردی به فرد دیگر متفاوت است و شامل تغییرات جسمی و احساسی است. قبل از جراحی، یک فرد می تواند تا حد امکان آماده شود و از خانواده و دوستان بخواهد تا از او در تمام مراحل حمایت کنند. افرادی که نگران پروسه بهبودی هستند باید با پزشک صحبت کنند.


شاید دوست داشته باشید: