آیا برای کاهش وزن، رژیم کالری منفی را امتحان کرده اید؟ بهترین غذاها برای رژیم کالری منفی چه هستند؟ غذاهای کالری منفی غذاهایی هستند که کالری پایینی دارند و شما می توانید از آنها بدون محدودیت مصرف کنید. اما گاهی ممکن است یک شخص با کاهش وزن مبارزه کند. به همراه سالم خوردن و ورزش کردن مداوم، شما می توانید رژیم کالری منفی یا هر رژیم دیگری که شامل خوردنی های کم کالری است را انتخاب کنید. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام، شما را با مواد غذایی کالری منفی آشنا می کنیم که می توانید به این رژیم اضافه کنید.

رژیم کالری منفی چه هستند؟

رژیم غذایی کالری منفی دارای غذاهایی می باشد که نسبت به میزان کالری که به بدن شما می رساند، میزان کالری بیشتری برای خوردن، هضم و پردازش نیاز دارند. خوردن غذاهای کالری منفی به این معنی است که شما هنگام خوردن و هضم آنها کالری مصرف می کنید. این غذاهای کم کالری به سوزاندن کالری کمک می کند، حتی زمانی که در حال خوردن آنها هستید، کالری می سوزانید. شما با خوردن این مواد غذایی به کاهش وزن خود کمک می کنید، زیرا شما در نهایت کالری بیشتری نسبت به کالری که بدست آوره اید می سوزانید. معمولا مواد غذایی که حاوی آب بیشتری هستند به عنوان غذای کم کالری در نظر گرفته می شوند. ایا می پرسید این مواد غذایی کالری منفی چه هستند؟

رژیم کالری منفی

بهترین موادی که شامل رژیم کالری منفی می شوند

هندوانه

هندوانه میوه ی محبوب تابستانی است. جدا از خوشمزه بودن آن، برای کاهش وزن مفید می باشد زیرا حاوی کالری پایینی است. همچنین این میوه، حاوی لیکوپن (یک ترکیبی که برای سلامت قلب مفید است) بوده و به بهبود جریان خون و سیستم ایمنی بدن نیز کمک خواهد کرد.

سیب

سیب نه تنها یک ماده معجزه آسا برای سلامت بدن است بلکه برای کاهش وزن خوب است. سیب منبع غنی از فیبر است و به منظور کاهش وزن میتوان مصرف شود. به همین منظور میتوان آن را عضو رژیم کالری منفی به حساب آورد. حتما آن را با پوست مصرف کنید. پوست سیب تنها حاوی 50 کالری در هر صد گرم است. همچنین پکتین موجود در سیب به کاهش وزن، هضم و سوخت و ساز بدن  کمک می کند.


بیشتر بدانید: رژیم غذایی سوانک یا رژیم بیماری ام اس چیست؟


کلم بروکلی در رژیم کالری منفی

کلم بروکلی یک ماده غذایی محبوب برای اضافه کردن به رژیم کالری منفی می باشد. این ماده حاوی کالری بسیار پایین بوده و سرشار از فیبر و آنتی اکسیدنت است که برای سلامتی ضروری می باشد. کلم بروکلی می تواند به عنوان ماده کم کالری عضو رژیم کالری منفی برای کاهش وزن باشد.

رژیم کالری منفی

اسفناج

فواید برگ های سبز گیاهان مثل اسفناج بسیار زیاد است. نه تنها اسفناج عضو مفید رژیم کالری منفی و یک ماده مفید برای کاهش وزن است، بلکه ماده غنی ویتامین K ، A و دیگر ویتامین های مفید و مواد معدنی است.

هویج

یک فنجان هویج _تقریبا 100گرم _حاوی چیزی بیش از 14 کالری می باشد. 95 درصد هویج از آب تشکیل شده است به همین دلیل یک ماده عالی است که به عنوان ماده کالری منفی مصرف شود. این ماده غنی از فیبر، آنتی اکسیدنت، پتاسیم و ویتامین k است. هویج همچنین برای سلامت چشم مفید بوده و به تنظیم کلسترول بدن کمک می کند.

سیب زمینی در رژیم کالری منفی

سیب زمینی یک ماده غذایی کالری منفی است. البته در صورتی که به صورت سرخ شده مصرف نشود. در هر 100 گرم سیب زمینی چیزی حدود 50 کالری وجود دارد. این ماده غذایی منبع غنی پتاسیم، ویتامین B6 و ویتامین C است.

