شاید شما هم دوست داشته باشید که مراقبت از همستر را یاد بگیرید تا بتوانید چند همستر در خانه تان، پرورش دهید. حفظ بهداشت و احساس امنیت برای همسترها از اهمیت زیادی برخوردار است و باید بازی های نشاط آوری را برایشان مهیا سازید. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام، درباره اینکه چگونه همستر جدید خود را سالم و شاد نگه دارید، نکاتی را خواهید آموخت و همچنین نحوه تمیز کردن قفس و در دست گرفتن آن را آموزش خواهیم داد.

نحوه مراقبت از همستر

همسترها به دلیل ظاهر زیبا، اندازه کوچک و طبیعت خجالتی که دارند، از محبوب ترین حیوانات کوچک خانگی به شمار می روند. می دانید نحوه مراقبت از همستر چگونه است؟ به خاطر تنوع زیاد، از  نوع خرس عروسکی مو بلند تا کوتوله های خیلی کوچولو را می توانید به راحتی در یک فروشگاه حیوانات خانگی پیدا کنید و یا از پرورش دهندگان همسترها خریداری کنید. به دلیل قیمت پایین و طول عمر کوتاه، همسترها برای افرادی که برای اولین بار قصد دارند که حیوان خانگی داشته باشند، انتخاب خوبی است، مخصوصا برای بچه ها.

مراقبت از همستر

مراقبت از همستر با تهیه لوازم و  تجهیزاتی برای حیوان خانگی

قفسی را برای همستر انتخاب کنید که نتواند فرار کند

 همسترها کوچک هستند و به راحتی در بین میله های قفس گیر می کنند. مهم این است که قفسی انتخاب کنید که خروجی های باریکی داشته باشد تا همستر نتواند در بین آنها گیر کند.

 قفس باید فضای کافی داشته باشد. اگرچه همسترها کوچک هستند، اما به یک فضای زیاد برای اینکه وانمود کنند به دنبال غذا هستند و یا به فعالیت های روزانه خود برسند، نیاز دارند. توجه داشته باشید که از قفس های چند طبقه استفاده نکنید زیرا فضای کافی برای  سیاحت و گشت و گذار ندارند. بعضی از قفس های دو طبقه، این فرصت را به همستر میدهد تا بدون خراب کردن لوازم جانبی قفس، مانند ظرف غذا، به گشت و گذار خود بپردازد، چون لوازم جانبی را میتوان در طبقه دوم قفس نیز قرار بدهید.

یک مکان امن را در خانه، برای قرار دادن قفس، پیدا کنید

 همسترها اگر خیلی سرد یا گرم شوند، ممکن است بیمار شوند. حیوانات خانگی دیگر مانند سگ ها و گربه ها ممکن است در صورت قابل دسترس بودن قفس، همستر را بخورند یا با او بازی کنند.خانه خود را بررسی کنید تا جایی امن و راحت را برای همستر پیدا کنید.

مراقبت از همستر با انتخاب تخت خواب و ملافه

 تخت خواب و ملافه ادرار را جذب می کند و بستری راحت برای همستر ایجاد می کند. بعضی از متخصصان همستر هشدار می دهند که نباید از تراشه های چوب درخت کاج یا  سدر، به عنوان تخت خواب و ملافه استفاده کرد، زیرا چوب می تواند باعث شکستگی و صدمه به همستر شود. در عوض، باید از تخت خواب های کاغذی، فیبر سلولز یا تراشه صنوبر استفاده کنید. توجه کنید که هر نوع تخت خواب و ملافه ای که می خرید، بدون رنگ باشد، در غیر این صورت بدون اینکه اطلاعی داشته باشید، باعث بیماری همستر خود می شوید.

مراقبت از همستر

برای مخفی شدن همستر، فضای کافی درست کنید

در زنجیره غذایی طبیعی، همسترها موجواتی هستند که شکار می شوند. مخفی شدن یک راه غریزی است که همسترها می توانند از خود محافظت کنند. آنها به مکانی نیاز دارند تا در صورت عصبی شدن یا خوابیدن، در آن مخفی شوند. وجود یک مخفیگاه برای همستر، به راحتی و آرامش همستر شما، کمک می کند.

یک چرخ یا یک توپ برای همستر خود تهیه کنید

 همسترها به ورزش نیاز دارند. در بسیاری از قفس ها، چرخ وجود دارد اما ممکن است بخواهید آن را ارتقا داده و یا یک توپ همستر خریداری کنید که بر روی زمین بگذارید و شاهد بازی کردن همستر باشید.

بطری آب برای مراقبت از همستر

 یکی از مهمترین مراحل در تجهیز  قفس همستر، قرار دادن یک بطری آب می باشد به طوری که همستر بتواند به آن دسترسی داشته باشد. از اینکه بطری آب چکه نمی کند و با با تخت خواب تماس ندارد، مطمئن شوید.

