آیا دوست دارید که از طوطی ها در خانه خود مراقبت کنید؟ یکی از مهم ترین وظایفی که صاحبان طوطی، دارند این است که از خستگی طوطی شان پیشگیری کرده و برای شاد نگه داشتن طوطی خود تلاش کنند. قبول دارم کار سختی است و نیاز به وقت گذاشتن زیادی دارد. این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام را برای کشف بعضی از رازها به منظور اطمینان از اینکه پرنده شما هرگز با خستگی، افسردگی و یا عوارض جانبی ناخواسته دست و پنجه نرم نمی کند، مطالعه کنید. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

روش های شاد نگه داشتن طوطی ها

آیا می دانید که از نظر علمی اثبات شده است که برخی از گونه های طوطی پیچیدگی عاطفی ای مانند یک کودک 5 ساله دارند؟ نگه داشتن چنین موجودات هوشمندی در جایگاه یک حیوان خانگی خوشحال و پرانرژی، می تواند به عنوان یک شغل تمام وقت قلمداد شود، اما اگر شما اصول اولیه نیازهای پرنده خود را بدانید، می توانید مطمئن باشید که حیوان خانگی شما سالم و شاد است.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

شاد نگه داشتن طوطی با تمرین دادن زیاد به آنها

در حیات وحش، طوطی ها تمام تمریناتی را که نیاز دارند شامل پرواز کردن، خوردن غذا و مراقبت از خود در برابر شکارچیان است. ارائه تمرین مناسب برای پرنده در قفس، می تواند به یک چالش تبدیل شود و از خستگی طوطی ها پیشگیری کند. به طور منظم برای این کار تلاش کنید. ارائه چند تمرین خلاقانه به پرنده تان نه تنها سبب حفظ سلامتی اش شده و او را در شرایط جسمانی مناسب حفظ خواهد کرد، بلکه به پرنده کمک خواهد کرد تا از نظر ذهنی تحریک شده و شاد و سر زنده در خانه اش همراه با شما زندگی کند.

پرنده خود را با رژیم غذایی متنوع تغذیه کنید

سالهاست که کارشناسان پرنده به مزایای تغذیه با مواد غذایی تازه مانند میوه ها و سبزیجات در کنار مواد مخلوط مانند بذر و پلت، اشاره می کنند. این غذاها نه تنها برای اطمینان از تغذیه ی مناسب و مصرف ویتامین های لازم، ضروری هستند، بلکه دادن غذاهای جدید به پرنده تان موجب ایجاد هیجان و تحریک ذهنی در او خواهد شد. به تدریج، خواهید دید که حیوان خانگی شادتر و سالم تری خواهید داشت.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

برای شاد نگه داشتن طوطی تان با او وقت بگذرانید

در نظر گرفتن زمانی برای برقراری ارتباط با هر حیوان خانگی مهم است، اما در مورد حیوانات غیر اهلی مانند پرندگان خاص، این امر بسیار ضروری است. در مورد این قضیه فکر کنید که چرا باید حیوانی را نگه دارید که رابطه خوبی با آن ندارید؟ به سبب ویژگی های فردی طوطی ها، اگر زمان مناسبی را با آنها سپری نکنید، شاد نگه داشتن طوطی تان، بسیار سخت خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که حداقل 3 تا 4 ساعت در روز را برای همراهی و بازی با پرنده تان برای داشتن یک پرنده سالم و شاد، کنار گذاشته اید.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

آموزش ترفندهای سرگرم کننده به طوطی ها

آموزش انجام ترفندهای مختلف به پرنده، کار دشواری نیست. در حقیقت، پرندگان تمایل دارند که از افرادی که به شدت به آنها نزدیکند، انجام کارها را سریع تر و کارآمدتر یاد بگیرند. آموزش چند ترفند سرگرم کننده به پرنده تان می تواند رابطه شگفت انگیزی را بین شما و او ایجاد کند و سطح عمومی شادی او را بالا می برد. به علاوه، این کار می تواند سطح هوشمندی پرنده تان را در برابر دوستان و آشنایان به نمایش بگذارد. فقط به یاد داشته باشید که از پرنده خود بیش از حد، انتظار نداشته باشید و جلسات آموزشی خود را کوتاه، سرگرم کننده و سازگار با پرنده نگه دارید. با یک تمرین کوچک، از دستیابی پرنده تان به توانایی های خاص، شگفت زده خواهید شد.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