رژیم کالری منفی

گوجه

این ماده غذایی یک درمان تند و سریع است که در میزان کالری خود استثنایی می باشد. جدا از آبدار و خوشمزه بودن، منبع غنی از فیبر غذایی، پتاسیم، ویتامین C می باشد. در هر 100 گرم گوجه 19 کالری وجود دارد.

گریپ فروت

گریپ فروت منبع ویتامین C، فولیک اسید، پتاسیم، همراه با فیبر محلول پکتین است. این ماده حاوی 40 کالری در هر 100 گرم می باشد.

توت ها در رژیم کالری منفی

تمشک، بلوبری، توت فرنگی تقریبا حاوی 32 کالری در نصف فنجان می باشد. شما می توانید آن را به تنهایی و به صورت خام مصرف کنید یا روی کاسه حبوبات یا ماست خود قرار دهید و نوش جان کنید.

لیمو ترش سبز

لیمو ترش سبز یک میوه مرکب است. علاوه بر کاهش وزن به جوان سازی پوست کمک می کند، هضم را بهبود می بخشد و میزان قند خون و التهاب را کاهش می دهد. این مواد غذایی را وارد رژیم غذایی روزانه خود کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید. لیمو حاوی 29 کالری در هر 100 گرم است. طبق نظر متخصصین آب لیمو متابولیسم را توسعه می بخشد و باعث کاهش وزن و تقویت انتی اکسیدنت شود.


بیشتر بدانید: رژیم جنیفر لوپز و تمرینات ورزشی او


ایجاد تغییر در وزن پس از رعایت رژیم کالری منفی

شما ممکن است یک افت اولیه وزن حدود 5 پوند یا بیشتر در هفته اولیه رژیم خود مشاهده کنید. یک پزشک متخصص در این رابطه  توضیح می دهد: وقتی که در ابتدا کالری مصرفی خود را کاهش می دهید، بدن شما گلیکوژن را به منظور تولید سوخت می سوزاند زیرا کالری بدن شما مصرف شده است. این مولکول های گلیکوژن دارای آب است که با سوختن گلیکوژن، آب آزاد می شود. بدن افراد چاق آب کمتری نسبت به افراد لاغر دارد، بنابراین در این افراد بعد از کاهش آب اولیه، وزن به سرعت کاهش نخواهد یافت.

پیشرفتتان را در هر لحظه اندازه گیری کنید

اگر علاوه بر رژیم، فعالیت فیزیکی نیز داشته باشید، می توانید میزان کاهش وزنتان را مشاهده کنید. شما همچنین می توانید تغییر قابل توجهی را در سایز خود ببینید و احساس کنید.

بافت ماهیچه متراکم تر و فشرده تر از بافت چربی است. یک اینچ مکعب ماهیچه، وزن بیشتری نسبت به یک اینچ مکعب چربی دارد. بنابراین قبل از کاهش کالری از رژیم خود، وزنتان را ثبت کنید، اندازه گیری های خود را چک کنید و از آن برای پیگیری پیشرفت خود استفاده کنید. ممکن است بیشتر از یک هفته لازم باشد تا بتوانید تغییر در وزنتان را ببینید.

رژیم غذایی ماکروبیوتیک چه نوع رژیمی است؟

برنامه ریزی برای کاهش وزن طولانی مدت

امن ترین و سالم تریم روش برای کاهش وزن، آهسته و پیوسته پیش رفتن است. سعی کنید بدن خود را هیدراته نگه دارید، ورزش ایروبیک را با رژیم خود همراه کنید. شما قادر خواهید بود، پس از کاهش وزن اولیه، شاهد کاهش وزنی در حدود 1 تا 2/5 پوند در هر هفته، باشید. این بدین معنی است که شما می توانید 10 پوند در هر ماه از وزن خود بکاهید. این میزان کاهش وزن، به اندازه کافی سریع و رضایت بخش بوده و از طرفی به اندازه کافی آهسته پیش می رود تا پوست شما بتواند با کاهش وزن سازگار شود و جوان بماند.

درست است که رژیم کالری منفی به کاهش وزن کمک می کند اما مطمئن شوید به سلامت شما اسیب نمی رساند. حتی اگر رژیم دارید و قصد شما کاهش وزن است، غذا های سالم و مغذی مصرف کنید.