مراقبت از همستر

ظرف غذا را پر کنید یا غذا را در اطراف تخت خواب همستر پخش کنید

 از دو روش برای تغذیه همستر خود می توانید استفاده کنید. روش اول اینکه یک بار در روز، ظرف غذا را پر کنید و روش دوم اینکه مواد غذایی را در اطراف قفس پراکنده کنید تا همستر بتواند از مهارت های طبیعی یافتن غذا استفاده کند. اگر از روش دوم استفاده می کنید، باید قفس همستر را بیشتر از قبل تمیز کنید.

پتو یا روکش هایی را از جنس موادی که برای لانه سازی استفاده می شود، به منظور راحتی همستر خود تهیه کنید

 علاوه بر لوازم خوابی که در پایین قفس قرار می دهید، ممکن است بخواهید از موادی برای همستر استفاده کنید که احساس راحتی کند. می توانید از دستمال کاغذی خرد شده یا مواد مخصوص لانه سازی همستر استفاده کنید.

اسباب بازی های ایمن و متنوع برای مراقبت از همستر

 به عنوان یک جانور جونده، همسترها نیاز دارند تا  به طور منظم، چیزهایی را بجوند تا دندان هایشان سالم بماند. اسباب بازی های بدون رنگ و طبیعی انتخاب کنید تا همیشه، همستر خود را در شرایط امنی نگه داری کنید.

یک بار در هفته را به انجام کارهای مشکل اختصاص دهید

همسترها نیاز به جویدن اسباب بازی های چوبی یا انجام کارهای مشکل، مثلا جویدن اسباب بازی ها دارند. یک بار در هفته، همستر خود را به انجام کارهای مشکل وادار کنید تا دندان هایشان را در شرایط خوبی نگه دارند و از خستگی و بی حوصلگی آنها جلوگیری شود.

مراقبت از همستر

چطور حیوان خانگی خود را بلند کنید

دست های خود را گود کرده و همستر را به آرامی بلند کنید

اگر همستر خریدید، باید بدانید که عصبی شدن و ترسیدن آنها، طبیعی می باشد. به آرامی، به همستر نزدیک شوید تا بتوانید به کاهش برخی از این ترس ها کمک کنید. همسترها گاهی اوقات که می ترسند، گاز می گیرند. اگر همستر شما عادت گاز گرفتن را شروع کرده، در اینجا چند روش عالی برای متوقف کردن این رفتار همستر را ارائه می دهیم.

اجازه دهید همستر، دستان شما را بو کند

همانند بسیاری از حیوانات دیگر، همستر ها نیز با تکیه بر حس بویایی خویش، محیط اطرافشان را شناسایی می کنند. به همستر خود فرصت دهید تا با بوئیدن دستانتان، شما را بشناسد. در ابتدا، فقط کافی است که اجازه دهید تا همستر بفهمد که شما شکارچی نیستید.

همستر را در دستان خود جمع کنید

دستانتان را به زیر بدن همستر برده و او را در دستانتان جمع کنید. بهتر است همستر را با مقداری از وسایل خوابش، بلند کنید.

مراقبت از همستر

مراقبت از همستر با بردن او به بیرون قفس برای هواخوری

هر چه مدت زمان بیشتری، همستر از قفس بیرون باشد، ترس و اضطرابش کمتر خواهد شد. استفاده از توپ همستر، روشی جالب برای تماشای همستر می باشد که در حال کشف خانه شماست. فقط زمانی را که با توپ وقت می گذراند را محدود کنید، زیرا همستر در طول این زمان به غذا و آب دسترسی نخواهد داشت.

بعضی افراد تمایل به استفاده از تونل ها و لوله هایی که به یکدیگر متصل می شوند، دارند تا فرصت بیشتری را به همسترها بدهند تا محیط پیرامونشان را بیشتر کشف کنند. اگر تصمیم به استفاده از تونل ها دارید، آنها را باید به طور مرتب تمیز کنید و قطعات جویده شده آنها را  بازرسی کنید. لبه های زبر، ممکن است باعث صدمه به همستر شما شوند.

چطور  همستر خود را تمیز کنید

قفس همستر خود را تمیز کنید

 اگر همستر کثیف باشد، فرصت خوبی است که قفس تمیز شود. همسترها تمام روز در قفس راه می روند و می نشینند. اگر قفس همستر را تمیز نگه دارید، همستر نیز تمیزتر خواهد شد.

فرصتی را در اختیار همستر بگذارید تا خودش را تمیز کند

 در اغلب موارد، همسترها خود را تمییز می کنند. اگر متوجه شوید که کثیف است، به او فرصتی بدهید تا خودش را در قفس تمیز کند.

در صورت لزوم از حمام خاک استفاده کنید

گذاشتن همستر در آب می تواند باعث شود که همستر خیلی سردش شده و احتمالا بیمار شود. در صورت لزوم، می توانید برای همستر از  حمام خاک، به روش سنجاب، استفاده کنید (فقط مطمئن شوید که از یک شن و ماسه مناسب استفاده کنید). همستر در حمام خاک می تواند بغلتد تا رطوبت و چربی را از بدنش پاک کند.

