امروزه جراحي بيني كه يكي از مهم‌ترين قسمت‌هاي بدن است، در ميان افراد جامعه رواج زيادي دارد. اين جراحي به دو روش باز و بسته انجام مي‌شود. در روش باز بین سوراخ‌های بینی یک برش ظریف زده مي‌شود اما در روش بسته برش‌هایی از داخل بینی زده می‌شود. در ادامه دکتر علی باقری‌حق، متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی سر و گردن در اين باره بيشتر توضيح مي‌دهد.

تفاوت‌هاي جراحي بینی به روش باز و بسته

دكتر باقري‌حق درباره تفاوت‌هاي ايجاد شده در جراحي بيني مي‌گويد: جراحی بینی براي رفع ایرادات ظاهری بینی در عین حفظ عملکرد طبیعی بینی و ایجاد تناسب آن با دیگر اجزای صورت انجام می‌شود. در روش بسته همه برش‌های جراحی در داخل سوراخ‌های بینی قرار می‌گیرد و هیچ برش قابل مشاهده‌ای روی پوست بینی داده نمی‌شود. از طرفی میزان تورم و زمان بهبود پس از عمل در این روش کمتر از روش باز است. اما در روش باز با یک برش چهار، پنج میلی‌متری در تیغه وسط بینی، برش‌های داخل بینی در دو سمت راست و چپ به هم وصل می‌شوند. تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته در برشی است که در جراحی بینی در داخل یا خارج بینی برای اعمال تغییرات لازم ایجاد می‌شود.

برش‌ها در جراحی بینی باز و بسته به چه صورت است؟

‌ برش‌هاي ایجاد شده در جراحی بینی باز روی کلوملا (تیغه‌ای است از جنس پوست و غضروف که در پایین سپتوم بینی قرار دارد و دو سوراخ چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند) به مقدار دو میلی‌متر است. همچنين برش‌ها در جراحی بینی بسته داخل سوراخ‌های بینی است و پوست با ابزار مخصوص از ساختار بینی جدا می‌شود. به‌علاوه برشی که در انواع عمل بینی در پره‌های بینی ایجاد می‌شود به منظور کوچک کردن و متقارن‌سازی سوراخ‌های بینی است و ربطی به روش‌های جراحی بینی ندارد.

نكات مورد توجه در انواع جراحي بيني:

-اولویت اول جراحان بینی جراحی به روش باز است چون روی ساختمان بینی تسلط کامل دارند كه در جراحی بینی بسته دسترسی به خصوص در قسمت نوک بینی کم است.

-جراح بینی روش عمل بینی را باتوجه به نوع و ساختمان بینی و انتظار فرد از جراحی بینی انتخاب می‌کند.

-تورم در جراحی بینی باز بیشتر از جراحی بینی بسته به‌خصوص در نوک بینی خواهد بود به‌دلیل اینکه پوست به‌طور کامل از ساختار بینی جدا می‌شود.

-یکی از مزایایی که جراحی بینی به روش باز دارد این است که به‌دلیل احاطه کامل روی ساختار بینی قدرت مانور بیشتری روی ایرادات بینی مي‌توان انجام داد.

-جراحی بینی بسته مناسب افرادی است که ایرادات زیادی به‌ويژه در قسمت نوک بینی و همچنين انتظار تغییرات چشمگیر بعد از جراحی بینی ندارند.

-افرادی که دارای عمل بینی پیچیده از قبیل جراحی بینی ترمیمی هستند روش انتخاب شده آنها جراحی بینی به روش باز خواهد بود چون امکان خطا در جراحی بینی به حداقل ممکن است.

در پايان گفتني است كه براي جراحي بيني بايد نزد متخصصي حاذق مراجعه كرده و نبايد انتظار بيش از حد از عمل جراحي داشت.

آدرس:
ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، کوی نگار، پلاک 48 ، طبقه همکف، مطب دکتر برقعی

تلفن:
021-88770434

09010771616

 اینستاگرام : dr.ali.bagheri

آدرس سایت دکتر باقری حق