شاد نگه داشتن طوطی با انتخاب قفس و اسباب بازی های مناسب

مشغله های کاری و ارتباطات خانوادگی، وقت گذاشتن دائمی برای پرنده توسط صاحبش را دشوار می کند و این قابل درک است. با این حال، مهم است بدانید که با انجام کارهایی می توانید مطمئن شوید که زمان هایی را که قادر به انجام بازی با او نیستید، پرنده تان سرگرم است. انتخاب اسباب بازی های جالب و مناسب برای پرنده و لوازم جانبی قفس بخش مهمی از الزامات حفظ شادی پرنده است. به یاد داشته باشید که پرندگان بسیار شبیه به کودکان نوپا هستند، با این حال، آنها نیز به سرعت از بازی با اسباب بازی های قدیمی خسته می شوند. سعی کنید مجموعه ای از اقلام مختلف را که می توانید در قفس پرنده ی خود جابجا کنید، تهیه کنید تا آنها را تازه نگه دارید تا همیشه برای حیوان خانگیتان جالب باشد.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

اقداماتی برای جلوگیری از خستگی طوطی

خستگی در پرندگان خانگی، به خصوص در طوطی ها، به مجموعه ای از مسائل، از عوارض اجتماعی گرفته تا مشکلات رفتاری و سلامت جسمی شان، مربوط می شود. پرندگان بسیار حساس و با احساس هستند. برخی از گونه های طوطی حتی می توانند مهارت های استدلال یک کودک 5 ساله را از خود نشان دهند. در حالی که نگه داشتن چنین موجودات هوشمندی زمانی دائمی می خواهد اما به نظر می رسد که این کار تقریبا غیر ممکن است. راهی وجود دارد که میتوان آن را با به به خاطر سپردن چند مرحله ی ساده انجام داد. در ادامه به دانستن این موضوع می پردازید که چگونه بدون آنکه خود را اذیت کنید، پرنده تان را از نظر ذهنی تحریک کنید.

پیشگیری از خستگی طوطی با زیاد لمس کردن او

سپری کردن دقایقی در هر روز برای نگهداری و لمس کردن به پرنده تان، می تواند ذهن دوست کوچکتان را به طور وسیعی به طرز مثبتی تحریک کند. نه تنها پرنده های خانگی از تماس های فیزیکی صاحبانشان لذت می برند، بلکه انجام هر روزه این کار به شما کمک می کند تا با آناتومی پرنده خود آشنا شوید، که این امر به شما در جستجوی هر نوع اختلالات فیزیکی که می تواند علائمی از بیماری یا آسیب دیدگی باشد، کمک کند. لمس کردن پرنده تان همچنین کمک می کند تا رابطه ای را که با حیوان خانگی خود دارید، بهبود بخشیده و حفظ کنید. از هر صاحب پرنده ای که می خواهید بپرسید؛ شاد نگه داشتن طوطی با میزان ارتباطی که با او برقرار می کنید، بستگی دارد. به گفته دامپزشکان؛ شاد ترین طوطی ها، آن هایی هستند که بیشتر وقت خود را با صاحبانشان می گذرانند.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