مراقبت از همستر

مراقبت از همستر با تمیز کردن قفس او

همستر را در یک کانتینر مسافرتی مطمئن قرار دهید

 این قفس قابل حمل همستر یک گزینه خوب است، زیرا زمانی که قفس را تمیز می کنید، به دلیل وجود یک بطری کوچک آب، همستر به آب دسترسی دارد. زمانی که همستر در قفس می باشد، قفس را تمیز نکنید زیرا باعث می شود که همستر فرار کند. در عوض، از یک ساک مسافرتی یا یک توپ همستر برای نگه داشتن همستر استفاده کنید.

تخت خواب و ملافه های مرطوب را در کیسه زباله بیندازید

ساده ترین راه برای تمیز کردن قفس و مراقبت از همستر این است که تخت خواب و ملافه های مرطوب را در کیسه زباله بیندازید. باید سعی کنید حداقل یک بار در هفته برای کاهش بو، تخت خواب و ملافه ها را تمیز کنید.

ضد عفونی کردن قفس و لوازم جانبی همستر

 از یک ضد عفونی کننده مخصوص حیوان خانگی، مانند تمیز کننده قفس معجزه طبیعت برای حیوانات کوچک، استفاده کنید. کف قفس و تمام لوازم جانبی پلاستیکی و فلزی که همستر به آنها دسترسی دارد را تمیز کنید. اگر از محلول های سفید کننده می خواهید استفاده کنید، مطمئن شوید که پس از استفاده، کاملا محیط را بشویید. نظافت با موادشیمیایی برای همسترها خطرناک است، بنابراین مهم است که مواد شیمیایی را به طور کامل از قفس خارج کنید.

قفس و تمام لوازم جانبی را خشک کنید

با استفاده از یک پارچه یا حوله کاغذی، آب اضافی را از قفس و لوازم جانبی، خشک کنید. رطوبت تخت خواب همستر می تواند باعث بیماری شود.

وسایل رفاهی، غذا، آب و بستر، همستر را بازسازی کنید

با هر بار تمیز کردن قفس، می توانید تخت خواب و ملافه ها را نیز تغییر دهید که هم باعث راحتی بیشتر همستر می شود و هم سبب کاهش بوی بد در قفس می شود. هنگامی که همستر را به قفس خود برگردانید، به خاطر غذاهای تازه و وسایل رفاهی از شما ممنون خواهد بود.

مراقبت از همستر

چطور می توان گفت که همستر شما خوشحال و سالم است

با دست زدن به بینی همستر، درجه حرارت بدنش را بررسی کنید

همستر شما باید بدنی گرم داشته باشد نه سرد. اگر به بینی همستر خود دست زدید و خیلی سرد بود، احتمال دارد که همستر بیمار باشد. سعی کنید یک مکان گرم برای همستر پیدا کنید تا راحت تر باشد.

علاوه بر این، اقدامات پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از بیمار نشدن همستر می توانید انجام دهید. از مولتی ویتامین هایی که مخصوص  همسترها ساخته شده است می توانید استفاده کنید تا مواد تقویتی مورد نیازش را فراهم کند. اگرچه مصرف یک مکمل غذایی نمی تواند تضمین کننده این باشد که همستر هرگز بیمار نخواهد شد، اما باعث بهبود سیستم ایمنی بدن همستر شده و  بهتر می تواند با عفونت ها مقابله کند.

مراقبت از همستر با دقت بر ترشحات دم یا چشم ها

دم مرطوب و یا وجود ترشحاتی در اطراف چشم، می تواند علامت عفونت باشد. اگر متوجه این علائم شده اید، با یک دامپزشک که در مورد حیوانات خانگی کوچک تخصص دارد تماس بگیرید. دامپزشک، بسته به نوع علائم، ممکن است داروهای بدون نسخه را برای همستر تجویز کند. به عنوان مثال، قطره OASIS را به آب آشامیدنی همستر اضافه کنید. این قطره به درمان اسهال کمک می  کند.

به سطح فعالیت همستر توجه داشته باشید

پس از اینکه همستر با زندگی کردن در خانه، خودش را وفق داد، با سطح انرژی همستر خود آشنا شوید. همسترهای شاد و سالم، در قفس می دوند و قفس خود را مورد بررسی و کنکاش قرار می دهند. اگر همستر خودش را در مخفیگاهش پنهان می کند و یا از خوردن غذا اجتناب می کند، می تواند نشانه ای از ترس، ناراحتی یا بیماری باشد.

داشتن یک همستر تجربه ای جالب و سرگرم کننده می باشد. همسترها بین دو تا سه سال می توانند زندگی کنند. با مراقبت های مناسب، دلیلی برای نداشتن یک زندگی کامل و مفید و شاد، وجود ندارد.

منبع: دکتر سلام