ویتامین D را امروزه همه مردم با سلامت استخوان می شناسند و هرجا که صحبت راشی تیسم بچه ها و پوکی استخوان سالمندان باشد کمبود ویتامین D به ذهن ها می رسد. ولی واقعیت اینست که تحقیقات جدید خیلی فراتر از این رفته و نقش ویتامین D در خیلی از جنبه های مختلف سلامت زندگی انسان کشف شده است. اکنون تاثیر ویتامین D در خیلی از بیماری ها مانند بیماری های خودایمنی (مثل ام اس، روماتیسم مفصلی، لوپوس)، دیابت، بیماری های قلب و عروق، فشار خون بالا، ناباروری، اختلالات تیروئید، مشکلات خلق و خو و غیره آشکار شده و به وضوح مشخص شده است که کمبود ویتامین D شخص را به این قبیل بیماری ها مستعد می کند. متاسفانه آمار کمبود ویتامین D و همچنین آمار این بیماری ها در کشورمان در سالیان اخیر در حال افزایش بوده و باید راهکارهای اساسی برای پیشگیری و کنترل این مشکلات اندیشیده شود. اولین قدم برای اصلاح این مشکلات، آموزش های عمومی و آگاهی مردم نسبت به این مسئله مهم و حساس است.

کمبود ویتامین D را چگونه تشخیص دهیم؟

علائم کمبود ویتامین D در بدن متاسفانه موقعی ظاهر می شود که کار از کار گذشته باشد و صدماتی که از آن ناشی می شود، متاسفانه دیگر بطور کامل جبران نخواهد شد. مثلا مشکل نرمی استخوان (راشی تیسم) و به دنبال آن انحرافاتی که در اسکلت کودکان در حال رشد ایجاد می شود، اصلاحش بسیار دشوار و در بسیاری موارد حتی غیر ممکن است.

بنابراین برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از کمبود این ویتامین، باید از کافی بودن مقدار آن در بدنمان مطمئن باشیم که بهترین راه آن، انجام آزمایش تعیین مقدار ویتامین در خون است. برای دریافت ویتامین D، علاوه بر خوردن منابع غذایی دارای ویتامین D، راه دیگری نیز وجود دارد که بیشتر مردم امروزه با آن آشنا هستند. ماهی های چرب، جگر گاو، زرده تخم مرغ و رغن کبد ماهی منابع غذایی غنی از ویتامینD  هستند که اغلب بخاطر عدم محبوبیت و چرب بودن بیش از حدشان مصرف نمی شوند. قرار دادن سطح کافی از پوست بدن و عاری از کرم و لوسیون ضد آفتاب، در برابر نور مستقیم خورشید سبب ساخته شدن پیش ساز ویتامین D در پوست می شود. اگر بخواهیم مقدار مورد نیاز بدنمان را از این راه تامین کنیم باید به زمان و مقدار سطح پوست که باید جلوی آفتاب باشد دقت کنیم. البته شرایط مختلف آب و هوایی، فصلی، ساعت روز و حتی نوع پوست فرد در میزان ساخت ویتامین D تاثیر می گذارد. عموما زمان بین 15 تا 20 دقیقه، در ساعات وسط روز در فصل تابستان، قرار دادن دستها و پاها در نور مستقیم خورشید گفته شده است که برای ساخت مقدار کافی ویتامین D مورد نیاز بدن کافی است. البته این راه جذب ویتامین D هم معایبی دارد و از جنبه های دیگر سلامتی، بخصوص سلامتی پوست مضر است. قرار دادن پوست بدون محافظ، در مقابل اشعه فرابنفش خورشید آنهم در میانه روز و زمان طولانی، پوست را دچار آسیب های مختلف می کند، ایجاد لک های قهوه ای، چین و چروک و پیری زودرس، و از همه مهم تر افزایش خطر سرطان پوست از جمله عوارض آن هستند.

کمبود ویتامین D را چگونه جبران کنیم؟

برای جبران کمبود ویتامین D بهترین و ساده ترین روش، استفاده از مکمل های خوراکی این ویتامین است. البته باید بدانیم قرصهای این ویتامین که در مقادیر بالاتر از حد مجاز مکمل ها در داروخانه ها موجودند، مانند قرصهای 10 هزار واحد و بالاتر، فقط می بایست با تجویز پزشک مصرف شوند، زیرا استفاده بی رویه و طولانی مدت از آنها باعث بروز عوارض و مشکلات جانبی می شود. ولی مکمل هایی که حاوی مقادیر کمتر باشند را می توان روزانه و مرتب مصرف کرد. بیشترین میزان دریافت روزانه که ایمن بوده و در عین حال کمبودها را جبران نماید، 4000 واحد در روز است.

ویتامین D

 عملکرد متقابل ویتامین D و منیزیم

طبق بررسی های انجام شده بر روی ارتباط منیزیم و ویتامین D، کمبود منیزیم با تولید اندک فرم فعال ویتامین D در بدن همراه است. اگر شخصی دچار کمبود منیزیم باشد، حتی اگر ویتامین D کافی هم مصرف کند، اثرات و نقش های مفید ویتامین D در بدن وی حاصل نمی شود. درحقیقت عملکرد منیزیم توام با ویتامین D بوده و برای فعالیت ویتامین D ، وجود منیزیم کافی در بدن ضروری می باشد. منیزیم ویتامین D را به فرم فعال آن تبدیل نموده و درنتیجه می تواند به جذب کلسیم و سایر عملکردهای  ویتامین D کمک کند.

پس نتیجه می گیریم زمانی که کمبود ویتامین D داریم، باید به میزان منیزیم دریافتی خود نیز توجه کنیم، چراکه کمبود منیزیم مانع از رسیدن سطح ویتامین D به مقدار نرمال آن خواهد شد.

مکمل D₃ فورت، اولین مکمل ویتامین D همراه با منیزیم است که در هر قرص آن 2000 واحد ویتامین D به همراه 100 میلی گرم منیزیم موجود است. مکمل D₃ فورت تکمیل کننده نیاز های ویتامین D و منیزیم بوده و برای پیشگیری و بهبود در مواردی مانند پوکی استخوان، نرمی استخوان، التهاب در سیستم عصبی و قلب و عروق، اسپاسم و گرفتگی عضلات، تنظیم فشار خون و قند خون توصیه می شود. مکمل ویتامین D₃ فورت سیستم ایمنی را بخوبی تنظیم کرده و از التهاب و بیماری های خودایمنی پیشگیری می کند. همچنین برای مبتلایان به بیماری های خودایمنی مانند ام اس، لوپوس، آرتریت روماتوئید و غیره نیز مفید است.

 جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با واحد مشاوره پزشکی شرکت آرین سلامت سینا تماس بگیرید.

تلفن مشاوره: 22658561-021

               40883629-021