در حین آموزش به طوطی خود جایزه بدهید

یکی از بهترین راه های جلوگیری از خستگی طوطی تان این است که بعضی از ترفندهای سرگرم کننده را به پرنده خود آموزش دهید. زمانی که شما با پرنده خود کار می کنید، علاوه بر خوراکی های خوشمزه ای که به عنوان پاداش برای کار درستش دریافت می کند، تحرک زیادی را در حیوان خانگی تان ایجاد می کند، همچنین به طور همزمان جنبه اجتماعی او بالاتر رفته و همچنین رابطه مالک و پرنده تقویت می شود. همانطور که پرنده تان پیشرفت می کند، شما همیشه می توانید برای کمک به تازه نگه داشتن این فرآیند، ترفندهای جدیدی را اضافه کنید. امتیاز اضافه دیگر این است که شما یک زمان عالی برای نشان دادن شیرینی و هوشمندی حیوان خانگی خود به فامیل و دوستان خود دارید.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

کاهش خستگس طوطی با جابجا کردن اسباب بازی هایش

درست مانند بچه های کوچک، پس از مدتی، طوطی ها از بازی با اسباب بازی های قدیمی خود خسته می شوند. از آنجایی که اسباب بازی های پرنده می تواند خیلی گران باشد، بسیاری از صاحبان پرنده ها از انواع مختلفی از اسباب بازی ها استفاده می کنند و هر دو هفته یک بار تعدادی از آنها را از قفس پرنده خود بیرون آورده و تعدادی دیگر را جایگزین آن ها می کنند. به این ترتیب، پرنده شما هر روز، با اسباب بازی های جدید بازی می کند، که به استفاده از ذهنش کمک می کند. برای جلوگیری از خستگی طوطی شما حتی می توانید تعدادی اسباب بازی دست ساز سرگرم کننده مخصوص پرنده بسازید، تا تنوع بیشتری را برای دوست خود به ارمغان بیاورید.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

جلوگیری از خستگی طوطی و شاد نگه داشتن طوطی با گذاشتن فیلم و موسیقی

بسیاری از صاحبان پرنده وقتی که از خانه دور می شوند و یا دیگر قادر به گذراندن وقت با پرندگان خود در طول روز نیستند، برای پیشگیری از خستگی طوطی خود موسیقی یا فیلم پخش می کنند. طوطی ها به طور طبیعی به صداها و آواهای مختلف علاقه مند هستند، بنابراین روشن کردن رادیو یا تلویزیون، یک راه عالی برای شاد و آرام نگه داشتن آنها در زمانی که در قفس هستند و شما در خانه نیستید، می باشد. شما حتی می توانید انواع موسیقی ای که پرنده تان بیشتر با آن ها ارتباط یرقرار می کند را پخش کنید و یا برخی از آهنگ های محبوب در مورد پرندگان را برای ایجاد یک لیست پخش سفارشی برای دوست خود پخش کنید.

شاد نگه داشتن طوطی - خستگی طوطی

به طوطی خود، انواع گزینه های غذایی را پیشنهاد دهید

در حیات وحش، طوطی ها از مجموعه ای از میوه ها، سبزیجات، دانه ها، انواع توت ها و آجیل ها تغذیه می کنند. اگر آنها در قفس بی حوصله غذا بخورند، جای تعجب ندارد زیرا هر روزه در ظرف های قدیمی، همان مخلوط بذر همیشه را می خورند. با افزودن تنوع بیشتر به رژیم غذایی پرنده تان به شکل میوه های تازه و سبزیجات، به غیر از شاد نگه داشتن طوطی و پیشگیری از خستگی طوطی ، می توانید سطح سلامت، ویتامین ها و مواد مغذی موجود در بدن او را افزایش دهید. برای افزودن گزینه های لذت بخش و گسترش گزینه های در دسترس، سعی کنید برخی از غذاهای خانگی پرنده را در آشپزخانه خود آماده کرده و به پرنده تان ارائه کنید.

دکتر سلام پیشنهاد می کند مقاله حساسیت به طوطی و مراقبت های لازم را نیز مطالعه کنید. اگر سوالی در مورد سلامت طوطی خود داشتید در بخش دیدگاه ها بپرسید تا کارشناسان ما به بررسی آن پرداخته و پاسخگوی شما باشند.